
A trolley of mass $60\,kg$ moves on a smooth horizontal surface and has kinetic energy $120\,J$. A mass of $40\,kg$ is lowered vertically onto the trolley. The total kinetic energy of the system after lowering the mass is:
A) $60\,J$
B) $72\,J$
C) $120\,J$
D) $144\,J$
Answer
233.1k+ views
Hint: The kinetic energy depends upon mass and velocity of the body. The total mass will be the sum of mass of the trolley and the mass that is lowered onto the trolley. To find the velocity of the trolley after lowering the mass we can use the conservation of momentum. According to conservation of momentum the initial momentum will be equal to the final momentum.
Complete step by step solution:
It is given that a trolley has a mass, ${m_1} = 60\,kg$ .
The kinetic energy of the trolley is
$KE = 120\,J$ .

We need to find the kinetic energy when a mass of $40\,kg$ is lowered vertically onto the trolley.
The kinetic energy is the energy possessed by a body by virtue of its motion. Kinetic energy can be calculated as
$KE = \dfrac{1}{2}m{v^2}$
Where, m is the mass, v is the velocity.
By substituting the given values in the equation, we can find the value of initial velocity, ${v_i}$ as
$ \Rightarrow 120 = \dfrac{1}{2} \times 60 \times {v_i}^2$
$ \Rightarrow {v_i} = 2\,\,m/s$
In order to find the final velocity after lowering the mass onto the trolley we can use the law of conservation of momentum.

According to conservation of momentum the final momentum will be equal to the initial momentum.
Momentum is calculated as a product of mass and velocity.
$\Rightarrow P = mv$.
Where, m is the mass and v is the velocity.
Hence initial momentum is given as
$ \Rightarrow {P_i} = {m_i}{v_i}$
Final momentum is given as
$ \Rightarrow {P_f} = {m_f}{v_f}$
Now let us equate both initial and final momentum.
$ \Rightarrow {m_f}{v_f} = {m_i}{v_i}$
The final mass is
${m_f} = {m_i} + 40$
$ \Rightarrow {m_f} = 60 + 40 = 100$
On substituting the values, we get
$ \Rightarrow 100 \times {v_f} = 60 \times 2$
$ \Rightarrow {v_f} = 1.2\,\,m/s$
This is the value of final velocity.
Thus, the final kinetic energy can be calculated as
$K{E_f} = \dfrac{1}{2}{m_f}v_f^2$
On substituting the values, we get
$ \Rightarrow K{E_f} = \dfrac{1}{2} \times 100 \times {\left( {1.2} \right)^2}$
$\therefore K{E_f} = 72\,J$
This is the final kinetic energy of the system.
So, the correct answer is option B.
Note: We can apply the momentum conservation only when the net force acting on the system is zero. Here, since the trolley is moving on a smooth horizontal surface there is no effect of frictional force. When friction is also taken into consideration, we cannot apply the conservation of linear momentum.
Complete step by step solution:
It is given that a trolley has a mass, ${m_1} = 60\,kg$ .
The kinetic energy of the trolley is
$KE = 120\,J$ .

We need to find the kinetic energy when a mass of $40\,kg$ is lowered vertically onto the trolley.
The kinetic energy is the energy possessed by a body by virtue of its motion. Kinetic energy can be calculated as
$KE = \dfrac{1}{2}m{v^2}$
Where, m is the mass, v is the velocity.
By substituting the given values in the equation, we can find the value of initial velocity, ${v_i}$ as
$ \Rightarrow 120 = \dfrac{1}{2} \times 60 \times {v_i}^2$
$ \Rightarrow {v_i} = 2\,\,m/s$
In order to find the final velocity after lowering the mass onto the trolley we can use the law of conservation of momentum.

According to conservation of momentum the final momentum will be equal to the initial momentum.
Momentum is calculated as a product of mass and velocity.
$\Rightarrow P = mv$.
Where, m is the mass and v is the velocity.
Hence initial momentum is given as
$ \Rightarrow {P_i} = {m_i}{v_i}$
Final momentum is given as
$ \Rightarrow {P_f} = {m_f}{v_f}$
Now let us equate both initial and final momentum.
$ \Rightarrow {m_f}{v_f} = {m_i}{v_i}$
The final mass is
${m_f} = {m_i} + 40$
$ \Rightarrow {m_f} = 60 + 40 = 100$
On substituting the values, we get
$ \Rightarrow 100 \times {v_f} = 60 \times 2$
$ \Rightarrow {v_f} = 1.2\,\,m/s$
This is the value of final velocity.
Thus, the final kinetic energy can be calculated as
$K{E_f} = \dfrac{1}{2}{m_f}v_f^2$
On substituting the values, we get
$ \Rightarrow K{E_f} = \dfrac{1}{2} \times 100 \times {\left( {1.2} \right)^2}$
$\therefore K{E_f} = 72\,J$
This is the final kinetic energy of the system.
So, the correct answer is option B.
Note: We can apply the momentum conservation only when the net force acting on the system is zero. Here, since the trolley is moving on a smooth horizontal surface there is no effect of frictional force. When friction is also taken into consideration, we cannot apply the conservation of linear momentum.
Recently Updated Pages
JEE Main 2026 Session 2 Registration Open, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding Average and RMS Value in Electrical Circuits

Understanding Collisions: Types and Examples for Students

Ideal and Non-Ideal Solutions Explained for Class 12 Chemistry

Understanding Atomic Structure for Beginners

Derive an expression for maximum speed of a car on class 11 physics JEE_Main

Other Pages
JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 9 Mechanical Properties of Fluids (2025-26)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 12 Kinetic Theory (2025-26)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 4 Law of Motion (2025-26)

Class 11 JEE Main Physics Mock Test 2025

Inductive Effect and Its Role in Acidic Strength

