
At time $t = 0$ a small ball is projected from point A with a velocity of $60{\text{m/s}}$ at $60^\circ $ angle with horizontal. Neglect atmospheric resistance and determine the two times ${t_1}{\text{ and }}{{\text{t}}_2}$ when the velocity of the ball makes an angle $45^\circ $ with the horizontal x-axis
(A) ${{\text{t}}_{\text{1}}} = 1.19s{\text{, }}{{\text{t}}_{\text{2}}} = 8.20s$
(B) ${{\text{t}}_{\text{1}}} = 2.19s{\text{, }}{{\text{t}}_{\text{2}}} = 7.20s$
(C) ${{\text{t}}_{\text{1}}} = 2.19s{\text{, }}{{\text{t}}_{\text{2}}} = 8.20s$
Answer
232.8k+ views
Hint This question will be a little difficult to understand. They provided the net velocity with which the ball travels. Resolve the two components of the velocity. When the velocity of the ball makes an angle $45^\circ $ the net time is the sum of ${t_1}{\text{ and }}{{\text{t}}_2}$. We have to find ${t_1}{\text{ and }}{{\text{t}}_2}$.
Complete step by step answer
Velocity: The velocity of an object is defined as the change of rate of its position with respect to time and direction i.e. velocity is the rate of change of displacement with respect to time.
There are three equations of motion. It is used to derive components such as displacement(s), velocity (initial and final), time (t) and acceleration (a).
First Equation of Motion \[ \to v{\text{ }} = {\text{ }}u{\text{ }} + {\text{ }}at\]
Second Equation of Motion \[ \to s{\text{ }} = {\text{ }}ut{\text{ }} + {\text{ }}\raise.5ex\hbox{$\scriptstyle 1$}\kern-.1em/
\kern-.15em\lower.25ex\hbox{$\scriptstyle 2$} {\text{ }}a{t^2}\]
Third Equation of Motion \[ \to {v^{2\;}} = {\text{ }}{u^2} + {\text{ }}2as\]
Where,
u is the initial velocity.
v is the final velocity.
a is the acceleration.
t is the time period .
s is the distance travelled i.e. displacement.
Given,
At time $t = 0$ a small ball is projected from point A velocity of $60{\text{m/s}}$ at $60^\circ $ angle with horizontal
The two times ${t_1}{\text{ and }}{{\text{t}}_2}$ when the velocity of the ball makes an angle $45^\circ $ with the horizontal x-axis will be?
We can find the velocities of the ball at time ${t_1}{\text{ and }}{{\text{t}}_2}$ using the first equation of motion.
First Equation of Motion \[ \to v{\text{ }} = {\text{ }}u{\text{ }} + {\text{ }}at\]
Which can be rewritten as
\[ \to v{\text{ }} = {\text{ }}u{\text{ }} - {\text{ }}gt\]
Here the acceleration is replaced with acceleration due to gravity and the minus symbol represents that the acceleration due to gravity is negative because all other acceleration will either be horizontal or upward but here the direction of acceleration due to gravity is downward.
At time $t = 0$ a small ball is projected from point A velocity of $60{\text{m/s}}$ at $60^\circ $ angle with horizontal
Let the velocity of the small ball at the time $t = 0$ be ${{\text{V}}_x}$
\[ \Rightarrow v{\text{ }} = {\text{ }}u{\text{ }} - {\text{ }}gt\]
\[ \Rightarrow {V_x}{\text{ }} = {\text{ 60}}\cos 60^\circ {\text{ }} - {\text{ 9}}{\text{.8}} \times 0\]
\[ \Rightarrow {V_x}{\text{ }} = {\text{ 60}}\cos 60^\circ {\text{ }} - {\text{ 0}}\]
\[ \Rightarrow {V_x}{\text{ }} = {\text{ 30 m/s}}\]
Let $t = {t_1} + {t_2}$
At times ${t_1}{\text{ and }}{{\text{t}}_2}$ when the velocity of the ball is
\[ \Rightarrow {V_y}{\text{ }} = {\text{ }}u{\text{ }} - {\text{ }}gt\]
\[ \Rightarrow {V_y}{\text{ }} = {\text{ 30sin30}}^\circ {\text{ }} - {\text{ 9}}{\text{.8}}t\]
\[ \Rightarrow {V_y}{\text{ }} = {\text{ 30}}\sqrt 3 {\text{ }} - {\text{ 9}}{\text{.8}}t\]
At times ${t_1}{\text{ and }}{{\text{t}}_2}$ the velocity of the ball makes an angle $45^\circ $ with the horizontal x-axis
$ \Rightarrow \tan \theta = \dfrac{{{V_x}}}{{{V_y}}}$
$ \Rightarrow \tan 45^\circ = \dfrac{{30}}{{30\sqrt 3 - 9.8t}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{30\sqrt 3 - 9.8t}}{{30}} = \dfrac{1}{{\tan 45^\circ }}$
$ \Rightarrow \dfrac{{30\sqrt 3 }}{{30}} - \dfrac{{9.8t}}{{30}} = \dfrac{1}{{\tan 45^\circ }}$
$ \Rightarrow \sqrt 3 - 0.33t = \pm 1$
$ \Rightarrow 1.732 - 0.33t = \pm 1$
$ \Rightarrow t = \dfrac{{ \pm 1 + 1.732}}{{0.33}}$
$ \Rightarrow {t_1} = \dfrac{{ - 1 + 1.732}}{{0.33}}$
$ \Rightarrow {t_1} = 2.218s$
$ \Rightarrow {t_2} = \dfrac{{1 + 1.732}}{{0.33}}$
$ \Rightarrow {t_2} = 8.278s$
So, the time ${t_1}{\text{ and }}{{\text{t}}_2}$ is $2.218s{\text{ and }}8.278s{\text{ }}$
Hence the correct answer is option (C) ${{\text{t}}_{\text{1}}} = 2.19s{\text{, }}{{\text{t}}_{\text{2}}} = 8.20s$
Note We did not get the accurate value as the option C but we got the near approximation value of option C. Until the whole number is the same and the first two decimal numbers are nearer to the obtained answer it is fine.
Complete step by step answer
Velocity: The velocity of an object is defined as the change of rate of its position with respect to time and direction i.e. velocity is the rate of change of displacement with respect to time.
There are three equations of motion. It is used to derive components such as displacement(s), velocity (initial and final), time (t) and acceleration (a).
First Equation of Motion \[ \to v{\text{ }} = {\text{ }}u{\text{ }} + {\text{ }}at\]
Second Equation of Motion \[ \to s{\text{ }} = {\text{ }}ut{\text{ }} + {\text{ }}\raise.5ex\hbox{$\scriptstyle 1$}\kern-.1em/
\kern-.15em\lower.25ex\hbox{$\scriptstyle 2$} {\text{ }}a{t^2}\]
Third Equation of Motion \[ \to {v^{2\;}} = {\text{ }}{u^2} + {\text{ }}2as\]
Where,
u is the initial velocity.
v is the final velocity.
a is the acceleration.
t is the time period .
s is the distance travelled i.e. displacement.
Given,
At time $t = 0$ a small ball is projected from point A velocity of $60{\text{m/s}}$ at $60^\circ $ angle with horizontal
The two times ${t_1}{\text{ and }}{{\text{t}}_2}$ when the velocity of the ball makes an angle $45^\circ $ with the horizontal x-axis will be?
We can find the velocities of the ball at time ${t_1}{\text{ and }}{{\text{t}}_2}$ using the first equation of motion.
First Equation of Motion \[ \to v{\text{ }} = {\text{ }}u{\text{ }} + {\text{ }}at\]
Which can be rewritten as
\[ \to v{\text{ }} = {\text{ }}u{\text{ }} - {\text{ }}gt\]
Here the acceleration is replaced with acceleration due to gravity and the minus symbol represents that the acceleration due to gravity is negative because all other acceleration will either be horizontal or upward but here the direction of acceleration due to gravity is downward.
At time $t = 0$ a small ball is projected from point A velocity of $60{\text{m/s}}$ at $60^\circ $ angle with horizontal
Let the velocity of the small ball at the time $t = 0$ be ${{\text{V}}_x}$
\[ \Rightarrow v{\text{ }} = {\text{ }}u{\text{ }} - {\text{ }}gt\]
\[ \Rightarrow {V_x}{\text{ }} = {\text{ 60}}\cos 60^\circ {\text{ }} - {\text{ 9}}{\text{.8}} \times 0\]
\[ \Rightarrow {V_x}{\text{ }} = {\text{ 60}}\cos 60^\circ {\text{ }} - {\text{ 0}}\]
\[ \Rightarrow {V_x}{\text{ }} = {\text{ 30 m/s}}\]
Let $t = {t_1} + {t_2}$
At times ${t_1}{\text{ and }}{{\text{t}}_2}$ when the velocity of the ball is
\[ \Rightarrow {V_y}{\text{ }} = {\text{ }}u{\text{ }} - {\text{ }}gt\]
\[ \Rightarrow {V_y}{\text{ }} = {\text{ 30sin30}}^\circ {\text{ }} - {\text{ 9}}{\text{.8}}t\]
\[ \Rightarrow {V_y}{\text{ }} = {\text{ 30}}\sqrt 3 {\text{ }} - {\text{ 9}}{\text{.8}}t\]
At times ${t_1}{\text{ and }}{{\text{t}}_2}$ the velocity of the ball makes an angle $45^\circ $ with the horizontal x-axis
$ \Rightarrow \tan \theta = \dfrac{{{V_x}}}{{{V_y}}}$
$ \Rightarrow \tan 45^\circ = \dfrac{{30}}{{30\sqrt 3 - 9.8t}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{30\sqrt 3 - 9.8t}}{{30}} = \dfrac{1}{{\tan 45^\circ }}$
$ \Rightarrow \dfrac{{30\sqrt 3 }}{{30}} - \dfrac{{9.8t}}{{30}} = \dfrac{1}{{\tan 45^\circ }}$
$ \Rightarrow \sqrt 3 - 0.33t = \pm 1$
$ \Rightarrow 1.732 - 0.33t = \pm 1$
$ \Rightarrow t = \dfrac{{ \pm 1 + 1.732}}{{0.33}}$
$ \Rightarrow {t_1} = \dfrac{{ - 1 + 1.732}}{{0.33}}$
$ \Rightarrow {t_1} = 2.218s$
$ \Rightarrow {t_2} = \dfrac{{1 + 1.732}}{{0.33}}$
$ \Rightarrow {t_2} = 8.278s$
So, the time ${t_1}{\text{ and }}{{\text{t}}_2}$ is $2.218s{\text{ and }}8.278s{\text{ }}$
Hence the correct answer is option (C) ${{\text{t}}_{\text{1}}} = 2.19s{\text{, }}{{\text{t}}_{\text{2}}} = 8.20s$
Note We did not get the accurate value as the option C but we got the near approximation value of option C. Until the whole number is the same and the first two decimal numbers are nearer to the obtained answer it is fine.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

