
A small piece of cork in a ripple tank oscillates up and down as ripples pass it. If the ripples travelling at 0.3 m/s have a wavelength of \[1.5\pi \] cm and the cork vibrates with an amplitude of 5 mm, the maximum velocity of the cork is:
A. 20 cm/sec
B. 20 m/sec
C. 0.02 m/sec
D. 200 cm/sec
Answer
233.1k+ views
Hint:The cork will oscillate along the vertical direction as the ripple travels. For the cork we use sine wave function to find the velocity or displacement. The maximum velocity of the cork will be at the mean equilibrium position.
Formula used:
\[v = \nu \lambda \]
where v is the wave speed, \[\nu \] is the frequency of the wave and \[\lambda \] is the wavelength of the wave.
\[{v_{\max }} = \omega A\]
where \[{v_{\max }}\] is the maximum speed of simple harmonic motion, \[\omega \] is the angular frequency and A is the amplitude of the oscillation.
Complete step by step solution:
Given the velocity of the ripples is 0.3 m/s
\[v = 0.3m/s\]
Wavelength of the ripple is \[1.5\pi \] cm
\[\lambda = 1.5\pi \times {10^{ - 2}}m\]
Amplitude of the displacement of the cork is 5 mm. That means the cork will have a maximum vertical displacement of 5 mm from the mean equilibrium position.
\[A = 5 \times {10^{ - 3}}m\]
Using the relation \[v = \nu \lambda \], the frequency of the oscillation will be,
\[\nu = \dfrac{v}{\lambda }\]
Putting the values, we get
\[\nu = \dfrac{{0.3}}{{1.5\pi \times {{10}^{ - 2}}}}Hz \\ \]
\[\Rightarrow \nu = \dfrac{{20}}{\pi }Hz\]
Then the angular frequency of the oscillation will be,
\[\omega = 2\pi \nu \]
\[\Rightarrow \omega = 2\pi \times \dfrac{{20}}{\pi }\] rad/s
\[\Rightarrow \omega = 40\] rad/s
The maximum wave speed is equal to \[{v_{\max }} = \omega A\]
Putting the values, we get
\[{v_{\max }} = 40 \times 5 \times {10^{ - 3}}\] m/s
\[\Rightarrow {v_{\max }} = 0.2\] m/s
\[\Rightarrow {v_{\max }} = 0.2 \times 100\] cm/s
\[\therefore {v_{\max }} = 20\] cm/s
Hence, the maximum speed of the cork is 20 cm/s.
Therefore, the correct option is A.
Note: The ripple travels along the radial direction and the cork is oscillating in the vertical plane. The speed of the ripple is constant but the speed of the cork varies as the displacement from the mean equilibrium position.
Formula used:
\[v = \nu \lambda \]
where v is the wave speed, \[\nu \] is the frequency of the wave and \[\lambda \] is the wavelength of the wave.
\[{v_{\max }} = \omega A\]
where \[{v_{\max }}\] is the maximum speed of simple harmonic motion, \[\omega \] is the angular frequency and A is the amplitude of the oscillation.
Complete step by step solution:
Given the velocity of the ripples is 0.3 m/s
\[v = 0.3m/s\]
Wavelength of the ripple is \[1.5\pi \] cm
\[\lambda = 1.5\pi \times {10^{ - 2}}m\]
Amplitude of the displacement of the cork is 5 mm. That means the cork will have a maximum vertical displacement of 5 mm from the mean equilibrium position.
\[A = 5 \times {10^{ - 3}}m\]
Using the relation \[v = \nu \lambda \], the frequency of the oscillation will be,
\[\nu = \dfrac{v}{\lambda }\]
Putting the values, we get
\[\nu = \dfrac{{0.3}}{{1.5\pi \times {{10}^{ - 2}}}}Hz \\ \]
\[\Rightarrow \nu = \dfrac{{20}}{\pi }Hz\]
Then the angular frequency of the oscillation will be,
\[\omega = 2\pi \nu \]
\[\Rightarrow \omega = 2\pi \times \dfrac{{20}}{\pi }\] rad/s
\[\Rightarrow \omega = 40\] rad/s
The maximum wave speed is equal to \[{v_{\max }} = \omega A\]
Putting the values, we get
\[{v_{\max }} = 40 \times 5 \times {10^{ - 3}}\] m/s
\[\Rightarrow {v_{\max }} = 0.2\] m/s
\[\Rightarrow {v_{\max }} = 0.2 \times 100\] cm/s
\[\therefore {v_{\max }} = 20\] cm/s
Hence, the maximum speed of the cork is 20 cm/s.
Therefore, the correct option is A.
Note: The ripple travels along the radial direction and the cork is oscillating in the vertical plane. The speed of the ripple is constant but the speed of the cork varies as the displacement from the mean equilibrium position.
Recently Updated Pages
JEE Main 2026 Session 2 Registration Open, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
Understanding Average and RMS Value in Electrical Circuits

Ideal and Non-Ideal Solutions Explained for Class 12 Chemistry

Understanding Atomic Structure for Beginners

Derive an expression for maximum speed of a car on class 11 physics JEE_Main

Understanding Elastic Collisions in Two Dimensions

Class 11 JEE Main Physics Mock Test 2025

Other Pages
NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 10 Thermal Properties of Matter (2025-26)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 12 Kinetic Theory (2025-26)

Understanding Collisions: Types and Examples for Students

Define thermal expansion for alpha beta and gamma A class 11 physics JEE_Main

Happy New Year Wishes 2026 – 100+ Messages, Quotes, Shayari, Images & Status in All Languages

Valentine Week 2026 List | Valentine Week Days, Dates & Meaning

