
A body of mass 10kg at rest is acted upon simultaneously by two forces 4N and 3N at right angles to each other. The kinetic energy of the body at the end of 10 sec is?
A. 100 J
B. 300 J
C. 50 J
D. 125 J
Answer
232.8k+ views
Hint:We start proceeding with this problem by understanding the term kinetic energy. The kinetic energy of a body is defined as the energy possessed by a body when it is in motion.
Formula Used:
In order to find the formula for kinetic energy we have,
\[K.E = \dfrac{1}{2}m{v^2}\]
Where, m is mass of a body and v is velocity of the body.
Complete step by step solution:
Consider a body of mass 10kg which is at rest acted upon simultaneously by two forces 4N and 3N at right angles to each other. Given \[m = 10kg\], \[\overrightarrow {{F_1}} = 4N\] and \[\overrightarrow {{F_2}} = 3N\]. We need to find the kinetic energy of the body at the end of \[t = 10\,s\]. Since the body is acted upon simultaneously by two forces 4N and 3N at right angles, the net force is given by,
\[F = \sqrt {{4^2} + {3^2}} \]
\[\Rightarrow F = \sqrt {25} \]
\[\Rightarrow F = 5\,N\]
We know that,
\[a = \dfrac{F}{m}\]
Substitute the value of force and mass then we get,
\[a = \dfrac{5}{{10}}\]
\[\Rightarrow a = 0.5\,m{s^{ - 2}}\]
Now, we have formula to find the kinetic energy and is given by,
\[K.E = \dfrac{1}{2}m{v^2}\]
Since they have not given the value of v, we know that \[v = at\]. Substitute this value in the above equation we get,
\[K.E = \dfrac{1}{2}m{\left( {at} \right)^2}\]
\[\Rightarrow K.E = \dfrac{1}{2} \times 10{\left( {0.5 \times 10} \right)^2}\]
\[\Rightarrow K.E = \dfrac{1}{2} \times 10\left( {25} \right)\]
\[\therefore K.E = 125\,J\]
Therefore, the kinetic energy of the body at the end of 10 sec is 125 J.
Hence, option D is the correct answer.
Note:We don’t need to worry even if the value of velocity is not given. The velocity can also be written as \[v = at\] and using this solve for the kinetic energy.
Formula Used:
In order to find the formula for kinetic energy we have,
\[K.E = \dfrac{1}{2}m{v^2}\]
Where, m is mass of a body and v is velocity of the body.
Complete step by step solution:
Consider a body of mass 10kg which is at rest acted upon simultaneously by two forces 4N and 3N at right angles to each other. Given \[m = 10kg\], \[\overrightarrow {{F_1}} = 4N\] and \[\overrightarrow {{F_2}} = 3N\]. We need to find the kinetic energy of the body at the end of \[t = 10\,s\]. Since the body is acted upon simultaneously by two forces 4N and 3N at right angles, the net force is given by,
\[F = \sqrt {{4^2} + {3^2}} \]
\[\Rightarrow F = \sqrt {25} \]
\[\Rightarrow F = 5\,N\]
We know that,
\[a = \dfrac{F}{m}\]
Substitute the value of force and mass then we get,
\[a = \dfrac{5}{{10}}\]
\[\Rightarrow a = 0.5\,m{s^{ - 2}}\]
Now, we have formula to find the kinetic energy and is given by,
\[K.E = \dfrac{1}{2}m{v^2}\]
Since they have not given the value of v, we know that \[v = at\]. Substitute this value in the above equation we get,
\[K.E = \dfrac{1}{2}m{\left( {at} \right)^2}\]
\[\Rightarrow K.E = \dfrac{1}{2} \times 10{\left( {0.5 \times 10} \right)^2}\]
\[\Rightarrow K.E = \dfrac{1}{2} \times 10\left( {25} \right)\]
\[\therefore K.E = 125\,J\]
Therefore, the kinetic energy of the body at the end of 10 sec is 125 J.
Hence, option D is the correct answer.
Note:We don’t need to worry even if the value of velocity is not given. The velocity can also be written as \[v = at\] and using this solve for the kinetic energy.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

