
2.6 g of a mixture of calcium carbonate and magnesium carbonate is strongly heated to the constant weight of 1.3 g. The atomic weights of calcium and magnesium are 40 & 24 respectively. State which of the following weights expresses the weight of calcium carbonate in the original mixture?
A. 980 mg
B. 400 mg
C. 1.75 g
D. 0.74 g
Answer
232.8k+ views
Hint: To find the mass of A & B in the given question, the mole concept is used. The mole concept is a simple & convenient method for expressing the amount of a substance in a chemical application. It is the best option for expressing the amount of reactants & products consumed or formed during any chemical reaction. This quantity is sometimes referred to as the chemical amount. As we know the number of moles (n) = \[\dfrac{{\rm{m}}}{{{\rm{MM}}}}\]
Complete Step by Step Solution:
Let the weight of the mixture of calcium carbonate & magnesium carbonate=
\[{{\rm{M}}_{{\rm{CaC}}{{\rm{o}}_{\rm{3}}}}}{\rm{ + }}{{\rm{M}}_{{\rm{MgC}}{{\rm{o}}_{\rm{3}}}}}{\rm{ = 2}}{\rm{.6g}}\]
Let the weight of \[{\rm{CaC}}{{\rm{O}}_{\rm{3}}}\]in the mixture = \[{\rm{x}}\]
The weight of \[{\rm{MgC}}{{\rm{O}}_{\rm{3}}}\]will be = \[{\rm{(2}}{\rm{.6 - x)}}\]
According to the statement \[{\rm{CaC}}{{\rm{O}}_{\rm{3}}}\]on heating produces \[{\rm{CaO}}\] and \[{\rm{C}}{{\rm{O}}_{\rm{2}}}\]as follows:
Similarly, On heating \[{\rm{MgC}}{{\rm{O}}_{\rm{3}}}\]produces \[{\rm{MgO}}\]and \[{\rm{C}}{{\rm{O}}_{\rm{2}}}\]is evolved.
Given that fixed mass that is produced = 1.3g
\[{{\rm{m}}_{{\rm{CaO}}}}{\rm{ + }}{{\rm{m}}_{{\rm{MgO}}}}{\rm{ = 1}}{\rm{.3g (Residue) - - - - - - - - - - - (i)}}\]
Given that the atomic weights of calcium and magnesium are 40 & 24 respectively.
\[{{\rm{n}}_{{\rm{CaO}}}}{\rm{ = }}\dfrac{{\rm{x}}}{{{\rm{100}}}}\] \[{{\rm{n}}_{{\rm{MgO}}}}{\rm{ = }}\dfrac{{{\rm{(2}}{\rm{.6 - x)}}}}{{{\rm{84}}}}\]
Where, \[{\rm{n = }}\dfrac{{{\rm{Given Mass}}}}{{{\rm{Molar Mass}}}}\]
\[{{\rm{m}}_{{\rm{CaO}}}}{\rm{ = }}\dfrac{{\rm{x}}}{{{\rm{100}}}}{\rm{ \times 56}}\] \[{{\rm{m}}_{{\rm{MgO}}}}{\rm{ = }}\dfrac{{{\rm{(2}}{\rm{.6 - x)}}}}{{{\rm{84}}}}{\rm{ \times 40}}\]
On putting these values in equation (i)
\[\dfrac{{\rm{x}}}{{{\rm{100}}}}{\rm{ \times 56 + }}\dfrac{{{\rm{(2}}{\rm{.6 - x)}}}}{{{\rm{84}}}}{\rm{ \times 40 = 1}}{\rm{.3g}}\]
\[\begin{array}{l}{\rm{0}}{\rm{.56 + }}\dfrac{{{\rm{(2}}{\rm{.6 - x)}}}}{{{\rm{84}}}}{\rm{ \times 40 = 1}}{\rm{.3g}}\\{\rm{47}}{\rm{.04 \times 104 - 40x = 109}}{\rm{.2g }}\\{\rm{7}}{\rm{.04x = 5}}{\rm{.2}}\\{\rm{x = 0}}{\rm{.74g}}\end{array}\]
Hence, Option (D) is the correct answer. The weight of \[{\rm{CaC}}{{\rm{O}}_{\rm{3}}}\] in original mixture is 0.74 g
Note: Try to calculate molecular mass of required compounds errorless.
(Add up the atomic masses of the elements according to the molecular formula)
Molecular mass of \[{\rm{CaC}}{{\rm{O}}_{\rm{3}}}{\rm{ = 40 + 12 + 16 \times 3 = 100g}}\]
Molecular mass of \[{\rm{CaO = 40 + 16 = 56g}}\]
Molecular mass of \[{\rm{MgC}}{{\rm{O}}_{\rm{3}}}{\rm{ = 24 + 12 + 16 \times 3 = 84g}}\]
Molecular mass of \[{\rm{MgO = 24 + 16 = 40g}}\]
Complete Step by Step Solution:
Let the weight of the mixture of calcium carbonate & magnesium carbonate=
\[{{\rm{M}}_{{\rm{CaC}}{{\rm{o}}_{\rm{3}}}}}{\rm{ + }}{{\rm{M}}_{{\rm{MgC}}{{\rm{o}}_{\rm{3}}}}}{\rm{ = 2}}{\rm{.6g}}\]
Let the weight of \[{\rm{CaC}}{{\rm{O}}_{\rm{3}}}\]in the mixture = \[{\rm{x}}\]
The weight of \[{\rm{MgC}}{{\rm{O}}_{\rm{3}}}\]will be = \[{\rm{(2}}{\rm{.6 - x)}}\]
According to the statement \[{\rm{CaC}}{{\rm{O}}_{\rm{3}}}\]on heating produces \[{\rm{CaO}}\] and \[{\rm{C}}{{\rm{O}}_{\rm{2}}}\]as follows:
Similarly, On heating \[{\rm{MgC}}{{\rm{O}}_{\rm{3}}}\]produces \[{\rm{MgO}}\]and \[{\rm{C}}{{\rm{O}}_{\rm{2}}}\]is evolved.
Given that fixed mass that is produced = 1.3g
\[{{\rm{m}}_{{\rm{CaO}}}}{\rm{ + }}{{\rm{m}}_{{\rm{MgO}}}}{\rm{ = 1}}{\rm{.3g (Residue) - - - - - - - - - - - (i)}}\]
Given that the atomic weights of calcium and magnesium are 40 & 24 respectively.
\[{{\rm{n}}_{{\rm{CaO}}}}{\rm{ = }}\dfrac{{\rm{x}}}{{{\rm{100}}}}\] \[{{\rm{n}}_{{\rm{MgO}}}}{\rm{ = }}\dfrac{{{\rm{(2}}{\rm{.6 - x)}}}}{{{\rm{84}}}}\]
Where, \[{\rm{n = }}\dfrac{{{\rm{Given Mass}}}}{{{\rm{Molar Mass}}}}\]
\[{{\rm{m}}_{{\rm{CaO}}}}{\rm{ = }}\dfrac{{\rm{x}}}{{{\rm{100}}}}{\rm{ \times 56}}\] \[{{\rm{m}}_{{\rm{MgO}}}}{\rm{ = }}\dfrac{{{\rm{(2}}{\rm{.6 - x)}}}}{{{\rm{84}}}}{\rm{ \times 40}}\]
On putting these values in equation (i)
\[\dfrac{{\rm{x}}}{{{\rm{100}}}}{\rm{ \times 56 + }}\dfrac{{{\rm{(2}}{\rm{.6 - x)}}}}{{{\rm{84}}}}{\rm{ \times 40 = 1}}{\rm{.3g}}\]
\[\begin{array}{l}{\rm{0}}{\rm{.56 + }}\dfrac{{{\rm{(2}}{\rm{.6 - x)}}}}{{{\rm{84}}}}{\rm{ \times 40 = 1}}{\rm{.3g}}\\{\rm{47}}{\rm{.04 \times 104 - 40x = 109}}{\rm{.2g }}\\{\rm{7}}{\rm{.04x = 5}}{\rm{.2}}\\{\rm{x = 0}}{\rm{.74g}}\end{array}\]
Hence, Option (D) is the correct answer. The weight of \[{\rm{CaC}}{{\rm{O}}_{\rm{3}}}\] in original mixture is 0.74 g
Note: Try to calculate molecular mass of required compounds errorless.
(Add up the atomic masses of the elements according to the molecular formula)
Molecular mass of \[{\rm{CaC}}{{\rm{O}}_{\rm{3}}}{\rm{ = 40 + 12 + 16 \times 3 = 100g}}\]
Molecular mass of \[{\rm{CaO = 40 + 16 = 56g}}\]
Molecular mass of \[{\rm{MgC}}{{\rm{O}}_{\rm{3}}}{\rm{ = 24 + 12 + 16 \times 3 = 84g}}\]
Molecular mass of \[{\rm{MgO = 24 + 16 = 40g}}\]
Recently Updated Pages
Hess Law of Constant Heat Summation: Definition, Formula & Applications

Disproportionation Reaction: Definition, Example & JEE Guide

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Hydrocarbons Class 11 Chemistry Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Chemistry Chapter 5 CBSE Notes - 2025-26

Equilibrium Class 11 Chemistry Chapter 6 CBSE Notes - 2025-26

Organic Chemistry Some Basic Principles And Techniques Class 11 Chemistry Chapter 8 CBSE Notes - 2025-26

NCERT Solutions For Class 11 Chemistry Chapter 7 Redox Reactions (2025-26)

