A ball is suspended by a thread from the ceiling of a car. The brakes are applied and the speed of the car changes uniformly from $\mathop {36kmh}\nolimits^{ - 1} $ to zero in $5s$ . The angle by which the ball deviates from the vertical (\[g = 10m{s^{ - 2}}\]) is:
(A) \[ta{n^{ - 1}}(\frac{1}{3})\]
(B) \[si{n^{ - 1}}(\frac{1}{5})\]
(C) \[ta{n^{ - 1}}(\frac{1}{5})\]
(D) \[co{t^{ - 1}}(\frac{1}{3})\]
Answer
264.9k+ views
Hint We will first find out the acceleration of the car. Finally we will find out the angle it makes with the vertical.
Formulae Used: $a = \frac{{(v - u)}}{t}$
Where, $a$ is the acceleration of the body, $v$ is the final velocity, $u$ is the initial velocity and $t$ is the time taken by the body.
Complete Step By Step Solution
Here,
\[u = {\text{ }}36{\text{ }}km{h^{ - 1}} = 10m{s^{ - 1}}\]
\[v = 0km{h^{ - 1}} = 0m{s^{ - 1}}\]
\[t = 5s\]
Now,
\[{a_{car}} = \frac{{(0 - 10)}}{5}\]
Now,
\[{a_{}} = - 2m{s^{ - 2}}\]
\[\begin{gathered}
tan\theta = \frac{a}{g} = \frac{2}{{10}} = \frac{1}{5} \\
\\
\end{gathered} \]
Thus, the answer turns out to be \[\theta = ta{n^{ - 1}}(\frac{1}{5})\] which is (C).
But,
Also,
If we take
\[\begin{gathered}
sin\theta = \frac{2}{{10}} = \frac{1}{5} \\
\\
\end{gathered} \]
\[ \Rightarrow \theta = si{n^{ - 1}}(\frac{1}{5})\]
Hence, (B) is also correct.
Note We got the value of \[sin\theta \] , we took \[{a_{net}} = \sqrt {{a^2} + {g^2}} \] an d value turns out to be \[10m{s^{ - 2}}\]. Also, we took only the magnitude as it only plays the role to form the angle.
Formulae Used: $a = \frac{{(v - u)}}{t}$
Where, $a$ is the acceleration of the body, $v$ is the final velocity, $u$ is the initial velocity and $t$ is the time taken by the body.
Complete Step By Step Solution
Here,
\[u = {\text{ }}36{\text{ }}km{h^{ - 1}} = 10m{s^{ - 1}}\]
\[v = 0km{h^{ - 1}} = 0m{s^{ - 1}}\]
\[t = 5s\]
Now,
\[{a_{car}} = \frac{{(0 - 10)}}{5}\]
Now,
\[{a_{}} = - 2m{s^{ - 2}}\]
\[\begin{gathered}
tan\theta = \frac{a}{g} = \frac{2}{{10}} = \frac{1}{5} \\
\\
\end{gathered} \]
Thus, the answer turns out to be \[\theta = ta{n^{ - 1}}(\frac{1}{5})\] which is (C).
But,
Also,
If we take
\[\begin{gathered}
sin\theta = \frac{2}{{10}} = \frac{1}{5} \\
\\
\end{gathered} \]
\[ \Rightarrow \theta = si{n^{ - 1}}(\frac{1}{5})\]
Hence, (B) is also correct.
Note We got the value of \[sin\theta \] , we took \[{a_{net}} = \sqrt {{a^2} + {g^2}} \] an d value turns out to be \[10m{s^{ - 2}}\]. Also, we took only the magnitude as it only plays the role to form the angle.
Recently Updated Pages
JEE Main Mock Test 2025-26: Principles Related To Practical

JEE Main 2025-26 Experimental Skills Mock Test – Free Practice

JEE Main 2025-26 Electronic Devices Mock Test: Free Practice Online

JEE Main 2025-26 Mock Tests: Free Practice Papers & Solutions

JEE Main 2025-26: Magnetic Effects of Current & Magnetism Mock Test

JEE Main Statistics and Probability Mock Test 2025-26

Trending doubts
JEE Main 2026: Exam Dates, Session 2 Updates, City Slip, Admit Card & Latest News

JEE Main Participating Colleges 2026 - A Complete List of Top Colleges

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Atomic Structure for Beginners

Other Pages
JEE Advanced 2026 Notification Out with Exam Date, Registration (Extended), Syllabus and More

JEE Advanced Percentile vs Marks 2026: JEE Main Cutoff, AIR & IIT Admission Guide

CBSE Notes Class 11 Physics Chapter 1 - Units And Measurements - 2025-26

JEE Advanced Marks vs Rank 2025 - Predict Your IIT Rank Based on Score

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 1 Units And Measurements - 2025-26

Important Questions For Class 11 Physics Chapter 1 Units and Measurement - 2025-26

