
A steel ball of mass 5 g is thrown downward with a velocity of 10 \[m{s^{ - 1}}\] from a height of 19.5 m and it penetrates sand by 50 cm. The change in mechanical energy will be (take, g =10 \[m{s^{ - 2}}\] ):
A. 1 J
B. 1.25 J
C. 1.5 J
D. 1.75 J
Answer
233.1k+ views
Hint:Mechanical energy is of two types: potential and kinetic. Hence, the total mechanical energy of a system at a point is the sum of potential and kinetic energies at the given point. When kinetic energy is maximum, the potential energy is minimum and vice-versa.
Formula(e) Used:
Kinetic Energy, \[K.E. = \dfrac{1}{2}m{v^2}\]
where m = mass of the object and v = velocity of the object.
Potential Energy, \[P.E. = mgh\]
where m = mass of the object, g= acceleration due to gravity = 10 \[m{s^{ - 2}}\] and h = height.
Complete step by step solution:
Given: mass of the steel ball, m = 5 g = 0.005 kg
Velocity of the ball, v = 10 \[m{s^{ - 1}}\]
Height, h = 19.5 m
Depth penetration, d = 50 cm = 0.5 m
In this situation, the potential energy of the system will be maximum before being thrown and zero when the ball falls on the ground into the sand. At that point, the kinetic energy of the system will be maximum.
We know that the kinetic energy of a system is given by,
\[\begin{array}{l}K.E. = \dfrac{1}{2}m{v^2}\\\end{array}\]---------(1)
So, the kinetic energy of the steel ball will be
\[K.E. = \dfrac{1}{2}X0.005X10X10\]
\[\Rightarrow K.E. = 0.25\] J
We know that the potential energy of a system is given by
\[P.E. = mgh\]---------------(2)
Here, the total height will be (h+d) = (19.5 + 0.5) = 20 m
So, \[P.E. = 0.005 \times 10 \times 20\]
\[P.E. = 1\] J
Total mechanical energy = Potential energy + Kinetic energy ------(3)
\[U = 1 + 0.25\]
\[\therefore U = 1.25\] J
Hence mechanical energy of the system is 1.25 J.
Hence option (B) is the correct option.
Note: The total height acquired by the steel ball for calculation of the potential energy will be the height from which it is thrown and the depression it makes in the sand and not just the height from which the ball is thrown. When a ball penetrates the sand, the potential energy at that point is taken to be zero.
Formula(e) Used:
Kinetic Energy, \[K.E. = \dfrac{1}{2}m{v^2}\]
where m = mass of the object and v = velocity of the object.
Potential Energy, \[P.E. = mgh\]
where m = mass of the object, g= acceleration due to gravity = 10 \[m{s^{ - 2}}\] and h = height.
Complete step by step solution:
Given: mass of the steel ball, m = 5 g = 0.005 kg
Velocity of the ball, v = 10 \[m{s^{ - 1}}\]
Height, h = 19.5 m
Depth penetration, d = 50 cm = 0.5 m
In this situation, the potential energy of the system will be maximum before being thrown and zero when the ball falls on the ground into the sand. At that point, the kinetic energy of the system will be maximum.
We know that the kinetic energy of a system is given by,
\[\begin{array}{l}K.E. = \dfrac{1}{2}m{v^2}\\\end{array}\]---------(1)
So, the kinetic energy of the steel ball will be
\[K.E. = \dfrac{1}{2}X0.005X10X10\]
\[\Rightarrow K.E. = 0.25\] J
We know that the potential energy of a system is given by
\[P.E. = mgh\]---------------(2)
Here, the total height will be (h+d) = (19.5 + 0.5) = 20 m
So, \[P.E. = 0.005 \times 10 \times 20\]
\[P.E. = 1\] J
Total mechanical energy = Potential energy + Kinetic energy ------(3)
\[U = 1 + 0.25\]
\[\therefore U = 1.25\] J
Hence mechanical energy of the system is 1.25 J.
Hence option (B) is the correct option.
Note: The total height acquired by the steel ball for calculation of the potential energy will be the height from which it is thrown and the depression it makes in the sand and not just the height from which the ball is thrown. When a ball penetrates the sand, the potential energy at that point is taken to be zero.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

