
The index of refraction of a glass plate is 1.48 at ${\theta _1} = 30^\circ C$ and varies linearly with temperature with a coefficient of $2 \cdot 5 \times {10^{ - 5}}^\circ {C^{ - 1}}$. The coefficient of linear expansion of the glass is $0 \cdot 5 \times {10^{ - 5}}^\circ {C^{ - 1}}$. At $30^\circ C$, the length of the glass plate is 3cm. This plate is placed in front of one the slits in Young’s double-slit temperature increases at a rate of $\dfrac{{5^\circ C}}{{\min .}}$, the light source has wavelength $\lambda = 589nm$ and the glass plate initially is at $\theta = 30^\circ C$. The number of fringes that shift on the screen in each minute is nearly (use approximately):
A) $1$
B) $11$
C) $110$
D) $1 \cdot 1 \times {10^3}$.
Answer
232.8k+ views
Hint: The path difference is the difference between the path of the actual and final wave after getting pass from the slab.
Formula used:
The formula of the path difference is given by,
$ \Rightarrow P \cdot D = \mu - {\mu _o}{t_o} = n{\lambda _o}$
Where the path difference is P.D, the refractive index is $\mu $ and ${\mu _o}$ at different points of time, the number of fringes is n and the wavelength is${\lambda _o}$.
Complete step by step solution:
It is given in the problem that the index of refraction of a glass plate is 1.48 at ${\theta _1} = 30^\circ C$ and varies linearly with temperature with a coefficient of $2 \cdot 5 \times {10^{ - 5}}^\circ {C^{ - 1}}$, the coefficient of linear expansion of the glass is $0 \cdot 5 \times {10^{ - 5}}^\circ {C^{ - 1}}$ at $30^\circ C$, the length of the glass plate is 3cm the plate is placed in front of one the slits in Young’s double-slit temperature increases at a rate of $\dfrac{{5^\circ C}}{{\min .}}$, the light source has wavelength $\lambda = 589nm$ and the glass plate initially is at $\theta = 30^\circ C$ then we need to find the number of fringes shit on the screen in each minute.
The path difference is given by,
$ \Rightarrow P \cdot D = \mu - {\mu _o}{t_o} = n{\lambda _o}$
Where the path difference is P.D, the refractive index is $\mu $ and ${\mu _o}$ at different points of time, the number of fringes is n and the wavelength is${\lambda _o}$.
Also the refractive index can be written as,
$ \Rightarrow \mu = {\mu _o}\left( {1 + \alpha \theta } \right){t_o}\left( {1 + \beta \theta } \right)$
Therefore we get,
$n\lambda = {t_o}\left[ {\mu \left( {\alpha \theta + \beta \theta + \alpha \beta {\theta ^2}} \right) - \alpha \theta } \right]$
$ \Rightarrow n = \dfrac{{{t_o}\left[ {\mu \left( {\alpha \theta + \beta \theta + \alpha \beta {\theta ^2}} \right) - \alpha \theta } \right]}}{\lambda }$
$ \Rightarrow n = \dfrac{{{\mu _o}{t_o}\left( {\alpha + \beta } \right)\theta }}{{{\lambda _o}}}$
As the given values are ${\mu _o} = 1 \cdot 48$, ${t_o} = 3 \times {10^{ - 2}}m$, $\alpha = 2 \cdot 5 \times {10^{ - 5}}^\circ {C^{ - 1}}$, $\beta = 0 \cdot 5 \times {10^{ - 5}}^\circ {C^{ - 1}}$, $\theta = 5^\circ C\min {.^{ - 1}}$ and the wavelength is equal to ${\lambda _o} = 589 \times {10^{ - 9}}m$. Putting these values in the above relation we get,
$ \Rightarrow n = \dfrac{{{\mu _o}{t_o}\left( {\alpha + \beta } \right)\theta }}{{{\lambda _o}}}$
$ \Rightarrow n = \dfrac{{1 \cdot 48 \times 3 \times {{10}^{ - 2}}\left( {2 \cdot 5 \times {{10}^{ - 5}} + 0 \cdot 5 \times {{10}^{ - 5}}} \right) \times 5}}{{589 \times {{10}^{ - 9}}}}$
$ \Rightarrow n = \dfrac{{1 \cdot 48 \times 3 \times {{10}^{ - 2}}\left( {2 \cdot 5 \times {{10}^{ - 5}} + 0 \cdot 5 \times {{10}^{ - 5}}} \right) \times 5}}{{589 \times {{10}^{ - 9}}}}$
$ \Rightarrow n = \dfrac{{1 \cdot 48 \times 3 \times {{10}^{ - 2}} \times 3 \times {{10}^{ - 5}} \times 5}}{{589 \times {{10}^{ - 9}}}}$
$ \Rightarrow n = \dfrac{{66 \cdot 6 \times {{10}^{ - 7}}}}{{589 \times {{10}^{ - 9}}}}$
$ \Rightarrow n = \dfrac{{66 \cdot 6 \times {{10}^2}}}{{589}}$
$ \Rightarrow n = \dfrac{{6660}}{{589}}$
$ \Rightarrow n = 11 \cdot 3$
$ \Rightarrow n \approx 11$.
The number of fringes that shift on the screen in each minute is equal $n = 11$.
The correct answer for this problem is option B.
Note: The refractive index of the glass is changing linearly with the temperature. If the beam of ray passes through the slab and then comes out of the slab then there is a difference in between the initial path and the final path it is known as path difference.
Formula used:
The formula of the path difference is given by,
$ \Rightarrow P \cdot D = \mu - {\mu _o}{t_o} = n{\lambda _o}$
Where the path difference is P.D, the refractive index is $\mu $ and ${\mu _o}$ at different points of time, the number of fringes is n and the wavelength is${\lambda _o}$.
Complete step by step solution:
It is given in the problem that the index of refraction of a glass plate is 1.48 at ${\theta _1} = 30^\circ C$ and varies linearly with temperature with a coefficient of $2 \cdot 5 \times {10^{ - 5}}^\circ {C^{ - 1}}$, the coefficient of linear expansion of the glass is $0 \cdot 5 \times {10^{ - 5}}^\circ {C^{ - 1}}$ at $30^\circ C$, the length of the glass plate is 3cm the plate is placed in front of one the slits in Young’s double-slit temperature increases at a rate of $\dfrac{{5^\circ C}}{{\min .}}$, the light source has wavelength $\lambda = 589nm$ and the glass plate initially is at $\theta = 30^\circ C$ then we need to find the number of fringes shit on the screen in each minute.
The path difference is given by,
$ \Rightarrow P \cdot D = \mu - {\mu _o}{t_o} = n{\lambda _o}$
Where the path difference is P.D, the refractive index is $\mu $ and ${\mu _o}$ at different points of time, the number of fringes is n and the wavelength is${\lambda _o}$.
Also the refractive index can be written as,
$ \Rightarrow \mu = {\mu _o}\left( {1 + \alpha \theta } \right){t_o}\left( {1 + \beta \theta } \right)$
Therefore we get,
$n\lambda = {t_o}\left[ {\mu \left( {\alpha \theta + \beta \theta + \alpha \beta {\theta ^2}} \right) - \alpha \theta } \right]$
$ \Rightarrow n = \dfrac{{{t_o}\left[ {\mu \left( {\alpha \theta + \beta \theta + \alpha \beta {\theta ^2}} \right) - \alpha \theta } \right]}}{\lambda }$
$ \Rightarrow n = \dfrac{{{\mu _o}{t_o}\left( {\alpha + \beta } \right)\theta }}{{{\lambda _o}}}$
As the given values are ${\mu _o} = 1 \cdot 48$, ${t_o} = 3 \times {10^{ - 2}}m$, $\alpha = 2 \cdot 5 \times {10^{ - 5}}^\circ {C^{ - 1}}$, $\beta = 0 \cdot 5 \times {10^{ - 5}}^\circ {C^{ - 1}}$, $\theta = 5^\circ C\min {.^{ - 1}}$ and the wavelength is equal to ${\lambda _o} = 589 \times {10^{ - 9}}m$. Putting these values in the above relation we get,
$ \Rightarrow n = \dfrac{{{\mu _o}{t_o}\left( {\alpha + \beta } \right)\theta }}{{{\lambda _o}}}$
$ \Rightarrow n = \dfrac{{1 \cdot 48 \times 3 \times {{10}^{ - 2}}\left( {2 \cdot 5 \times {{10}^{ - 5}} + 0 \cdot 5 \times {{10}^{ - 5}}} \right) \times 5}}{{589 \times {{10}^{ - 9}}}}$
$ \Rightarrow n = \dfrac{{1 \cdot 48 \times 3 \times {{10}^{ - 2}}\left( {2 \cdot 5 \times {{10}^{ - 5}} + 0 \cdot 5 \times {{10}^{ - 5}}} \right) \times 5}}{{589 \times {{10}^{ - 9}}}}$
$ \Rightarrow n = \dfrac{{1 \cdot 48 \times 3 \times {{10}^{ - 2}} \times 3 \times {{10}^{ - 5}} \times 5}}{{589 \times {{10}^{ - 9}}}}$
$ \Rightarrow n = \dfrac{{66 \cdot 6 \times {{10}^{ - 7}}}}{{589 \times {{10}^{ - 9}}}}$
$ \Rightarrow n = \dfrac{{66 \cdot 6 \times {{10}^2}}}{{589}}$
$ \Rightarrow n = \dfrac{{6660}}{{589}}$
$ \Rightarrow n = 11 \cdot 3$
$ \Rightarrow n \approx 11$.
The number of fringes that shift on the screen in each minute is equal $n = 11$.
The correct answer for this problem is option B.
Note: The refractive index of the glass is changing linearly with the temperature. If the beam of ray passes through the slab and then comes out of the slab then there is a difference in between the initial path and the final path it is known as path difference.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Electricity and Magnetism Explained: Key Concepts & Applications

Trending doubts
JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Why does capacitor block DC and allow AC class 12 physics JEE_Main

Understanding How a Current Loop Acts as a Magnetic Dipole

Step-by-Step Guide to Young’s Double Slit Experiment Derivation

Other Pages
JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Understanding Average and RMS Value in Electrical Circuits

Understanding Collisions: Types and Examples for Students

Ideal and Non-Ideal Solutions Explained for Class 12 Chemistry

JEE Main Participating Colleges 2026 - A Complete List of Top Colleges

Electric field due to uniformly charged sphere class 12 physics JEE_Main

