
Given the surface tension of a liquid as $5{\text{ N}}{{\text{m}}^{ - 1}}$ , what is the surface energy of liquid film on a ring of area $0.15{\text{ }}{{\text{m}}^2}$ ?
A. 0.75 J
B. 1.5 J
C. 2.25 J
D. 3.0 J
Answer
233.1k+ views
Hint: The above question is related to surface tension and surface energy of fluids. Surface tension is given by surface energy per unit area. This means that surface energy is given by the product of surface tension and the surface area. Use this relation to solve the above question.
Complete answer:
Given values:
Surface area of the ring $ = 0.15{\text{ }}{{\text{m}}^2}$ … (1)
Surface tension of the liquid film $ = 5{\text{ N}}{{\text{m}}^{ - 1}}$ … (2)
Considering both the inner and outer surfaces of the film, we get:
Total surface area of the film $ = 2 \times 0.15 = 0.3{\text{ }}{{\text{m}}^2}$ … (3)
Now, we know that
Surface Energy = Surface Tension $ \times $ Surface Area
Substituting the values from equations (2) and (3) In the above equation,
Surface Energy $ = (5)(0.3) = 1.5{\text{ J}}$
Hence, the surface energy of the liquid film is 1.5 J. Thus, the correct option is B.
Note: A film has two layers, that is, it has two surfaces. Thus, the surface energy, to be calculated, is there because of the two surfaces. In the above question, it is necessary to consider both the surfaces of the film to calculate the total surface area, and hence, the surface energy.
Complete answer:
Given values:
Surface area of the ring $ = 0.15{\text{ }}{{\text{m}}^2}$ … (1)
Surface tension of the liquid film $ = 5{\text{ N}}{{\text{m}}^{ - 1}}$ … (2)
Considering both the inner and outer surfaces of the film, we get:
Total surface area of the film $ = 2 \times 0.15 = 0.3{\text{ }}{{\text{m}}^2}$ … (3)
Now, we know that
Surface Energy = Surface Tension $ \times $ Surface Area
Substituting the values from equations (2) and (3) In the above equation,
Surface Energy $ = (5)(0.3) = 1.5{\text{ J}}$
Hence, the surface energy of the liquid film is 1.5 J. Thus, the correct option is B.
Note: A film has two layers, that is, it has two surfaces. Thus, the surface energy, to be calculated, is there because of the two surfaces. In the above question, it is necessary to consider both the surfaces of the film to calculate the total surface area, and hence, the surface energy.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

