
The inner diameter of a brass ring at${\text{ }}273K{\text{ }}$is ${\text{ }}5cm{\text{ }}$. To what temperature should it be heated for it to accommodate a ball ${\text{ }}5.01{\text{ }}cm{\text{ }}$in diameter? ($\alpha = 2 \times {10^{ - 5}}{/^ \circ }C)$
A) $273K$
B) $373K$
C) $437K$
D) $173K$
Answer
233.1k+ views
Hint: The question involves the thermal properties of matter. We have to find the temperature required to expand the ring of ${\text{ }}5{\text{ }}cm{\text{ }}$ diameter to accommodate a ring of the radius ${\text{ }}5.01{\text{ }}cm{\text{ }}$. When solids are heated, the length of the solid, the surface area and volume will increase. The increase in length of the solid for the rise in temperature is called linear expansion.
Formula used:
$\alpha = \dfrac{{\Delta l}}{{l\Delta T}}$
Where $\alpha $ stands for the coefficient of linear expansion.
$l{\text{ }}$ stands for the original length of the material.
$\Delta l{\text{ }}$ is the change in length for the temperature rise.
$\Delta T{\text{ }}$ is the temperature rise.
Complete step by step solution:
Let us take the inner radius of the ring as ${\text{ }}{d_1} = 5cm$
The diameter of the ball to be accommodated inside the ring ${\text{ }}{d_2} = 5.01cm$
The difference between the diameters ${\text{ }}{d_2} - {d_1} = \Delta l = 5.01 - 5 = 0.01cm$
The coefficient of linear expansion is defined as the ratio of change in length to the original length for a one-degree rise of temperature.
The coefficient of linear expansion,${\text{ }}\alpha = \dfrac{{\Delta l}}{{l\Delta T}}{K^{ - 1}}$
From this equation, ${\text{ }}\Delta T = \dfrac{{\Delta l}}{{\alpha l}}K$
Here,${\text{ }}l = 5 \times {10^{ - 2}}m{\text{ }}$,${\text{ }}\Delta l = 0.01 \times {10^{ - 2}}m{\text{ }}$,${\text{ }}\alpha = 2 \times {10^{ - 5}}{/^ \circ }C$
Substituting the values in the above equation,
$\Delta T = \dfrac{{0.01 \times {{10}^{ - 2}}}}{{2 \times {{10}^{ - 2}} \times 5 \times {{10}^{ - 5}}}}K$
$\Delta T = 100K$
The initial temperature is ${\text{ }}T{\text{ }}$= $273K$
The temperature at which the ring is heated to accommodate the ball is given by,${\text{ }}{T_F} = T + \Delta T$
${T_F} = 273 + 100 = 373K$
The answer is Option (B): ${\text{ }}373K$.
Note: The increase in surface area of a solid when heated is called superficial expansion. The increase in volume is called the cubical expansion. The coefficient of superficial expansion is defined as the ratio of change in surface area to the original surface area for the ${\text{ }}{1^ \circ }C{\text{ }}$ rise of temperature. The coefficient of cubical expansion is defined as the ratio of change in volume to the original volume for ${\text{ }}{1^ \circ }C{\text{ }}$ the rise of temperature.
Formula used:
$\alpha = \dfrac{{\Delta l}}{{l\Delta T}}$
Where $\alpha $ stands for the coefficient of linear expansion.
$l{\text{ }}$ stands for the original length of the material.
$\Delta l{\text{ }}$ is the change in length for the temperature rise.
$\Delta T{\text{ }}$ is the temperature rise.
Complete step by step solution:
Let us take the inner radius of the ring as ${\text{ }}{d_1} = 5cm$
The diameter of the ball to be accommodated inside the ring ${\text{ }}{d_2} = 5.01cm$
The difference between the diameters ${\text{ }}{d_2} - {d_1} = \Delta l = 5.01 - 5 = 0.01cm$
The coefficient of linear expansion is defined as the ratio of change in length to the original length for a one-degree rise of temperature.
The coefficient of linear expansion,${\text{ }}\alpha = \dfrac{{\Delta l}}{{l\Delta T}}{K^{ - 1}}$
From this equation, ${\text{ }}\Delta T = \dfrac{{\Delta l}}{{\alpha l}}K$
Here,${\text{ }}l = 5 \times {10^{ - 2}}m{\text{ }}$,${\text{ }}\Delta l = 0.01 \times {10^{ - 2}}m{\text{ }}$,${\text{ }}\alpha = 2 \times {10^{ - 5}}{/^ \circ }C$
Substituting the values in the above equation,
$\Delta T = \dfrac{{0.01 \times {{10}^{ - 2}}}}{{2 \times {{10}^{ - 2}} \times 5 \times {{10}^{ - 5}}}}K$
$\Delta T = 100K$
The initial temperature is ${\text{ }}T{\text{ }}$= $273K$
The temperature at which the ring is heated to accommodate the ball is given by,${\text{ }}{T_F} = T + \Delta T$
${T_F} = 273 + 100 = 373K$
The answer is Option (B): ${\text{ }}373K$.
Note: The increase in surface area of a solid when heated is called superficial expansion. The increase in volume is called the cubical expansion. The coefficient of superficial expansion is defined as the ratio of change in surface area to the original surface area for the ${\text{ }}{1^ \circ }C{\text{ }}$ rise of temperature. The coefficient of cubical expansion is defined as the ratio of change in volume to the original volume for ${\text{ }}{1^ \circ }C{\text{ }}$ the rise of temperature.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

