
If a capacitor of \[8\mu F\] is connected to an \[220v,{\text{ }}100Hz\] ac source and the current passing through it is\[65mA\], then the RMS voltage across it is
(A) \[129.4V\]
(B) \[12.94V\]
(C) \[1.294V\]
(D) \[15V\]
Answer
233.1k+ views
Hint First, find the impedance due to the capacitance then find the value of the current in using the RMS value of the given source. The resulting value of the current will be in the RMS value only as we have used only the RMS value of the voltage.
Complete Step by step solution
Given the capacitance of a capacitor is \[C{\text{ }} = {\text{ }}8\mu F = 8 \times {10^{ - 6}}{\text{\;F}}\] since \[1\mu = {10^{ - 6}}\] units.
Also given the current passing through the capacitor is \[{I_{rms}} = 65mA = 0.065A\;\]
The frequency of the source is given as \[v = 100Hz\]
We know that the capacitive reactance for a capacitor is represented by \[{X_C}\]
Therefore \[{X_C} = 1/2\pi vC\]
By substituting the given values in the above equation we get
As \[{X_C} = \dfrac{1}{{2 \times 3.14 \times 100 \times 8 \times {{10}^{ - 6}}}} = 199\]
Since we know that the RMS voltage across the capacitor is
\[{V_{rms}} = {I_{rms}}{X_C} = 0.065 \times 199 = 12.94\;V\]
Hence the correct option is B
Note The value of the impedance has to be found carefully after calculating the value of the frequency of the source. Then we need to find the value of the RMS voltage of the source voltage carefully. Finding these two values carefully can solve the problem easily.
Complete Step by step solution
Given the capacitance of a capacitor is \[C{\text{ }} = {\text{ }}8\mu F = 8 \times {10^{ - 6}}{\text{\;F}}\] since \[1\mu = {10^{ - 6}}\] units.
Also given the current passing through the capacitor is \[{I_{rms}} = 65mA = 0.065A\;\]
The frequency of the source is given as \[v = 100Hz\]
We know that the capacitive reactance for a capacitor is represented by \[{X_C}\]
Therefore \[{X_C} = 1/2\pi vC\]
By substituting the given values in the above equation we get
As \[{X_C} = \dfrac{1}{{2 \times 3.14 \times 100 \times 8 \times {{10}^{ - 6}}}} = 199\]
Since we know that the RMS voltage across the capacitor is
\[{V_{rms}} = {I_{rms}}{X_C} = 0.065 \times 199 = 12.94\;V\]
Hence the correct option is B
Note The value of the impedance has to be found carefully after calculating the value of the frequency of the source. Then we need to find the value of the RMS voltage of the source voltage carefully. Finding these two values carefully can solve the problem easily.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Electromagnetic Waves and Their Importance

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

