
The velocity of an object moving rectilinearly is given as a function of time by $v=4t-3{{t}^{2}}$, where v is in m/s and t is in seconds. The average velocity of particle between t = 0 to t = 2 seconds is
A. 0
B. -2 m/s
C. – 4 m/s
D. +2 m/s
Answer
233.1k+ views
Hint: We are given that the velocity of an object moving rectilinearly, that is the particle is moving along a straight line. We have to find the average velocity of a particle. As the average velocity is the rate of change of distance with respect to time. So we integrate the given velocity and find out our correct answer.
Formula used:
$\text{Average velocity} = \dfrac{\text{distance covered}}{\text{time}}$
Complete step by step solution:
Given that as the velocity of an object moving rectilinearly.So this motion is represented by one co- ordinate only. The velocity of an object is given by,
$v = 4t-3{{t}^{2}}$…………………………………. (1)
We have to determine the average velocity of particle from t = 0 to t = 2 seconds
$\text{Average velocity} = \dfrac{\text{distance covered}}{\text{time}}$
$\Rightarrow {{v}_{avg}}=\dfrac{s}{({{t}_{2}}-{{t}_{1}})}$
$\Rightarrow v=\dfrac{ds}{dt}$
$\Rightarrow ds=vdt$
Where ds = distance covered in time dt
Therefore,
$s = \int_{0}^{2}{4t-3{{t}^{2}}}dt$
$\Rightarrow s=[2t^2-t^3]^2_0$
$\Rightarrow s=8-8=0$
Therefore, average velocity ${{v}_{avg}}=0$.
Hence, option A is correct.
Note: Students should understand that average velocity is not the same as the velocity. Velocity is defined as the displacement at a specific point of time. While the average velocity is the total change in the position or displacement for a given interim of time.
Formula used:
$\text{Average velocity} = \dfrac{\text{distance covered}}{\text{time}}$
Complete step by step solution:
Given that as the velocity of an object moving rectilinearly.So this motion is represented by one co- ordinate only. The velocity of an object is given by,
$v = 4t-3{{t}^{2}}$…………………………………. (1)
We have to determine the average velocity of particle from t = 0 to t = 2 seconds
$\text{Average velocity} = \dfrac{\text{distance covered}}{\text{time}}$
$\Rightarrow {{v}_{avg}}=\dfrac{s}{({{t}_{2}}-{{t}_{1}})}$
$\Rightarrow v=\dfrac{ds}{dt}$
$\Rightarrow ds=vdt$
Where ds = distance covered in time dt
Therefore,
$s = \int_{0}^{2}{4t-3{{t}^{2}}}dt$
$\Rightarrow s=[2t^2-t^3]^2_0$
$\Rightarrow s=8-8=0$
Therefore, average velocity ${{v}_{avg}}=0$.
Hence, option A is correct.
Note: Students should understand that average velocity is not the same as the velocity. Velocity is defined as the displacement at a specific point of time. While the average velocity is the total change in the position or displacement for a given interim of time.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

