
A body falls from rest. In the last second of its fall it covers half of the total distance. If $g = 10\dfrac{m}{{{s^2}}}$, then the total time of its fall is (in second):
A) 2.
B) $2 + \sqrt 2 $.
C) $2 - \sqrt 2 $.
D) $2 \pm \sqrt 2 $.
Answer
232.8k+ views
Hint: When a body falls from the rest its initial velocity is zero and as the body is falling freely therefore the acceleration acting on the body is acceleration due to gravity. The velocity of the body will keep on increasing as the acceleration acting is constant and therefore the distance covered by the body will also keep on increasing.
Formula used: The formula of the second relation of the Newton’s law of motion is given by,
$ \Rightarrow s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
Where displacement is s the initial velocity is u the total time taken is t and the acceleration is a.
The formula for the ${S_n}$ distance travelled in ${n^{th}}$ second is given by,
$ \Rightarrow {S_n} = u + \dfrac{a}{2}\left[ {2n - 1} \right]$
Where ${S_n}$ is the total distance travelled the initial velocity is u the acceleration on the body is a and n is the ${n^{th}}$ second.
Complete step by step solution:
It is given in the problem that a body falls from rest and in the last second of its fall it covers half of the total distance then we need to find the total time of the motion.
The formula for the ${S_n}$ distance travelled in ${n^{th}}$ second is given by,
$ \Rightarrow {S_n} = u + \dfrac{a}{2}\left[ {2n - 1} \right]$
Where ${S_n}$ is the total distance travelled the initial velocity is u the acceleration on the body is a and n is the ${n^{th}}$ second.
As the distance covered is half of the total distance covered in the last second and the acceleration is acceleration due to gravity therefore we get,
$ \Rightarrow {S_n} = u + \dfrac{a}{2}\left( {2n - 1} \right)$
$ \Rightarrow \dfrac{h}{2} = \dfrac{g}{2}\left( {2n - 1} \right)$
$ \Rightarrow h = g\left( {2n - 1} \right)$
$ \Rightarrow h = 10 \times \left( {2t - 1} \right)$………eq. (1)
The formula of the second relation of the Newton’s law of motion is given by,
$ \Rightarrow s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
Where displacement is s the initial velocity is u the total time taken is t and the acceleration is a.
As the body is initially at rest and the acceleration due to gravity is $g = 10\dfrac{m}{{{s^2}}}$ therefore we get,
$ \Rightarrow s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
$ \Rightarrow h = \dfrac{1}{2}\left( {10} \right){\left( t \right)^2}$………eq. (2)
Equating equation (1) and equation (2) we get.
$ \Rightarrow \dfrac{1}{2}{t^2} = \left( {2t - 1} \right)$
$ \Rightarrow {t^2} = 2\left( {2t - 1} \right)$
$ \Rightarrow {t^2} = 4t - 2$
$ \Rightarrow {t^2} - 4t + 2 = 0$
The formula for solving quadratic rule is given by,
$ \Rightarrow x = \dfrac{{ - b \pm \sqrt {{b^2} - 4ac} }}{{2a}}$
Therefore solving the equation we get,
$ \Rightarrow {t^2} - 4t + 2 = 0$
Here $a = 1$, $b = - 4$ and $c = 2$.
$ \Rightarrow t = \dfrac{{ - \left( { - 4} \right) \pm \sqrt {{{\left( { - 4} \right)}^2} - 4 \cdot \left( 1 \right) \cdot \left( 2 \right)} }}{{2 \cdot \left( 1 \right)}}$
$ \Rightarrow t = \dfrac{{4 \pm \sqrt {16 - 8} }}{2}$
$ \Rightarrow t = \dfrac{{4 \pm \sqrt 8 }}{2}$
$ \Rightarrow t = \dfrac{{4 \pm 2\sqrt 2 }}{2}$
$ \Rightarrow t = 2 \pm \sqrt 2 $.
The total time taken is equal to $t = 2 \pm \sqrt 2 $s.
The correct answer for this problem is option (D).
Note: It is advisable to students to understand and remember the formulas of Newton’s law motion as it is helpful in solving problems of these kinds. It is given in the problem that the body covers half of the total distance in the last second of the fall of the body.
Formula used: The formula of the second relation of the Newton’s law of motion is given by,
$ \Rightarrow s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
Where displacement is s the initial velocity is u the total time taken is t and the acceleration is a.
The formula for the ${S_n}$ distance travelled in ${n^{th}}$ second is given by,
$ \Rightarrow {S_n} = u + \dfrac{a}{2}\left[ {2n - 1} \right]$
Where ${S_n}$ is the total distance travelled the initial velocity is u the acceleration on the body is a and n is the ${n^{th}}$ second.
Complete step by step solution:
It is given in the problem that a body falls from rest and in the last second of its fall it covers half of the total distance then we need to find the total time of the motion.
The formula for the ${S_n}$ distance travelled in ${n^{th}}$ second is given by,
$ \Rightarrow {S_n} = u + \dfrac{a}{2}\left[ {2n - 1} \right]$
Where ${S_n}$ is the total distance travelled the initial velocity is u the acceleration on the body is a and n is the ${n^{th}}$ second.
As the distance covered is half of the total distance covered in the last second and the acceleration is acceleration due to gravity therefore we get,
$ \Rightarrow {S_n} = u + \dfrac{a}{2}\left( {2n - 1} \right)$
$ \Rightarrow \dfrac{h}{2} = \dfrac{g}{2}\left( {2n - 1} \right)$
$ \Rightarrow h = g\left( {2n - 1} \right)$
$ \Rightarrow h = 10 \times \left( {2t - 1} \right)$………eq. (1)
The formula of the second relation of the Newton’s law of motion is given by,
$ \Rightarrow s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
Where displacement is s the initial velocity is u the total time taken is t and the acceleration is a.
As the body is initially at rest and the acceleration due to gravity is $g = 10\dfrac{m}{{{s^2}}}$ therefore we get,
$ \Rightarrow s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
$ \Rightarrow h = \dfrac{1}{2}\left( {10} \right){\left( t \right)^2}$………eq. (2)
Equating equation (1) and equation (2) we get.
$ \Rightarrow \dfrac{1}{2}{t^2} = \left( {2t - 1} \right)$
$ \Rightarrow {t^2} = 2\left( {2t - 1} \right)$
$ \Rightarrow {t^2} = 4t - 2$
$ \Rightarrow {t^2} - 4t + 2 = 0$
The formula for solving quadratic rule is given by,
$ \Rightarrow x = \dfrac{{ - b \pm \sqrt {{b^2} - 4ac} }}{{2a}}$
Therefore solving the equation we get,
$ \Rightarrow {t^2} - 4t + 2 = 0$
Here $a = 1$, $b = - 4$ and $c = 2$.
$ \Rightarrow t = \dfrac{{ - \left( { - 4} \right) \pm \sqrt {{{\left( { - 4} \right)}^2} - 4 \cdot \left( 1 \right) \cdot \left( 2 \right)} }}{{2 \cdot \left( 1 \right)}}$
$ \Rightarrow t = \dfrac{{4 \pm \sqrt {16 - 8} }}{2}$
$ \Rightarrow t = \dfrac{{4 \pm \sqrt 8 }}{2}$
$ \Rightarrow t = \dfrac{{4 \pm 2\sqrt 2 }}{2}$
$ \Rightarrow t = 2 \pm \sqrt 2 $.
The total time taken is equal to $t = 2 \pm \sqrt 2 $s.
The correct answer for this problem is option (D).
Note: It is advisable to students to understand and remember the formulas of Newton’s law motion as it is helpful in solving problems of these kinds. It is given in the problem that the body covers half of the total distance in the last second of the fall of the body.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

