
An object is attached to the bottom of a light vertical spring and set vibrating. The maximum speed of the object is 15 cm/sec and the period is 628 milli-seconds. The amplitude of the motion in centimetres is
A. 3.0
B. 2.0
C. 1.5
D. 1
Answer
232.8k+ views
Hint: Maximum speed or velocity is given by product of amplitude and angular acceleration, at maximum displacement velocity is zero and the displacement is called Amplitude.
Formula used :
Maximum speed or velocity,
\[{v_{max}} = A\omega \,\,\]
Angular frequency,
\[\omega \,\, = \,\dfrac{{2\Pi }}{T}\]
Here, A = Amplitude and T = Time period
Complete step by step solution:
Given here,
Maximum speed, \[{v_{max}} = 15\,cm/\sec \,\,\] Time period, T = 628 milli-seconds
Amplitude A =?
Relation between maximum velocity and amplitude is given by equation,
\[{v_{max}} = A\omega \,\,\]
Where, $\omega$ is the angular frequency and it is mathematically given by,
\[\omega \,\, = \,\dfrac{{2\Pi }}{T}\]
Where T is the time period.
Therefore maximum velocity can be expressed as,
\[{v_{max}} = A\dfrac{{2\Pi }}{T}\] and amplitude \[A = \dfrac{{T{v_{max}}}}{{2\Pi }}\]
Substituting \[{v_{max}} = 15\,cm/\sec \,\,\] and \[T = 628\,{\rm{milli - seconds}}\, = 628\, \times {10^{ - 3}}\,\sec \,\] in amplitude equation we get,
\[A = \dfrac{{628 \times {{10}^{ - 3}} \times 15}}{{2 \times 3.14}} \\
\therefore A = 1.5\,cm\]
Hence, the amplitude of motion is 1.5 cm.
Therefore, option C is the correct answer.
Note: From the solution it is clear that amplitude is directly proportional to the time period T and maximum velocity $v_{max}$, therefore any change in both of these quantities will directly affect the amplitude.
Formula used :
Maximum speed or velocity,
\[{v_{max}} = A\omega \,\,\]
Angular frequency,
\[\omega \,\, = \,\dfrac{{2\Pi }}{T}\]
Here, A = Amplitude and T = Time period
Complete step by step solution:
Given here,
Maximum speed, \[{v_{max}} = 15\,cm/\sec \,\,\] Time period, T = 628 milli-seconds
Amplitude A =?
Relation between maximum velocity and amplitude is given by equation,
\[{v_{max}} = A\omega \,\,\]
Where, $\omega$ is the angular frequency and it is mathematically given by,
\[\omega \,\, = \,\dfrac{{2\Pi }}{T}\]
Where T is the time period.
Therefore maximum velocity can be expressed as,
\[{v_{max}} = A\dfrac{{2\Pi }}{T}\] and amplitude \[A = \dfrac{{T{v_{max}}}}{{2\Pi }}\]
Substituting \[{v_{max}} = 15\,cm/\sec \,\,\] and \[T = 628\,{\rm{milli - seconds}}\, = 628\, \times {10^{ - 3}}\,\sec \,\] in amplitude equation we get,
\[A = \dfrac{{628 \times {{10}^{ - 3}} \times 15}}{{2 \times 3.14}} \\
\therefore A = 1.5\,cm\]
Hence, the amplitude of motion is 1.5 cm.
Therefore, option C is the correct answer.
Note: From the solution it is clear that amplitude is directly proportional to the time period T and maximum velocity $v_{max}$, therefore any change in both of these quantities will directly affect the amplitude.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

