
A body of mass 2kg is being dragged with uniform velocity of $2m/s$ on a rough horizontal plane. The coefficient of friction between the body and the surface is $0.20$. The amount of heat generated in $5$ sec is
($J = 4.2$joule/cal and $g = 9.8m/{s^2}$)
(A) $9.33cal$
(B) $10.21cal$
(C) $12.67cal$
(D) $13.34cal$
Answer
232.8k+ views
Hint: When the body is dragged on the rough horizontal plane, the friction force causes it to lose energy and this dissipation of energy takes place in the form of heat production. Since the energy is equal to the work done, the heat can be determined by multiplying the force of friction to the distance covered by the body.
Formula used:
$W = F \times s$
Where, W is the work done by the object
F is the force applied to the object
s is the distance travelled by the object.
Complete step by step solution:
It is given that,
Mass of the body is, $m = 2kg$
The velocity with which the object is dragged, $v = 2m/s$
The coefficient of friction between the object and the plane surface, $\mu = 0.2$
We can write the distance travelled by the object $s$ in $5\sec $is-
$\Rightarrow$ $s = vt$
$\Rightarrow$$s = 2 \times 5 = 10m$
The force of friction on the object is given by,
$\Rightarrow$$F = \mu N$
Where N is the normal contact force, which is equal to-
$\Rightarrow$ $N = mg$
Taking the value of $g = 9.8m/{s^2}$
$\Rightarrow$ $N = 2 \times 9.8 = 19.6$
Therefore,
$\Rightarrow$$F = 0.2 \times 19.6$
$\Rightarrow$$F = 3.92N$
The work done is given by-
$\Rightarrow$$W = F \times s$
On putting the values of force and distance we get-
$\Rightarrow$$W = 3.92 \times 10$
$\Rightarrow$$W = 39.2J$
The work done by the friction force is equal to the heat energy that is produced. Therefore,
$H = 39.2J$
The units of Heat here are in Joules.
In the question it is given that $J = 4.2$joule/cal
To convert the given heat into calories, it needs to be divided by $4.2$.
$\Rightarrow$$H = \dfrac{{39.2}}{{4.2}}Cal$
$\Rightarrow$$H = 9.33Cal$
This is the amount of heat generated in 5 seconds.
Thus option (A) is correct.
Note: The work done is equal to the energy supplied/ possessed by the body, but they both have different definitions. Work is done in the body when a force causes it to move. While the energy is the quantity that determines how much work is/ can be done by an object.
Formula used:
$W = F \times s$
Where, W is the work done by the object
F is the force applied to the object
s is the distance travelled by the object.
Complete step by step solution:
It is given that,
Mass of the body is, $m = 2kg$
The velocity with which the object is dragged, $v = 2m/s$
The coefficient of friction between the object and the plane surface, $\mu = 0.2$
We can write the distance travelled by the object $s$ in $5\sec $is-
$\Rightarrow$ $s = vt$
$\Rightarrow$$s = 2 \times 5 = 10m$
The force of friction on the object is given by,
$\Rightarrow$$F = \mu N$
Where N is the normal contact force, which is equal to-
$\Rightarrow$ $N = mg$
Taking the value of $g = 9.8m/{s^2}$
$\Rightarrow$ $N = 2 \times 9.8 = 19.6$
Therefore,
$\Rightarrow$$F = 0.2 \times 19.6$
$\Rightarrow$$F = 3.92N$
The work done is given by-
$\Rightarrow$$W = F \times s$
On putting the values of force and distance we get-
$\Rightarrow$$W = 3.92 \times 10$
$\Rightarrow$$W = 39.2J$
The work done by the friction force is equal to the heat energy that is produced. Therefore,
$H = 39.2J$
The units of Heat here are in Joules.
In the question it is given that $J = 4.2$joule/cal
To convert the given heat into calories, it needs to be divided by $4.2$.
$\Rightarrow$$H = \dfrac{{39.2}}{{4.2}}Cal$
$\Rightarrow$$H = 9.33Cal$
This is the amount of heat generated in 5 seconds.
Thus option (A) is correct.
Note: The work done is equal to the energy supplied/ possessed by the body, but they both have different definitions. Work is done in the body when a force causes it to move. While the energy is the quantity that determines how much work is/ can be done by an object.
Recently Updated Pages
Dimensions of Charge: Dimensional Formula, Derivation, SI Units & Examples

How to Calculate Moment of Inertia: Step-by-Step Guide & Formulas

Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

