
A wire of length $50cm$ and cross sectional area of $1sq.mm$ is extended by $1mm$. The required work will be $\left( {Y = 2 \times {{10}^{10}}N{m^2}} \right)$
(A) $6 \times {10^{ - 2}}J$
(B) $4 \times {10^{ - 2}}J$
(C) $2 \times {10^{ - 2}}J$
(D) $1 \times {10^{ - 2}}J$
Answer
233.1k+ views
Hint: First start with finding the force in terms of Young’s modulus, area and length of wire. All these values are already given in the question, put it in the formula of force and after finding force use the formula of work done in terms of force and displaced distance and get the required answer.
Complete answer:
Let start with the given information from the question:
Area, $A = 1m{m^2} = 1 \times {10^{ - 6}}{m^2}$
Length of the wire, $l = 50cm = 0.5m$
Change in length, $\Delta l = 1mm = 1 \times {10^{ - 3}}m$
Young’s modulus, $Y = 2 \times {10^{10}}N/{m^2}$
Now we know force is given by:
$F = \dfrac{{YA\Delta l}}{l}$
Putting all the values in above question, we get;
$F = \dfrac{{2 \times {{10}^{10}} \times {{10}^{ - 6}} \times {{10}^{ - 3}}}}{{5 \times {{10}^{ - 1}}}} = 40N$
Now, work done is given by:
$W = F.\Delta x$
$W = 40 \times 1 \times {10^{ - 3}}$
$W = 4 \times {10^{ - 2}}J$
Hence the correct answer is Option(B).
Note: Be careful about all the units of all the variable quantities given in the question, change all the units in meters and then put all the values in the respective formula and finally you will get the required answer. Here all the values were already given in the question. If any of the values were missing then we do not get the answer.
Complete answer:
Let start with the given information from the question:
Area, $A = 1m{m^2} = 1 \times {10^{ - 6}}{m^2}$
Length of the wire, $l = 50cm = 0.5m$
Change in length, $\Delta l = 1mm = 1 \times {10^{ - 3}}m$
Young’s modulus, $Y = 2 \times {10^{10}}N/{m^2}$
Now we know force is given by:
$F = \dfrac{{YA\Delta l}}{l}$
Putting all the values in above question, we get;
$F = \dfrac{{2 \times {{10}^{10}} \times {{10}^{ - 6}} \times {{10}^{ - 3}}}}{{5 \times {{10}^{ - 1}}}} = 40N$
Now, work done is given by:
$W = F.\Delta x$
$W = 40 \times 1 \times {10^{ - 3}}$
$W = 4 \times {10^{ - 2}}J$
Hence the correct answer is Option(B).
Note: Be careful about all the units of all the variable quantities given in the question, change all the units in meters and then put all the values in the respective formula and finally you will get the required answer. Here all the values were already given in the question. If any of the values were missing then we do not get the answer.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

