
The number of atoms of hydrogen present in \[12.0{\text{ }}g\]of water is :
A.$1.1 \times {10^{23}}$
B.$2.0 \times {10^{23}}$
C.$4.0 \times {10^{23}}$
D.$8.0 \times {10^{23}}$
D.$4.8 \times {10^{23}}$
Answer
232.5k+ views
Hint: In this question, calculate the moles of water present. Then simply use the unitary method to find the answer to this question. \[6.022 \times {10^{23}}\] is Avogadro's number and represents the number of atoms/molecules present in one mole of the substance.
Complete step by step answer:
One mole water contains one mole of ${\text{O}}$ atoms and two moles of ${\text{H}}$ atoms. We know that one mole or one-gram atom = \[6.022 \times {10^{23}}\] atoms. Now let us find the answer to this question:
One mole of \[{H_2}O\] = one mole of ${\text{O}}$ = \[6.022 \times {10^{23}}\] atoms of ${\text{O}}$.
One mole of \[{H_2}O\] = two moles of ${\text{H}}$=$2 \times 6.022 \times {10^{23}}$atoms = $12.044 \times {10^{23}}$atoms of ${\text{H}}$.
Molar mass of water is \[18{\text{ g/mol}}.\]
No. of moles in \[12.0{\text{ g}}\] =\[\dfrac{{12}}{{18}} = 0.67\] moles.
No. of molecules In 1 mole of water = \[6.023 \times {10^{23}}\;\] molecules of water.
No. of hydrogen atoms in \[0.67\] mole of water= \[0.67 \times 12.046 \times {10^{23}} = 6.023 \times {10^{23}} = 8.0 \times {10^{23}}\;\] hydrogen atoms.
Hence, the correct option is option D.
Note:
The concept that a mole of any substance contains the same number of particles was formed out of research which was conducted by Italian physicist Amedeo Avogadro. Avogadro constant can be defined as the number of molecules, atoms, or ions in one mole of a substance: $6.022 \times {10^{23}}$ per mol. It is derived from the number of atoms of the pure isotope $^{{\text{12}}}{\text{C}}$ in 12 grams of that substance and is the reciprocal of atomic mass in grams. The formulae for the mole concept can be written as ${\text{No}}{\text{. of moles = }}\dfrac{{{\text{Mass of the Substance in grams}}}}{{{\text{Molar mass of a Substance}}}} = \dfrac{{{\text{Number of Atoms or Molecules}}}}{{6.022 \times {{10}^{23}}}}$.
Complete step by step answer:
One mole water contains one mole of ${\text{O}}$ atoms and two moles of ${\text{H}}$ atoms. We know that one mole or one-gram atom = \[6.022 \times {10^{23}}\] atoms. Now let us find the answer to this question:
One mole of \[{H_2}O\] = one mole of ${\text{O}}$ = \[6.022 \times {10^{23}}\] atoms of ${\text{O}}$.
One mole of \[{H_2}O\] = two moles of ${\text{H}}$=$2 \times 6.022 \times {10^{23}}$atoms = $12.044 \times {10^{23}}$atoms of ${\text{H}}$.
Molar mass of water is \[18{\text{ g/mol}}.\]
No. of moles in \[12.0{\text{ g}}\] =\[\dfrac{{12}}{{18}} = 0.67\] moles.
No. of molecules In 1 mole of water = \[6.023 \times {10^{23}}\;\] molecules of water.
No. of hydrogen atoms in \[0.67\] mole of water= \[0.67 \times 12.046 \times {10^{23}} = 6.023 \times {10^{23}} = 8.0 \times {10^{23}}\;\] hydrogen atoms.
Hence, the correct option is option D.
Note:
The concept that a mole of any substance contains the same number of particles was formed out of research which was conducted by Italian physicist Amedeo Avogadro. Avogadro constant can be defined as the number of molecules, atoms, or ions in one mole of a substance: $6.022 \times {10^{23}}$ per mol. It is derived from the number of atoms of the pure isotope $^{{\text{12}}}{\text{C}}$ in 12 grams of that substance and is the reciprocal of atomic mass in grams. The formulae for the mole concept can be written as ${\text{No}}{\text{. of moles = }}\dfrac{{{\text{Mass of the Substance in grams}}}}{{{\text{Molar mass of a Substance}}}} = \dfrac{{{\text{Number of Atoms or Molecules}}}}{{6.022 \times {{10}^{23}}}}$.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Hydrocarbons Class 11 Chemistry Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Chemistry Chapter 5 CBSE Notes - 2025-26

Equilibrium Class 11 Chemistry Chapter 6 CBSE Notes - 2025-26

Organic Chemistry Some Basic Principles And Techniques Class 11 Chemistry Chapter 8 CBSE Notes - 2025-26

NCERT Solutions For Class 11 Chemistry Chapter 7 Redox Reactions (2025-26)

