
\[Mn{{O}_{2}}\] is oxidized anodically. The number of hours required to oxidize 26.08 g of \[Mn{{O}_{2}}\] by a current of 0.5 A is:
[Atomic mass of Mn = 55]
Answer
232.8k+ views
Hint:In electrochemistry we can’t always measure the amount of flow of charges. Instead the concept of current is used. Current is the amount of electrical charge that flows per unit time. It is measured in Amperes (A).
Complete step by step solution:
> For this we use Faraday's Constant, F. Faraday's Constant is given by the symbol F and is defined as the charge in coulombs (C) of 1 mole of electrons. Faraday's constant is approximately 96485 C mol-1. You can calculate F by multiplying the charge on one electron (1.602 x 10-19) by Avogadro's number (6.022 x 1023),
We have been given in the problem that the:
Mass of \[Mn{{O}_{2}}\] is 26.08g.
Atomic mass of Mn is 55 amu.
Current = 0.5 A
\[M{{n}^{4+}}+4{{e}^{-}}\to Mn\]
We can see from the above that 4 mol of electrons give 1 mol of Magnesium, Mn.
> Now we will put the numbers in. 1 mol of electrons is 1 faraday.
4 x 96500 coulombs give 55 g of copper.
Number of coulombs = \[=\dfrac{26.08\times 2\times 96485}{55}=94502.86\]C
Now we know how many coulombs we need, and the current was already given in the problem. Finally, we can calculate the time required to oxidize \[Mn{{O}_{2}}\].
Number of coulombs = current in amps x time in seconds
\[\begin{align}
& 94502.86=0.5\times \,t \\
& t=18901.72\,\sec \\
\end{align}\]
To convert into hours, we will divide by 60.
\[\dfrac{18901.72}{60}=315\,hours\]
So, the total time taken will be 315 hours.
Note: The same question can be given with time and asking to calculate the amount of \[Mn{{O}_{2}}\] produced after oxidation. In that case the procedure should be:
\[\text{Current}\,\text{and time}\to \text{Charge(C)}\to \text{faradays}\to \text{moles}\to \text{grams}\]
Complete step by step solution:
> For this we use Faraday's Constant, F. Faraday's Constant is given by the symbol F and is defined as the charge in coulombs (C) of 1 mole of electrons. Faraday's constant is approximately 96485 C mol-1. You can calculate F by multiplying the charge on one electron (1.602 x 10-19) by Avogadro's number (6.022 x 1023),
We have been given in the problem that the:
Mass of \[Mn{{O}_{2}}\] is 26.08g.
Atomic mass of Mn is 55 amu.
Current = 0.5 A
\[M{{n}^{4+}}+4{{e}^{-}}\to Mn\]
We can see from the above that 4 mol of electrons give 1 mol of Magnesium, Mn.
> Now we will put the numbers in. 1 mol of electrons is 1 faraday.
4 x 96500 coulombs give 55 g of copper.
Number of coulombs = \[=\dfrac{26.08\times 2\times 96485}{55}=94502.86\]C
Now we know how many coulombs we need, and the current was already given in the problem. Finally, we can calculate the time required to oxidize \[Mn{{O}_{2}}\].
Number of coulombs = current in amps x time in seconds
\[\begin{align}
& 94502.86=0.5\times \,t \\
& t=18901.72\,\sec \\
\end{align}\]
To convert into hours, we will divide by 60.
\[\dfrac{18901.72}{60}=315\,hours\]
So, the total time taken will be 315 hours.
Note: The same question can be given with time and asking to calculate the amount of \[Mn{{O}_{2}}\] produced after oxidation. In that case the procedure should be:
\[\text{Current}\,\text{and time}\to \text{Charge(C)}\to \text{faradays}\to \text{moles}\to \text{grams}\]
Recently Updated Pages
Types of Solutions in Chemistry: Explained Simply

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Electricity and Magnetism Explained: Key Concepts & Applications

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

NCERT Solutions For Class 12 Chemistry Chapter 1 Solutions (2025-26)

Solutions Class 12 Chemistry Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

NCERT Solutions For Class 12 Chemistry Chapter 4 The d and f Block Elements (2025-26)

Biomolecules Class 12 Chemistry Chapter 10 CBSE Notes - 2025-26

NCERT Solutions For Class 12 Chemistry Chapter 10 Biomolecules (2025-26)

