
If 96500 coulombs of electricity liberates one gram equivalent of any substance, the time taken for a current of 0.15 amperes to deposit 20 mg of copper from a solution of copper sulphate is (Chemical equivalent of copper = 32)
A. 5 min 20 sec
B. 6 min 42 sec
C. 4 min 40 sec
D. 5 min 50 sec
Answer
233.1k+ views
Hint: Since the electricity is passed through this solution, so laws of electrolysis will be used here. These laws of electrolysis are used to obtain pure substances when electric current is passed and electrons are either gained or lost.
Formula Used: According to the formula of Faraday’s first law:
W=ZQ……(i)
‘W’ is the mass deposited or liberated
‘Q’ is amount of charge passed
‘Z’ is the electrochemical equivalent of the substance
And it is known that Q=It
Substituting the value of Q in equation (i), we get
W=ZIt……(ii)
Complete Step by Step Answer:
According to Faraday’s first law of electrolysis, during electrolysis the amount of substance that is released or deposited at cathode or anode is directly proportional to the amount of charge passed through the electrolytic solution.
Given W= 20 mg or
\[W = 20 \times {10^{ - 3}}g\]
I = 0.15 A
The value of ‘Z’ can be written as
\[Z = \dfrac{E}{{96500}}\]
Where ‘E’ is the chemical equivalent which is given as E=32
Substituting all the given values in equation (ii) and solving we get
\[20 \times {10^{ - 3}} = \dfrac{{32}}{{96500}} \times 0.15 \times t\]
Solving the above equation for the value of ‘t’, we get
t=402 seconds
or t = 6 minutes 42 seconds
Therefore, the time taken for a current of 0.15 amperes to deposit 20 mg of copper from a solution of copper sulphate is 6 minutes 42 seconds.
Hence, Option B is the correct answer.
Note: It was Michael Faraday who proposed the two laws of electrolysis for the first time in 1833. Electrolysis is a non-spontaneous reaction in which reduction and oxidation takes place by passing the electric current through an aqueous solution known as an electrolyte.
Formula Used: According to the formula of Faraday’s first law:
W=ZQ……(i)
‘W’ is the mass deposited or liberated
‘Q’ is amount of charge passed
‘Z’ is the electrochemical equivalent of the substance
And it is known that Q=It
Substituting the value of Q in equation (i), we get
W=ZIt……(ii)
Complete Step by Step Answer:
According to Faraday’s first law of electrolysis, during electrolysis the amount of substance that is released or deposited at cathode or anode is directly proportional to the amount of charge passed through the electrolytic solution.
Given W= 20 mg or
\[W = 20 \times {10^{ - 3}}g\]
I = 0.15 A
The value of ‘Z’ can be written as
\[Z = \dfrac{E}{{96500}}\]
Where ‘E’ is the chemical equivalent which is given as E=32
Substituting all the given values in equation (ii) and solving we get
\[20 \times {10^{ - 3}} = \dfrac{{32}}{{96500}} \times 0.15 \times t\]
Solving the above equation for the value of ‘t’, we get
t=402 seconds
or t = 6 minutes 42 seconds
Therefore, the time taken for a current of 0.15 amperes to deposit 20 mg of copper from a solution of copper sulphate is 6 minutes 42 seconds.
Hence, Option B is the correct answer.
Note: It was Michael Faraday who proposed the two laws of electrolysis for the first time in 1833. Electrolysis is a non-spontaneous reaction in which reduction and oxidation takes place by passing the electric current through an aqueous solution known as an electrolyte.
Recently Updated Pages
JEE Main 2026 Session 2 Registration Open, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

In Carius method of estimation of halogens 015g of class 11 chemistry JEE_Main

Understanding Average and RMS Value in Electrical Circuits

Understanding Collisions: Types and Examples for Students

Ideal and Non-Ideal Solutions Explained for Class 12 Chemistry

Understanding Atomic Structure for Beginners

Other Pages
JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

NCERT Solutions For Class 11 Chemistry in Hindi Chapter 1 Some Basic Concepts of Chemistry (2025-26)

NCERT Solutions For Class 11 Chemistry in Hindi Chapter 8 Redox Reactions (2025-26)

An ideal gas is at pressure P and temperature T in class 11 chemistry JEE_Main

Inductive Effect and Its Role in Acidic Strength

Degree of Dissociation: Meaning, Formula, Calculation & Uses

