
A uniform horizontal rod of length 40 cm and mass 1.2 kg is supported by two identical wires as shown in figure (below). Where should a mass of 4.8 kg be placed on the rod so that the same tuning fork may excite the wire on left into its fundamental vibrations and that on right into its first overtone? Take $g = 10~m {s^{−2}}$.

Answer
233.1k+ views
Hint: In the given question, Length of the rod is 40 cm and two identical wire supporting the mass 1.2 kg. Length= 40cm, Mass=1.2kg.Let us assume mass of 4.8kg is placed at y distance from the left.
Formula used:
${f_1} = 2{f_2}$
Complete answer:
According to the question${f_1} = 2{f_2}$ , where ${f_1}$is the frequency on the left side and ${f_2}$ is the frequency on the right side.
Let us assume, ${T_1}$ and ${T_2}$ be the tension on the left and right side respectively
\[ \Rightarrow \frac{1}{{2L}}\sqrt {\frac{{{T_1}}}{m}} = \frac{1}{{2L}} \times 2 \times \sqrt {\frac{{{T_2}}}{m}} \]
\[ \Rightarrow \sqrt {\frac{{{T_1}}}{{T{}_2}}} = 2\]
\[ \Rightarrow \frac{{{T_1}}}{{{T_2}}} = 4 \cdots (1)\]
Now from the given question,
$ \Rightarrow {T_1} + {T_2} = 48 + 12 = 60N$
$ \Rightarrow 4{T_2} + {T_2} = 60N$
$ \Rightarrow {T_2} = 12N$
$ \Rightarrow {T_1} = 48N$
Now take look over point A
${T_2} \times 0.4 = 48y + 12(0.2)$
$\therefore y = 0.05 = 5cm$
Therefore, the mass must be placed 5cm behind the left end.
Note:In this type of question, particular attention must be taken while answering the problems and the proper values must be entered into the specified formula in order to arrive at the correct result with precision.
Formula used:
${f_1} = 2{f_2}$
Complete answer:
According to the question${f_1} = 2{f_2}$ , where ${f_1}$is the frequency on the left side and ${f_2}$ is the frequency on the right side.
Let us assume, ${T_1}$ and ${T_2}$ be the tension on the left and right side respectively
\[ \Rightarrow \frac{1}{{2L}}\sqrt {\frac{{{T_1}}}{m}} = \frac{1}{{2L}} \times 2 \times \sqrt {\frac{{{T_2}}}{m}} \]
\[ \Rightarrow \sqrt {\frac{{{T_1}}}{{T{}_2}}} = 2\]
\[ \Rightarrow \frac{{{T_1}}}{{{T_2}}} = 4 \cdots (1)\]
Now from the given question,
$ \Rightarrow {T_1} + {T_2} = 48 + 12 = 60N$
$ \Rightarrow 4{T_2} + {T_2} = 60N$
$ \Rightarrow {T_2} = 12N$
$ \Rightarrow {T_1} = 48N$
Now take look over point A
${T_2} \times 0.4 = 48y + 12(0.2)$
$\therefore y = 0.05 = 5cm$
Therefore, the mass must be placed 5cm behind the left end.
Note:In this type of question, particular attention must be taken while answering the problems and the proper values must be entered into the specified formula in order to arrive at the correct result with precision.
Recently Updated Pages
Dimensions of Charge: Dimensional Formula, Derivation, SI Units & Examples

How to Calculate Moment of Inertia: Step-by-Step Guide & Formulas

Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

