
Riaz takes 20 minutes to travel to his school with a speed of $3m/s$. How far is the school?
(A) $2km$
(B) $3.2km$
(C) $3.6km$
(D) $4.1km$
Answer
232.8k+ views
Hint: In this question, we have been given the speed of the boy, and the time he takes to reach the school. The given speed in the question is constant, so we can used the basic formula of speed to find out the required distance of the school from his home
Formula used:
$v = \dfrac{d}{t}$, here $v$ is the speed of a particle, $d$ is the distance covered by the particle, and $t$ is the time taken to cover this distance.
Complete step by step solution:
We know that the speed is defined as the distance covered by a particle per unit time. So it is given by
$v = \dfrac{d}{t}$ …………………..(1)
According to the question, the boy takes $20\min $ to travel to his school with a speed of $3m/s$. So this means that we have
$v = 3m/s$, ………………...(2)
$t = 20\min $
We know that $1\min = 60s$, so we have
$t = 20 \times 60s = 1200s$ ………………...(3)
Substituting (2) and (3) in (1) we get
$3 = \dfrac{d}{{1200}}$
By cross multiplication, we get
$d = \;3 \times 1200m$
$ \Rightarrow d = 3600m$
So the distance of the boy’s home to his school is equal to $3600m$.
But the options are given in kilometers. So we have to convert this distance in kilometers.
We know that $1m = \dfrac{1}{{1000}}km$. So the distance is
$d = \dfrac{{3600}}{{1000}}km$
$ \Rightarrow d = 3.6km$
Thus, the school is $3.6km$ far.
Hence, the correct answer is option (C).
Note: Although there is nothing directly mentioned related to the acceleration of the boy, but then also we have taken it to be zero. In the question, it is given that the boy is travelling to his school with a speed of $3m/s$. So this clearly means that his speed must be constant during his whole journey from his home to his school.
Formula used:
$v = \dfrac{d}{t}$, here $v$ is the speed of a particle, $d$ is the distance covered by the particle, and $t$ is the time taken to cover this distance.
Complete step by step solution:
We know that the speed is defined as the distance covered by a particle per unit time. So it is given by
$v = \dfrac{d}{t}$ …………………..(1)
According to the question, the boy takes $20\min $ to travel to his school with a speed of $3m/s$. So this means that we have
$v = 3m/s$, ………………...(2)
$t = 20\min $
We know that $1\min = 60s$, so we have
$t = 20 \times 60s = 1200s$ ………………...(3)
Substituting (2) and (3) in (1) we get
$3 = \dfrac{d}{{1200}}$
By cross multiplication, we get
$d = \;3 \times 1200m$
$ \Rightarrow d = 3600m$
So the distance of the boy’s home to his school is equal to $3600m$.
But the options are given in kilometers. So we have to convert this distance in kilometers.
We know that $1m = \dfrac{1}{{1000}}km$. So the distance is
$d = \dfrac{{3600}}{{1000}}km$
$ \Rightarrow d = 3.6km$
Thus, the school is $3.6km$ far.
Hence, the correct answer is option (C).
Note: Although there is nothing directly mentioned related to the acceleration of the boy, but then also we have taken it to be zero. In the question, it is given that the boy is travelling to his school with a speed of $3m/s$. So this clearly means that his speed must be constant during his whole journey from his home to his school.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

