
In a carnival ride the passengers travel in a circle of radius $5.0\;{\text{m}}$, making one complete circle in $4.0\;{\text{s}}$. What is the acceleration?
(A) $24.6\;{\text{m/}}{{\text{s}}^{\text{2}}}$
(B) $12.3\;{\text{m/}}{{\text{s}}^{\text{2}}}$
(C) $6.15\;{\text{m/}}{{\text{s}}^{\text{2}}}$
(D) $49.2\;{\text{m/}}{{\text{s}}^{\text{2}}}$
Answer
232.8k+ views
Hint:- A direction of the centripetal force is towards the center of the circle. The distance travelled will be the circumference of the circle. And the expression for the centripetal acceleration can be determined from the centripetal force.
Complete step by step answer:
Given the radius of the circle is $r = 5.0\;{\text{m}}$
The expression for the circumference of the circle is given as,
$C = 2\pi r$
Where, $r$ is the radius of the circle.
Substituting the values in the above expression,
$\
C = 2 \times 3.14 \times 5\;{\text{m}} \\
{\text{ = 31}}{\text{.4}}\;{\text{m}} \\
\ $
Therefore the distance travelled by the passenger is ${\text{31}}{\text{.4}}\;{\text{m}}$.
Given the time taken for the passenger making one complete rotation of circle is $t = 4.0\;{\text{s}}$
The velocity is the distance traveled by the passenger in time $t$ .
The expression for the velocity is given as,
$v = \dfrac{d}{t}$
Here, $d$ is the circumference of the circle passenger traveled.
Substituting the values in the above expression,
$\
v = \dfrac{{{\text{31}}{\text{.4}}\;{\text{m}}}}{{4\;{\text{s}}}} \\
= 7.85\;{\text{m/}}{{\text{s}}^{\text{2}}} \\
\ $
Therefore the velocity of the passenger in the circular path is $7.85\;{\text{m/}}{{\text{s}}^{\text{2}}}$.
The centripetal force required by passenger to maintain the circular path is given as,
${f_C} = \dfrac{{m{v^2}}}{r}$
Where, $m$ is the mass of the passenger, $r$ is the radius of the circle.
According to Newton’s second law of motion, the force is defined as the mass times the acceleration of the body. Thus comparing the above expression with Newton’s second law of motion, the expression for the centripetal acceleration is given as,
$a = \dfrac{{{v^2}}}{r}$
Substituting the values in above expression,
\[\
a = \dfrac{{{{\left( {7.85\;{\text{m/}}{{\text{s}}}} \right)}^2}}}{{5\;{\text{m}}}} \\
= 12.3\;{\text{m/}}{{\text{s}}^{\text{2}}} \\
\ \]
Therefore the acceleration of the passenger is \[12.3\;{\text{m/}}{{\text{s}}^{\text{2}}}\].
The answer is option B.
Note: We have to note that the radius of the circular path is a factor of centripetal acceleration. The acceleration will be maximum for smaller circles and minimum for long circles.
Complete step by step answer:
Given the radius of the circle is $r = 5.0\;{\text{m}}$
The expression for the circumference of the circle is given as,
$C = 2\pi r$
Where, $r$ is the radius of the circle.
Substituting the values in the above expression,
$\
C = 2 \times 3.14 \times 5\;{\text{m}} \\
{\text{ = 31}}{\text{.4}}\;{\text{m}} \\
\ $
Therefore the distance travelled by the passenger is ${\text{31}}{\text{.4}}\;{\text{m}}$.
Given the time taken for the passenger making one complete rotation of circle is $t = 4.0\;{\text{s}}$
The velocity is the distance traveled by the passenger in time $t$ .
The expression for the velocity is given as,
$v = \dfrac{d}{t}$
Here, $d$ is the circumference of the circle passenger traveled.
Substituting the values in the above expression,
$\
v = \dfrac{{{\text{31}}{\text{.4}}\;{\text{m}}}}{{4\;{\text{s}}}} \\
= 7.85\;{\text{m/}}{{\text{s}}^{\text{2}}} \\
\ $
Therefore the velocity of the passenger in the circular path is $7.85\;{\text{m/}}{{\text{s}}^{\text{2}}}$.
The centripetal force required by passenger to maintain the circular path is given as,
${f_C} = \dfrac{{m{v^2}}}{r}$
Where, $m$ is the mass of the passenger, $r$ is the radius of the circle.
According to Newton’s second law of motion, the force is defined as the mass times the acceleration of the body. Thus comparing the above expression with Newton’s second law of motion, the expression for the centripetal acceleration is given as,
$a = \dfrac{{{v^2}}}{r}$
Substituting the values in above expression,
\[\
a = \dfrac{{{{\left( {7.85\;{\text{m/}}{{\text{s}}}} \right)}^2}}}{{5\;{\text{m}}}} \\
= 12.3\;{\text{m/}}{{\text{s}}^{\text{2}}} \\
\ \]
Therefore the acceleration of the passenger is \[12.3\;{\text{m/}}{{\text{s}}^{\text{2}}}\].
The answer is option B.
Note: We have to note that the radius of the circular path is a factor of centripetal acceleration. The acceleration will be maximum for smaller circles and minimum for long circles.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

