
A train passes an electric post in 10 second and a bridge of length 2 km in 110 second. The speed of engine is:
(a) 18 kmph
(b) 36 kmph
(c) 72 kmph
(d) 90 kmph
Answer
526.1k+ views
Hint: The above problem can be solved by using the formula of the speed. First calculate the length of the train to find the speed of the engine and then find the speed of the engine.
Complete step by step answer
Given: The time for crossing the post is $t = 10\;{\text{s}}$, the time for crossing the bridge is $T = 110\;{\text{s}}$, the length of the bridge is $L = 2\;{\text{km}} = 2\;{\text{km}} \times \dfrac{{1000\;{\text{m}}}}{{1\;{\text{km}}}} = 2000\;{\text{m}}$.
The equation to find the speed of the engine by using the time to cross the post is given as:
$\Rightarrow$ ${v_1} = \dfrac{l}{t}......\left( 1 \right)$
The equation to find the speed of the engine by using the time to cross the bridge is given as:
$\Rightarrow$${v_2} = \dfrac{{L + l}}{T}......\left( 2 \right)$
The speed of the engine remains the same to cross the post and bridge, so equate the equation (10 and equation (2) to calculate the length of the train.
$\Rightarrow$${v_1} = {v_2}$
$\dfrac{l}{t} = \dfrac{{L + l}}{T}......\left( 3 \right)$
Substitute 2 km for L, 10 s for t and 110 s for T in the equation (3) to find the length of the train.
$\Rightarrow$ $\dfrac{l}{{10\;{\text{s}}}} = \dfrac{{2\;{\text{km}} + l}}{{110\;{\text{s}}}}$
$11l = 2\;{\text{km}} + l$
$\Rightarrow$$10l = 2\;{\text{km}}$
$l = 0.2\;{\text{km}}$
Substitute $0.2\;{\text{km}}$ for l and 10 s for t in the equation (1) to find the speed of the engine.
$\Rightarrow$${v_1} = \dfrac{{0.2\;{\text{km}}}}{{10\;{\text{s}}}}$
${v_1} = \dfrac{{0.2\;{\text{km}}}}{{\left( {10\;{\text{s}} \times \dfrac{{1\;{\text{h}}}}{{3600\;{\text{s}}}}} \right)}}$
$\Rightarrow$${v_1} = 72\;{\text{km}}/{\text{h}}$
Thus, the speed of the engine is $72\;{\text{km}}/{\text{h}}$ and the option (c) is the correct answer.
Note:
The above problem can also be solved by the concept of the relative motion. The resultant speed becomes equal to the sum of the speed of both objects if both objects move in opposite directions and become equal to subtraction of speed of both objects.
Complete step by step answer
Given: The time for crossing the post is $t = 10\;{\text{s}}$, the time for crossing the bridge is $T = 110\;{\text{s}}$, the length of the bridge is $L = 2\;{\text{km}} = 2\;{\text{km}} \times \dfrac{{1000\;{\text{m}}}}{{1\;{\text{km}}}} = 2000\;{\text{m}}$.
The equation to find the speed of the engine by using the time to cross the post is given as:
$\Rightarrow$ ${v_1} = \dfrac{l}{t}......\left( 1 \right)$
The equation to find the speed of the engine by using the time to cross the bridge is given as:
$\Rightarrow$${v_2} = \dfrac{{L + l}}{T}......\left( 2 \right)$
The speed of the engine remains the same to cross the post and bridge, so equate the equation (10 and equation (2) to calculate the length of the train.
$\Rightarrow$${v_1} = {v_2}$
$\dfrac{l}{t} = \dfrac{{L + l}}{T}......\left( 3 \right)$
Substitute 2 km for L, 10 s for t and 110 s for T in the equation (3) to find the length of the train.
$\Rightarrow$ $\dfrac{l}{{10\;{\text{s}}}} = \dfrac{{2\;{\text{km}} + l}}{{110\;{\text{s}}}}$
$11l = 2\;{\text{km}} + l$
$\Rightarrow$$10l = 2\;{\text{km}}$
$l = 0.2\;{\text{km}}$
Substitute $0.2\;{\text{km}}$ for l and 10 s for t in the equation (1) to find the speed of the engine.
$\Rightarrow$${v_1} = \dfrac{{0.2\;{\text{km}}}}{{10\;{\text{s}}}}$
${v_1} = \dfrac{{0.2\;{\text{km}}}}{{\left( {10\;{\text{s}} \times \dfrac{{1\;{\text{h}}}}{{3600\;{\text{s}}}}} \right)}}$
$\Rightarrow$${v_1} = 72\;{\text{km}}/{\text{h}}$
Thus, the speed of the engine is $72\;{\text{km}}/{\text{h}}$ and the option (c) is the correct answer.
Note:
The above problem can also be solved by the concept of the relative motion. The resultant speed becomes equal to the sum of the speed of both objects if both objects move in opposite directions and become equal to subtraction of speed of both objects.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

