
Starting from rest, a body travels $36m$ in the first $2s$ of its journey. The distance it can travel in the ${11^{th}}$ second is
(A) $72m$
(B) $108m$
(C) $144m$
(D) $189m$
Answer
233.1k+ views
Hint: In order to solve this question, we will first calculate the acceleration of the body using given conditions and then we will subtract the distance covered by the body between $11$ seconds and $10$ seconds which will be the actual distance covered by the body in ${11^{th}}$ second.
Formula used: Newton’s equation of motion is given as $S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$ where,
S is the distance covered by the body with initial velocity u, acceleration a and in time t.
Complete answer:
We have given that, initial velocity of the body is $u = 0$ distance covered in first $t = 2s$ is $S = 36m$ and let acceleration of the body is a then using formula $S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$ and putting the values we get,
$
36 = 0(2) + \dfrac{1}{2}a{(2)^2} \\
36 = 2a \\
a = 18m{s^{ - 2}} \to (i) \\
$
Now, the distance during ${11^{th}}$ second will be difference between distance covered by the body between $11$ seconds and $10$ seconds which can be written as
${S_{t = 11}} - {S_{t = 10}}$ so, using acceleration value from equation (i) and $t = 11$ we get
$
{S_{t = 11}} = 0 + \dfrac{1}{2}(18){(11)^2} \\
{S_{t = 11}} = \dfrac{1}{2}(18){(11)^2} \to (ii) \\
$
Similarly for $t = 10$ we get,
$
{S_{t = 10}} = 0 + \dfrac{1}{2}(18){(10)^2} \\
{S_{t = 10}} = \dfrac{1}{2}(18){(10)^2} \to (iii) \\
$
Now, subtracting equation (iii) from equation (ii) we get,
$
{S_{t = 11}} - {S_{t = 10}} = \dfrac{1}{2}18{(11)^2} - \dfrac{1}{2}18{(10)^2} \\
{S_{t = 11}} - {S_{t = 10}} = 9(121 - 100) \\
{S_{t = 11}} - {S_{t = 10}} = 189m \\
$
So, the distance covered at ${11^{th}}$ second is $189m$
Hence, the correct answer is option (D) $189m$
Note: It should be remembered that, when a body starts from rest its initial velocity is always taken as zero and the other two most important newton’s equations of motion that are used to solve such problems are $v = u + at$ and ${v^2} - {u^2} = 2aS$ where v is the final velocity of the body at time t, These kinds of all kinematics problem can be solved by using these three newton’s equation of motion.
Formula used: Newton’s equation of motion is given as $S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$ where,
S is the distance covered by the body with initial velocity u, acceleration a and in time t.
Complete answer:
We have given that, initial velocity of the body is $u = 0$ distance covered in first $t = 2s$ is $S = 36m$ and let acceleration of the body is a then using formula $S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$ and putting the values we get,
$
36 = 0(2) + \dfrac{1}{2}a{(2)^2} \\
36 = 2a \\
a = 18m{s^{ - 2}} \to (i) \\
$
Now, the distance during ${11^{th}}$ second will be difference between distance covered by the body between $11$ seconds and $10$ seconds which can be written as
${S_{t = 11}} - {S_{t = 10}}$ so, using acceleration value from equation (i) and $t = 11$ we get
$
{S_{t = 11}} = 0 + \dfrac{1}{2}(18){(11)^2} \\
{S_{t = 11}} = \dfrac{1}{2}(18){(11)^2} \to (ii) \\
$
Similarly for $t = 10$ we get,
$
{S_{t = 10}} = 0 + \dfrac{1}{2}(18){(10)^2} \\
{S_{t = 10}} = \dfrac{1}{2}(18){(10)^2} \to (iii) \\
$
Now, subtracting equation (iii) from equation (ii) we get,
$
{S_{t = 11}} - {S_{t = 10}} = \dfrac{1}{2}18{(11)^2} - \dfrac{1}{2}18{(10)^2} \\
{S_{t = 11}} - {S_{t = 10}} = 9(121 - 100) \\
{S_{t = 11}} - {S_{t = 10}} = 189m \\
$
So, the distance covered at ${11^{th}}$ second is $189m$
Hence, the correct answer is option (D) $189m$
Note: It should be remembered that, when a body starts from rest its initial velocity is always taken as zero and the other two most important newton’s equations of motion that are used to solve such problems are $v = u + at$ and ${v^2} - {u^2} = 2aS$ where v is the final velocity of the body at time t, These kinds of all kinematics problem can be solved by using these three newton’s equation of motion.
Recently Updated Pages
Dimensions of Charge: Dimensional Formula, Derivation, SI Units & Examples

How to Calculate Moment of Inertia: Step-by-Step Guide & Formulas

Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

