
An observer is at 2m from an isotropic point source of light emitting 40w power. The RMS value of the electric field due to the source at the position of the observer is_________.
A. \[5.77 \times {10^{ - 8}}{\text{ V/m}}\]
B. \[17.3{\text{ V/m}}\]
C. \[57.7 \times {10^{ - 8}}{\text{ V/m}}\]
D. \[1.73{\text{ V/m}}\]
Answer
232.8k+ views
Hint:In this question, we need to determine the RMS value of electricity due to the source at the position of the observer. For this, we need to use the following formulae to get the desired result.
Formula used:
The formula for the intensity is given by
\[I = \dfrac{P}{{4\pi {r^2}}}\]
Where, \[I\] is the intensity, \[P\] is the power and \[r\] is the distance from the source.
Also, electric field that is \[{E_{\max }} = \sqrt {\dfrac{{2I}}{{{\varepsilon _0}c}}} \]
Where, \[I\] is the intensity and \[c\] is the speed of light.
Complete step by step solution:
The intensity of light is given by
\[I = \dfrac{P}{{4\pi {r^2}}}\]
But we know that\[P = 40,r = 2\]
\[I = \dfrac{{40}}{{4\pi {{\left( 2 \right)}^2}}}\]
By simplifying, we get
\[I = \dfrac{5}{{\pi \times 2}}\]
\[\Rightarrow I = 0.795{\text{ w/}}{{\text{m}}^2}\]
Now, we will find the value of the electric field \[{E_{\max }}\].
\[{E_{\max }} = \sqrt {\dfrac{{2I}}{{{\varepsilon _0}c}}} \]
Here, \[{\varepsilon _0} = 8.85 \times {10^{ - 12}}\] and \[c = 3 \times {10^8}\]
Thus, we get
\[{E_{\max }} = \sqrt {\dfrac{{2 \times 0.795}}{{8.85 \times {{10}^{ - 12}} \times 3 \times {{10}^8}}}} \]
By simplifying, we get
\[{E_{\max }} = \sqrt {598.87} \]
\[\Rightarrow {E_{\max }} = 24.47{\text{ V/m}}\]
Here, we can say that \[{E_{\max }} = {E_0}\]
\[{E_0} = 24.47{\text{ V/m}}\]
Now, we will find the value of \[{E_{RMS}}\] that is the root mean square value of an electric field.
\[{E_{RMS}} = \dfrac{{{E_0}}}{{\sqrt 2 }}\]
Put \[{E_0} = 24.47{\text{ V/m}}\] in the above equation.
Thus, we get
\[{E_{RMS}} = \dfrac{{24.47}}{{\sqrt 2 }}\]
By simplifying, we get
\[{E_{RMS}} = 17.3{\text{ V/m}}\]
Hence, the RMS value of the electric field due to the source at the position of the observer is 17.3 V/m.
Therefore, the correct option is (B).
Note: Many students make mistakes in writing the formula for the intensity of light and the electric field. The students may get confused in finding the value of the RMS means the root mean square value of an electric field. It is essential to find these parameters to get the desired result.
Formula used:
The formula for the intensity is given by
\[I = \dfrac{P}{{4\pi {r^2}}}\]
Where, \[I\] is the intensity, \[P\] is the power and \[r\] is the distance from the source.
Also, electric field that is \[{E_{\max }} = \sqrt {\dfrac{{2I}}{{{\varepsilon _0}c}}} \]
Where, \[I\] is the intensity and \[c\] is the speed of light.
Complete step by step solution:
The intensity of light is given by
\[I = \dfrac{P}{{4\pi {r^2}}}\]
But we know that\[P = 40,r = 2\]
\[I = \dfrac{{40}}{{4\pi {{\left( 2 \right)}^2}}}\]
By simplifying, we get
\[I = \dfrac{5}{{\pi \times 2}}\]
\[\Rightarrow I = 0.795{\text{ w/}}{{\text{m}}^2}\]
Now, we will find the value of the electric field \[{E_{\max }}\].
\[{E_{\max }} = \sqrt {\dfrac{{2I}}{{{\varepsilon _0}c}}} \]
Here, \[{\varepsilon _0} = 8.85 \times {10^{ - 12}}\] and \[c = 3 \times {10^8}\]
Thus, we get
\[{E_{\max }} = \sqrt {\dfrac{{2 \times 0.795}}{{8.85 \times {{10}^{ - 12}} \times 3 \times {{10}^8}}}} \]
By simplifying, we get
\[{E_{\max }} = \sqrt {598.87} \]
\[\Rightarrow {E_{\max }} = 24.47{\text{ V/m}}\]
Here, we can say that \[{E_{\max }} = {E_0}\]
\[{E_0} = 24.47{\text{ V/m}}\]
Now, we will find the value of \[{E_{RMS}}\] that is the root mean square value of an electric field.
\[{E_{RMS}} = \dfrac{{{E_0}}}{{\sqrt 2 }}\]
Put \[{E_0} = 24.47{\text{ V/m}}\] in the above equation.
Thus, we get
\[{E_{RMS}} = \dfrac{{24.47}}{{\sqrt 2 }}\]
By simplifying, we get
\[{E_{RMS}} = 17.3{\text{ V/m}}\]
Hence, the RMS value of the electric field due to the source at the position of the observer is 17.3 V/m.
Therefore, the correct option is (B).
Note: Many students make mistakes in writing the formula for the intensity of light and the electric field. The students may get confused in finding the value of the RMS means the root mean square value of an electric field. It is essential to find these parameters to get the desired result.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Electromagnetic Waves and Their Importance

