
Starting from rest, a body travels $36m$ in the first $2s$ of its journey. The distance it can travel in the ${11^{th}}$ second is
(A) $72m$
(B) $108m$
(C) $144m$
(D) $189m$
Answer
233.1k+ views
Hint: In order to solve this question, we will first calculate the acceleration of the body using given conditions and then we will subtract the distance covered by the body between $11$ seconds and $10$ seconds which will be the actual distance covered by the body in ${11^{th}}$ second.
Formula used: Newton’s equation of motion is given as $S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$ where,
S is the distance covered by the body with initial velocity u, acceleration a and in time t.
Complete answer:
We have given that, initial velocity of the body is $u = 0$ distance covered in first $t = 2s$ is $S = 36m$ and let acceleration of the body is a then using formula $S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$ and putting the values we get,
$
36 = 0(2) + \dfrac{1}{2}a{(2)^2} \\
36 = 2a \\
a = 18m{s^{ - 2}} \to (i) \\
$
Now, the distance during ${11^{th}}$ second will be difference between distance covered by the body between $11$ seconds and $10$ seconds which can be written as
${S_{t = 11}} - {S_{t = 10}}$ so, using acceleration value from equation (i) and $t = 11$ we get
$
{S_{t = 11}} = 0 + \dfrac{1}{2}(18){(11)^2} \\
{S_{t = 11}} = \dfrac{1}{2}(18){(11)^2} \to (ii) \\
$
Similarly for $t = 10$ we get,
$
{S_{t = 10}} = 0 + \dfrac{1}{2}(18){(10)^2} \\
{S_{t = 10}} = \dfrac{1}{2}(18){(10)^2} \to (iii) \\
$
Now, subtracting equation (iii) from equation (ii) we get,
$
{S_{t = 11}} - {S_{t = 10}} = \dfrac{1}{2}18{(11)^2} - \dfrac{1}{2}18{(10)^2} \\
{S_{t = 11}} - {S_{t = 10}} = 9(121 - 100) \\
{S_{t = 11}} - {S_{t = 10}} = 189m \\
$
So, the distance covered at ${11^{th}}$ second is $189m$
Hence, the correct answer is option (D) $189m$
Note: It should be remembered that, when a body starts from rest its initial velocity is always taken as zero and the other two most important newton’s equations of motion that are used to solve such problems are $v = u + at$ and ${v^2} - {u^2} = 2aS$ where v is the final velocity of the body at time t, These kinds of all kinematics problem can be solved by using these three newton’s equation of motion.
Formula used: Newton’s equation of motion is given as $S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$ where,
S is the distance covered by the body with initial velocity u, acceleration a and in time t.
Complete answer:
We have given that, initial velocity of the body is $u = 0$ distance covered in first $t = 2s$ is $S = 36m$ and let acceleration of the body is a then using formula $S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$ and putting the values we get,
$
36 = 0(2) + \dfrac{1}{2}a{(2)^2} \\
36 = 2a \\
a = 18m{s^{ - 2}} \to (i) \\
$
Now, the distance during ${11^{th}}$ second will be difference between distance covered by the body between $11$ seconds and $10$ seconds which can be written as
${S_{t = 11}} - {S_{t = 10}}$ so, using acceleration value from equation (i) and $t = 11$ we get
$
{S_{t = 11}} = 0 + \dfrac{1}{2}(18){(11)^2} \\
{S_{t = 11}} = \dfrac{1}{2}(18){(11)^2} \to (ii) \\
$
Similarly for $t = 10$ we get,
$
{S_{t = 10}} = 0 + \dfrac{1}{2}(18){(10)^2} \\
{S_{t = 10}} = \dfrac{1}{2}(18){(10)^2} \to (iii) \\
$
Now, subtracting equation (iii) from equation (ii) we get,
$
{S_{t = 11}} - {S_{t = 10}} = \dfrac{1}{2}18{(11)^2} - \dfrac{1}{2}18{(10)^2} \\
{S_{t = 11}} - {S_{t = 10}} = 9(121 - 100) \\
{S_{t = 11}} - {S_{t = 10}} = 189m \\
$
So, the distance covered at ${11^{th}}$ second is $189m$
Hence, the correct answer is option (D) $189m$
Note: It should be remembered that, when a body starts from rest its initial velocity is always taken as zero and the other two most important newton’s equations of motion that are used to solve such problems are $v = u + at$ and ${v^2} - {u^2} = 2aS$ where v is the final velocity of the body at time t, These kinds of all kinematics problem can be solved by using these three newton’s equation of motion.
Recently Updated Pages
JEE Main 2026 Session 2 Registration Open, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
Understanding Average and RMS Value in Electrical Circuits

Ideal and Non-Ideal Solutions Explained for Class 12 Chemistry

Understanding Atomic Structure for Beginners

Derive an expression for maximum speed of a car on class 11 physics JEE_Main

Understanding Elastic Collisions in Two Dimensions

Class 11 JEE Main Physics Mock Test 2025

Other Pages
NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 10 Thermal Properties of Matter (2025-26)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 12 Kinetic Theory (2025-26)

Understanding Collisions: Types and Examples for Students

Define thermal expansion for alpha beta and gamma A class 11 physics JEE_Main

Happy New Year Wishes 2026 – 100+ Messages, Quotes, Shayari, Images & Status in All Languages

Valentine Week 2026 List | Valentine Week Days, Dates & Meaning

