
An electric pump is used to fill an overhead tank of capacity $9{m^3}$ kept at a height of $10m$ above the ground. If the pump takes $5$ minute to fill the tank by consuming $10kW$ of power, the efficiency of the pump should be (Take $g = 10m{s^{ - 2}}$)
A) $60\% $
B) $40\% $
C) $20\% $
D) $30\% $
Answer
530k+ views
Hint:This question is based on the concept of efficiency which is defined as output power to the input power for normal practical machines.
It’s always less than $100\% $ for all practical machines.
Formula used:
Potential Energy, $P.E. = mgh$
Where,$m$is the mass in kilograms, $g$ is the acceleration due to gravity in $m{s^{ - 2}}$ and $h$ is the height raised in meters
Power ( $P$ ) = $\dfrac{{energy}}{{time}}$
Efficiency = $\dfrac{{output}}{{input}}$
Complete step by step solution:
Given that the volume of water to be raised $ = 9{m^3}$
Since we know that
Density of water = $1000kg{m^{ - 3}}$
So, mass of water to be raised
Mass = $1000 \times 9$
$ \Rightarrow $ Mass $ = 9000kg$
We also know that the change in potential energy of a body when it is raised a height $h$ above the ground $ = mgh$
Where $m = $ mass of the body in Kg
$g = $ acceleration due to gravity in $m/{s^2}$
$h = $ height raised in $m$
So, the potential energy change for $9000kg$ of water to be raised to a height of $10m$ above the ground is given by;
$PE = 9000 \times 10 \times 10$
$ \Rightarrow PE = 9 \times {10^5}J$
Since power $\dfrac{{energy}}{{time}}$
So output power = $\dfrac{{9 \times {{10}^5}}}{t}$
It is given that time taken to raise the water is 5 min, converting the time in S.I. unit (seconds), we get;
Time = $5 \times 60$
$ \Rightarrow t = 300\sec $
Thus, output power is given by;
$p = \dfrac{{9 \times {{10}^5}}}{{300}} = 3000W$
Given that Input power $ = 10kW = 10 \times {10^3}W$
Hence, efficiency of pump $ = \dfrac{{output}}{{input}}$
$e = \dfrac{{3000}}{{10000}}$
$ \Rightarrow e = 0.3$
But as the options which are given in terms of percentage we have to convert this answer to percentage.
We know that efficiency in percentage Efficiency of pump in percentage
$e = 0.3 \times 100 = 30\% $
So, option (C) is correct.
Additional Information:
The data given in the question is in terms of volume of water to be raised above the ground. This has to be converted to mass in order to calculate the potential energy. This can be done by using density of water whose value is not given in the question, so it should be remembered. Also, the formula of potential energy when a body is raised by height ‘h’ above the ground is ‘mgh’ is to be remembered.
Note: Efficiency of any machine is defined as the ratio between the output powers to the input power.
The potential energy change for anybody of mass ‘m’ to be raised to a height ‘h’ above the ground is equal to ‘mgh’
Where, m = mass of the body
g = acceleration due to gravity
h = height raised above the ground
It’s always less than $100\% $ for all practical machines.
Formula used:
Potential Energy, $P.E. = mgh$
Where,$m$is the mass in kilograms, $g$ is the acceleration due to gravity in $m{s^{ - 2}}$ and $h$ is the height raised in meters
Power ( $P$ ) = $\dfrac{{energy}}{{time}}$
Efficiency = $\dfrac{{output}}{{input}}$
Complete step by step solution:
Given that the volume of water to be raised $ = 9{m^3}$
Since we know that
Density of water = $1000kg{m^{ - 3}}$
So, mass of water to be raised
Mass = $1000 \times 9$
$ \Rightarrow $ Mass $ = 9000kg$
We also know that the change in potential energy of a body when it is raised a height $h$ above the ground $ = mgh$
Where $m = $ mass of the body in Kg
$g = $ acceleration due to gravity in $m/{s^2}$
$h = $ height raised in $m$
So, the potential energy change for $9000kg$ of water to be raised to a height of $10m$ above the ground is given by;
$PE = 9000 \times 10 \times 10$
$ \Rightarrow PE = 9 \times {10^5}J$
Since power $\dfrac{{energy}}{{time}}$
So output power = $\dfrac{{9 \times {{10}^5}}}{t}$
It is given that time taken to raise the water is 5 min, converting the time in S.I. unit (seconds), we get;
Time = $5 \times 60$
$ \Rightarrow t = 300\sec $
Thus, output power is given by;
$p = \dfrac{{9 \times {{10}^5}}}{{300}} = 3000W$
Given that Input power $ = 10kW = 10 \times {10^3}W$
Hence, efficiency of pump $ = \dfrac{{output}}{{input}}$
$e = \dfrac{{3000}}{{10000}}$
$ \Rightarrow e = 0.3$
But as the options which are given in terms of percentage we have to convert this answer to percentage.
We know that efficiency in percentage Efficiency of pump in percentage
$e = 0.3 \times 100 = 30\% $
So, option (C) is correct.
Additional Information:
The data given in the question is in terms of volume of water to be raised above the ground. This has to be converted to mass in order to calculate the potential energy. This can be done by using density of water whose value is not given in the question, so it should be remembered. Also, the formula of potential energy when a body is raised by height ‘h’ above the ground is ‘mgh’ is to be remembered.
Note: Efficiency of any machine is defined as the ratio between the output powers to the input power.
The potential energy change for anybody of mass ‘m’ to be raised to a height ‘h’ above the ground is equal to ‘mgh’
Where, m = mass of the body
g = acceleration due to gravity
h = height raised above the ground
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

