
A horizontal force of 129.4 N is applied on a 10 Kg block which rests on a horizontal surface. If the coefficient of friction is 0.3, the acceleration should be
A. $9.8\,m/{s^2}$
B. $10\,m/{s^2}$
C. $12.6\,m/{s^2}$
D. $19.6\,m/{s^2}$
Answer
232.8k+ views
Hint: Here we first need to find the frictional force. For this first we have to find the horizontal and the vertical component of the force given. Also the horizontal force is given. Then equate the horizontal component of the force with the frictional force in order to get the value of acceleration.
Formula used:
1. Reaction force, $R = mg$
2. Frictional force, $f = \mu R$
Where, $\mu $is the coefficient of frictional force applied.
3. Force, $F = ma$
Where, a is the acceleration of the body given in question.
And m is the mass of the block here.
Complete step by step solution:
Given information with the question:
Mass of the block given is M = 10 Kg
Coefficient of friction is $\mu = 0.3$
Force applied on the block is F = 129.4 N
Resultant force of all the forces applied on the block will be:
$F - f = ma$
Putting all the values from the question given;
$129.4 - (0.3) \times 10 \times 9.8 = 10 \times a$\
By solving, we get the value of acceleration as follows:
$\therefore a = 10\,m/{s^2}$
Hence, the correct answer is option B.
Note: The mass of the body will act in a downward direction that is reactional force is equal to mg. The force F = 129.4 N is applied on the body in a horizontal direction and frictional force is equal to $\mu R$. The resultant force will be equal to the ma and hence putting all the value we get value for acceleration of the body that is a.
Formula used:
1. Reaction force, $R = mg$
2. Frictional force, $f = \mu R$
Where, $\mu $is the coefficient of frictional force applied.
3. Force, $F = ma$
Where, a is the acceleration of the body given in question.
And m is the mass of the block here.
Complete step by step solution:
Given information with the question:
Mass of the block given is M = 10 Kg
Coefficient of friction is $\mu = 0.3$
Force applied on the block is F = 129.4 N
Resultant force of all the forces applied on the block will be:
$F - f = ma$
Putting all the values from the question given;
$129.4 - (0.3) \times 10 \times 9.8 = 10 \times a$\
By solving, we get the value of acceleration as follows:
$\therefore a = 10\,m/{s^2}$
Hence, the correct answer is option B.
Note: The mass of the body will act in a downward direction that is reactional force is equal to mg. The force F = 129.4 N is applied on the body in a horizontal direction and frictional force is equal to $\mu R$. The resultant force will be equal to the ma and hence putting all the value we get value for acceleration of the body that is a.
Recently Updated Pages
JEE Main 2026 Session 2 Registration Open, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding Average and RMS Value in Electrical Circuits

Understanding Collisions: Types and Examples for Students

Ideal and Non-Ideal Solutions Explained for Class 12 Chemistry

Understanding Atomic Structure for Beginners

Derive an expression for maximum speed of a car on class 11 physics JEE_Main

Other Pages
JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 9 Mechanical Properties of Fluids (2025-26)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 12 Kinetic Theory (2025-26)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 4 Law of Motion (2025-26)

Class 11 JEE Main Physics Mock Test 2025

Inductive Effect and Its Role in Acidic Strength

