
A ball, initially at rest at $t = 0$ seconds, rolls with constant acceleration down an inclined plane. If the ball rolls $1$ meter in the first $2$ seconds, how far will it have rolled at first $4$ seconds?
Answer
232.8k+ views
Hint: To solve this question, we have to determine the linear acceleration of the ball from the given information using the second equation of motion. Then, by substituting this value of acceleration in the same equation of motion, we can find out the required displacement of the ball in the first four seconds.
Formula used: The formula used to solve this question is given by
$s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$, here $s$ is the displacement covered by a particle in the time $t$ with a constant acceleration of $a$ with an initial velocity of $u$.
Complete step by step solution:
Let the acceleration of the ball be $a$.
As the acceleration of the ball is constant, we can apply the three equations of motion. According to the question, the body covers a displacement of $1$ meter in the first $2$ seconds. According the second kinematic equation of motion, we have
$s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
As the ball is at rest at $t = 0$ seconds, so we have $u = 0$. After the first $2$ seconds, time elapsed is $t = 2s$. Also, displacement covered by the ball during this time is $s = 1m$. Substituting these above, we get
$1 = 0\left( 2 \right) + \dfrac{1}{2}a{\left( 2 \right)^2}$
$ \Rightarrow 2a = 1$
On solving we get
$a = \dfrac{1}{2}m{s^{ - 2}}$ ………………….(1)
Now, let the displacement of the ball during the first $4$ seconds be $x$. Therefore substituting $s = x$, and $t = 4s$ in the second equation of motion, we get
$x = u\left( 4 \right) + \dfrac{1}{2}a{\left( 4 \right)^2}$
The phrase “first $4$ seconds” means that time is calculated from $t = 0$ seconds. According to the question, the ball is at rest at this instant. So we substitute $u = 0$ above to get
$x = \dfrac{1}{2}a{\left( 4 \right)^2}$
From (1)
$x = \dfrac{1}{2} \times \dfrac{1}{2} \times {\left( 4 \right)^2}$
\[ \Rightarrow x = 4m\]
Hence, the ball has rolled a displacement of $4m$ in the first four seconds.
Note: We should not worry about the rolling motion of the ball. We have been only asked to find out the linear displacement which the ball has rolled in the given amount of time. The displacement which has been found out is the displacement of the center of mass of the ball.
Formula used: The formula used to solve this question is given by
$s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$, here $s$ is the displacement covered by a particle in the time $t$ with a constant acceleration of $a$ with an initial velocity of $u$.
Complete step by step solution:
Let the acceleration of the ball be $a$.
As the acceleration of the ball is constant, we can apply the three equations of motion. According to the question, the body covers a displacement of $1$ meter in the first $2$ seconds. According the second kinematic equation of motion, we have
$s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
As the ball is at rest at $t = 0$ seconds, so we have $u = 0$. After the first $2$ seconds, time elapsed is $t = 2s$. Also, displacement covered by the ball during this time is $s = 1m$. Substituting these above, we get
$1 = 0\left( 2 \right) + \dfrac{1}{2}a{\left( 2 \right)^2}$
$ \Rightarrow 2a = 1$
On solving we get
$a = \dfrac{1}{2}m{s^{ - 2}}$ ………………….(1)
Now, let the displacement of the ball during the first $4$ seconds be $x$. Therefore substituting $s = x$, and $t = 4s$ in the second equation of motion, we get
$x = u\left( 4 \right) + \dfrac{1}{2}a{\left( 4 \right)^2}$
The phrase “first $4$ seconds” means that time is calculated from $t = 0$ seconds. According to the question, the ball is at rest at this instant. So we substitute $u = 0$ above to get
$x = \dfrac{1}{2}a{\left( 4 \right)^2}$
From (1)
$x = \dfrac{1}{2} \times \dfrac{1}{2} \times {\left( 4 \right)^2}$
\[ \Rightarrow x = 4m\]
Hence, the ball has rolled a displacement of $4m$ in the first four seconds.
Note: We should not worry about the rolling motion of the ball. We have been only asked to find out the linear displacement which the ball has rolled in the given amount of time. The displacement which has been found out is the displacement of the center of mass of the ball.
Recently Updated Pages
Dimensions of Charge: Dimensional Formula, Derivation, SI Units & Examples

How to Calculate Moment of Inertia: Step-by-Step Guide & Formulas

Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

