
A body of mass 5 Kg rets on a rough horizontal surface of coefficient of friction 0.2. The body is pulled through a distance of 10 m by a horizontal force of 25 N. Find the kinetic energy acquired by it.
(A) 200 J
(B) 150 J
(C) 100 J
(D) 50 J
Answer
233.1k+ views
Hint:First start with finding the resultant force on the body of mass 5 Kg given and then use the work energy theorem and find the work done on the given body which is equal to the resultant force multiplied by the distance moved by the body which is given as 10 m in the question.
Formula used:
Frictional force, ${F_k} = \mu R$
R is normal reaction on the body.
Work done, $W = {F_{net}} \times S$
Where, ${F_{net}}$ is resultant or net force
S is the distance .
Complete answer:
Normal reaction force on the body given is R =mg
$R = 5 \times 10 = 50N$
Horizontal force on the given body, ${F_H} = 25N$ (given)
Frictional force acting on the given body, ${F_k} = \mu R = 0.2 \times 50 = 10N$
Now, the net or resultant force on the body , ${F_{net}} = {F_H} - {F_k}$
${F_{net}} = 25 - 10 = 15N$
At last, work done will be:
$W = {F_{net}} \times S = 15 \times 10 = 150J$
$W = 150J$
Hence, the correct answer is Option(B).
Note: Be careful about the vertical and horizontal component of all the forces acting on the given body and find the value of the resultant or net force acting on the given body accordingly. Also check all the units of all the quantities given before putting the values in the required equation.
Formula used:
Frictional force, ${F_k} = \mu R$
R is normal reaction on the body.
Work done, $W = {F_{net}} \times S$
Where, ${F_{net}}$ is resultant or net force
S is the distance .
Complete answer:
Normal reaction force on the body given is R =mg
$R = 5 \times 10 = 50N$
Horizontal force on the given body, ${F_H} = 25N$ (given)
Frictional force acting on the given body, ${F_k} = \mu R = 0.2 \times 50 = 10N$
Now, the net or resultant force on the body , ${F_{net}} = {F_H} - {F_k}$
${F_{net}} = 25 - 10 = 15N$
At last, work done will be:
$W = {F_{net}} \times S = 15 \times 10 = 150J$
$W = 150J$
Hence, the correct answer is Option(B).
Note: Be careful about the vertical and horizontal component of all the forces acting on the given body and find the value of the resultant or net force acting on the given body accordingly. Also check all the units of all the quantities given before putting the values in the required equation.
Recently Updated Pages
Dimensions of Charge: Dimensional Formula, Derivation, SI Units & Examples

How to Calculate Moment of Inertia: Step-by-Step Guide & Formulas

Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

