
A body of mass 10 kg is moving eastward with a uniform speed of 2 m/s. A force of 20 N is applied to it toward the north. What is the magnitude of displacement after 2 seconds?
A. $4~m$
B. $8~m$
C.$ 4~ \sqrt {2}$
D. $8~\sqrt {2}$
Answer
233.1k+ views
Hint: Since the force is applied on a body in north direction which is moving eastward, there is a change in speed as well as direction of a moving body. Also, the direction of motion of a body and the force applied is perpendicular to each other so we will apply second equation of motion to solve the given problem.
Complete answer:
Speed of the body towards east = $2m/s$(given) = ${u_x}$
No acceleration in the direction of motion as body is moving with uniform speed, ${a_x} = 0$
Mass of the body = $10kg$(given)= $m$
Force Applied on the body towards north = $20N$(given)= $F$
Time Taken = $2s$ (given) = $t$
Since, the force is applied towards the North direction, acceleration i.e., change in velocity will take place in the direction of force applied. Hence, By Applying Newton’s Second Law of motion:
$acceleration = \dfrac{{Force(F)}}{{mass(m)}}$
$a = \dfrac{{20}}{{10}} = 2m/{s^2}$(towards North) = ${a_y}$. The obtained values can be written as:
Now, we know from second equation of motion, distance travelled is:
$s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
Applying this equation along x-axis:
${s_x} = {u_x}t + \dfrac{1}{2}{a_x}{t^2}$
${s_x} = 2 \times 2 + \dfrac{1}{2} \times 0 \times {2^2} = 4m$
Along y-axis:
${s_y} = {u_y}t + \dfrac{1}{2}{a_y}{t^2}$
${s_y} = 0 \times 2 + \dfrac{1}{2} \times 2 \times {2^2} = 4m$
Now, Magnitude of displacement after $2s$ can be calculated as:
$d = \sqrt {{s_x}^2 + {s_y}^2} $
\[d = \sqrt {{4^2} + {4^2}} = 4\sqrt 2 m\]
Thus, the magnitude of displacement of a body after $2s$ is $4\sqrt 2 m$.
Hence, the correct option is: (C)$4\sqrt 2 m$
Note: Since this is a problem related to both equations of motion and laws of motion hence, given conditions is to be analysed carefully as on the basis of it only the procedure of solving the problem is identified. Figure must be drawn while visualising the problem as it gives better understanding of using the formulas. Units must be put after each end result.
Complete answer:
Speed of the body towards east = $2m/s$(given) = ${u_x}$
No acceleration in the direction of motion as body is moving with uniform speed, ${a_x} = 0$
Mass of the body = $10kg$(given)= $m$
Force Applied on the body towards north = $20N$(given)= $F$
Time Taken = $2s$ (given) = $t$
Since, the force is applied towards the North direction, acceleration i.e., change in velocity will take place in the direction of force applied. Hence, By Applying Newton’s Second Law of motion:
$acceleration = \dfrac{{Force(F)}}{{mass(m)}}$
$a = \dfrac{{20}}{{10}} = 2m/{s^2}$(towards North) = ${a_y}$. The obtained values can be written as:
| Along x-axis (direction of motion) | Along y-axis (direction of force applied) |
| \[{u_x} = 2m/s\] | \[{u_y} = 0\] |
| \[{a_x} = 0\] | \[{a_y} = 2m/{s^2}\] |
Now, we know from second equation of motion, distance travelled is:
$s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
Applying this equation along x-axis:
${s_x} = {u_x}t + \dfrac{1}{2}{a_x}{t^2}$
${s_x} = 2 \times 2 + \dfrac{1}{2} \times 0 \times {2^2} = 4m$
Along y-axis:
${s_y} = {u_y}t + \dfrac{1}{2}{a_y}{t^2}$
${s_y} = 0 \times 2 + \dfrac{1}{2} \times 2 \times {2^2} = 4m$
Now, Magnitude of displacement after $2s$ can be calculated as:
$d = \sqrt {{s_x}^2 + {s_y}^2} $
\[d = \sqrt {{4^2} + {4^2}} = 4\sqrt 2 m\]
Thus, the magnitude of displacement of a body after $2s$ is $4\sqrt 2 m$.
Hence, the correct option is: (C)$4\sqrt 2 m$
Note: Since this is a problem related to both equations of motion and laws of motion hence, given conditions is to be analysed carefully as on the basis of it only the procedure of solving the problem is identified. Figure must be drawn while visualising the problem as it gives better understanding of using the formulas. Units must be put after each end result.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

