
A series R-L-C circuit consists of an $8\,\Omega $ resistor, a \[5.0{\text{ }}\mu F\] capacitor, and a 50.0 mH inductor. A variable frequency source applies an emf of 400 V (RMS) across the combination. The power delivered to the circuit when the frequency is equal to one-half the resonance frequency is:-
(A) 52 W
(B) 57 W
(C) 63 W
(D) 69 W
Answer
233.1k+ views
Hint: In this solution, we will first calculate the resonant frequency of the circuit. Then we will calculate the net reactance of the circuit and the power delivered to the circuit for a frequency half of the resonant frequency.
Formula used: In this solution, we will use the following formula:
-Resonant frequency of series LCR circuit: $f = \dfrac{1}{{2\pi }}\sqrt {\dfrac{1}{{LC}}} $ where $L$ is the inductance and $C$ is the capacitance of the circuit.
1 - Capacitive reactance: ${X_C} = \dfrac{1}{{2\pi fC}}$
2- Inductive reactance: ${X_L} = 2\pi fL$
3- Magnitude of Impedance of a series LCR circuit: \[\left| z \right| = \sqrt {{R^2} + {{\left( {X_L^2 - X_C^2} \right)}^2}} \] where $R$ is the resistance, ${X_L}$ is the inductive impedance, and ${X_C}$ is the capacitive inductance.
Complete step by step answer:
In a series LCR circuit, the applied frequency is one-half of the resonant frequency as given to us. Let us start by finding the resonant frequency of the circuit which is calculated as
$f = \dfrac{1}{{2\pi }}\sqrt {\dfrac{1}{{LC}}} $
Substituting $L = 50 \times {10^{ - 3}}\,H$ and $C = 5 \times {10^{ - 6}}\,F$, we get
$f = \dfrac{1}{{2\pi }}\sqrt {\dfrac{1}{{10 \times {{10}^{ - 10}}}}} $
Which gives us
$f = \dfrac{{{{10}^5}}}{{2\pi \sqrt {10} }}$
Now the net reactance of the circuit will be
\[\left| z \right| = \sqrt {{R^2} + {{\left( {X_L^2 - X_C^2} \right)}^2}} \]
Substituting the value of ${X_C} = \dfrac{1}{{2\pi fC}}$ and ${X_L} = 2\pi fL$ and $R = 8\,\Omega $, we get the net impedance as
$\left| z \right| = 150.21\,{\text{ohm}}$
Then the current in the circuit will be calculated as the ratio of the RMS voltage and the net impedance as determined from ohm’s law as:
$i = \dfrac{{{E_{RMS}}}}{{\left| z \right|}}$
$ \Rightarrow i = \dfrac{{400}}{{150.21}} = 2.66\,A$
Then the average power delivered to the circuit will be
$P = {i^2}R$
$ \Rightarrow P = {(2.66)^2} \times 8$
Which can be simplified to
$P = 56.7\,W \approx 57\,W$ which corresponds to option (B).
Note: The formulae that we have used is only valid for a series LCR circuit connected with a sinusoidally varying input voltage. We should be aware of the formulae of reactance and net impedance as well as other basic concepts of circuits to answer this question.
Formula used: In this solution, we will use the following formula:
-Resonant frequency of series LCR circuit: $f = \dfrac{1}{{2\pi }}\sqrt {\dfrac{1}{{LC}}} $ where $L$ is the inductance and $C$ is the capacitance of the circuit.
1 - Capacitive reactance: ${X_C} = \dfrac{1}{{2\pi fC}}$
2- Inductive reactance: ${X_L} = 2\pi fL$
3- Magnitude of Impedance of a series LCR circuit: \[\left| z \right| = \sqrt {{R^2} + {{\left( {X_L^2 - X_C^2} \right)}^2}} \] where $R$ is the resistance, ${X_L}$ is the inductive impedance, and ${X_C}$ is the capacitive inductance.
Complete step by step answer:
In a series LCR circuit, the applied frequency is one-half of the resonant frequency as given to us. Let us start by finding the resonant frequency of the circuit which is calculated as
$f = \dfrac{1}{{2\pi }}\sqrt {\dfrac{1}{{LC}}} $
Substituting $L = 50 \times {10^{ - 3}}\,H$ and $C = 5 \times {10^{ - 6}}\,F$, we get
$f = \dfrac{1}{{2\pi }}\sqrt {\dfrac{1}{{10 \times {{10}^{ - 10}}}}} $
Which gives us
$f = \dfrac{{{{10}^5}}}{{2\pi \sqrt {10} }}$
Now the net reactance of the circuit will be
\[\left| z \right| = \sqrt {{R^2} + {{\left( {X_L^2 - X_C^2} \right)}^2}} \]
Substituting the value of ${X_C} = \dfrac{1}{{2\pi fC}}$ and ${X_L} = 2\pi fL$ and $R = 8\,\Omega $, we get the net impedance as
$\left| z \right| = 150.21\,{\text{ohm}}$
Then the current in the circuit will be calculated as the ratio of the RMS voltage and the net impedance as determined from ohm’s law as:
$i = \dfrac{{{E_{RMS}}}}{{\left| z \right|}}$
$ \Rightarrow i = \dfrac{{400}}{{150.21}} = 2.66\,A$
Then the average power delivered to the circuit will be
$P = {i^2}R$
$ \Rightarrow P = {(2.66)^2} \times 8$
Which can be simplified to
$P = 56.7\,W \approx 57\,W$ which corresponds to option (B).
Note: The formulae that we have used is only valid for a series LCR circuit connected with a sinusoidally varying input voltage. We should be aware of the formulae of reactance and net impedance as well as other basic concepts of circuits to answer this question.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Electromagnetic Waves and Their Importance

