
For the reaction \[{{\rm{A}}_{{\rm{(l)}}}} \to {\rm{2}}{{\rm{B}}_{\left( {\rm{g}} \right)}}\]\[\Delta {\rm{U}}\]= 2.1 kcal, \[\Delta {\rm{S}}\]= 20 cal/K at 300 K. Hence Gibbs free energy change in kcal is
Answer
232.8k+ views
Hint: In this question, we are given the entropy change, internal energy change and temperature. To find the Gibbs free energy change, we have to first calculate the enthalpy change.
Formula used \[\Delta {\rm{H = }}\Delta {\rm{U-}}\Delta {{\rm{n}}_{{\rm{(g)}}}}{\rm{RT}}\]
\[\Delta {\rm{G = }}\Delta {\rm{H-T}}\Delta {\rm{S}}\]
where
\[\Delta {\rm{H}}\]= enthalpy change
\[\Delta {\rm{G}}\]=Gibbs free energy change
\[\Delta {\rm{S}}\]=entropy change
T=temperature
\[\Delta {{\rm{n}}_{{\rm{(g)}}}}\]=the difference in the no.of moles of products and reactants in the gaseous state.
Complete Step by Step Solution:
In the given reaction,
\[\Delta {{\rm{n}}_{{\rm{(g)}}}}\]=no.of moles of product in a gaseous state- no.of moles of reactant in a gaseous state.
The reactant is in a liquid state.
So, \[\Delta {{\rm{n}}_{{\rm{(g)}}}} = 2 - 0 = 2\]
We have to find the enthalpy change now.
\[\Delta {\rm{U = 2}}{\rm{.1kcal = 2100cal}}\]
T=300K
R=1.98Cal/mol/K
\[\Delta {\rm{H = }}\Delta {\rm{U-}}\Delta {{\rm{n}}_{{\rm{(g)}}}}{\rm{RT}}\]
\[{\rm{ = 2100cal + 2moles}}\left( {{\rm{1}}{\rm{.98cal/mol/K}}} \right)\left( {{\rm{300K}}} \right)\]
=3288 cal
Now, we have the value of enthalpy change, entropy change, and temperature, so we can calculate Gibbs's free energy change.
T=300K
So,
\[\Delta {\rm{G = }}\Delta {\rm{H-T}}\Delta {\rm{S}}\]
\[{\rm{ = 3288cal - (300K}} \times 20{\rm{cal/K)}}\]
= -2712 cal
So, the Gibbs free energy change is -2712 cal.
Additional information: Gibbs free energy change is the net energy accessible to do valuable work and is, therefore, an estimate of the ‘free energy. Due to this, it is also recognized as the free energy of the reaction.
Gibbs's free energy change provides a measure of spontaneity at constant pressure and temperature.
(i) If Gibbs's free energy change is negative, the process is spontaneous.
(ii) If Gibbs's free energy change is positive, the process is nonspontaneous.
Note: While attempting the question, one must pay attention to the equation in which the reactant is in a liquid state and the product in a gaseous state. So, only the moles of the product will be calculated while calculating the no.of moles. Units of the given values and the final answer must be mentioned in the answer.
Formula used \[\Delta {\rm{H = }}\Delta {\rm{U-}}\Delta {{\rm{n}}_{{\rm{(g)}}}}{\rm{RT}}\]
\[\Delta {\rm{G = }}\Delta {\rm{H-T}}\Delta {\rm{S}}\]
where
\[\Delta {\rm{H}}\]= enthalpy change
\[\Delta {\rm{G}}\]=Gibbs free energy change
\[\Delta {\rm{S}}\]=entropy change
T=temperature
\[\Delta {{\rm{n}}_{{\rm{(g)}}}}\]=the difference in the no.of moles of products and reactants in the gaseous state.
Complete Step by Step Solution:
In the given reaction,
\[\Delta {{\rm{n}}_{{\rm{(g)}}}}\]=no.of moles of product in a gaseous state- no.of moles of reactant in a gaseous state.
The reactant is in a liquid state.
So, \[\Delta {{\rm{n}}_{{\rm{(g)}}}} = 2 - 0 = 2\]
We have to find the enthalpy change now.
\[\Delta {\rm{U = 2}}{\rm{.1kcal = 2100cal}}\]
T=300K
R=1.98Cal/mol/K
\[\Delta {\rm{H = }}\Delta {\rm{U-}}\Delta {{\rm{n}}_{{\rm{(g)}}}}{\rm{RT}}\]
\[{\rm{ = 2100cal + 2moles}}\left( {{\rm{1}}{\rm{.98cal/mol/K}}} \right)\left( {{\rm{300K}}} \right)\]
=3288 cal
Now, we have the value of enthalpy change, entropy change, and temperature, so we can calculate Gibbs's free energy change.
T=300K
So,
\[\Delta {\rm{G = }}\Delta {\rm{H-T}}\Delta {\rm{S}}\]
\[{\rm{ = 3288cal - (300K}} \times 20{\rm{cal/K)}}\]
= -2712 cal
So, the Gibbs free energy change is -2712 cal.
Additional information: Gibbs free energy change is the net energy accessible to do valuable work and is, therefore, an estimate of the ‘free energy. Due to this, it is also recognized as the free energy of the reaction.
Gibbs's free energy change provides a measure of spontaneity at constant pressure and temperature.
(i) If Gibbs's free energy change is negative, the process is spontaneous.
(ii) If Gibbs's free energy change is positive, the process is nonspontaneous.
Note: While attempting the question, one must pay attention to the equation in which the reactant is in a liquid state and the product in a gaseous state. So, only the moles of the product will be calculated while calculating the no.of moles. Units of the given values and the final answer must be mentioned in the answer.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Hydrocarbons Class 11 Chemistry Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Chemistry Chapter 5 CBSE Notes - 2025-26

Equilibrium Class 11 Chemistry Chapter 6 CBSE Notes - 2025-26

Organic Chemistry Some Basic Principles And Techniques Class 11 Chemistry Chapter 8 CBSE Notes - 2025-26

NCERT Solutions For Class 11 Chemistry Chapter 7 Redox Reactions (2025-26)

