
An engine of $4.9kW$ is used to pump water from a $50m$ deep well. Calculate the amount of water drawn from the well if the pump is kept on for $1hr$.
Answer
233.1k+ views
Hint: The mass of water in kilograms is equal to the quantity of water in liters. The work done in pumping the water of the well will give you the amount of water drawn out of the well.
Complete step by step solution:
Power:
The work done by a certain force with respect to time is called power. A more appropriate definition is that the work done per unit time. Mathematically, it can be written as;
$P = \dfrac{W}{t}$
Here P is the power dissipated and W is the work done in time t.
So, we are given the power of the machine,
$P = 4.9kW$.
$ \Rightarrow P = 4900W$ (Given)
Also work is defined as the force done in moving the body by a certain distance.
Thus, mathematically, $W = F.x$
Now, we all know that the force here is mg and the distance is h,
So $P = \dfrac{{mgh}}{t}$
$ \Rightarrow P = \dfrac{{m(9.8)(50)}}{{3600}}$
$ \Rightarrow 4900 = \dfrac{{m(490)}}{{3600}}$
$ \Rightarrow m = \dfrac{{4900 \times 3600}}{{490}}$
$ \Rightarrow m = 36000kg$
Now let us convert the units;
$1L = 1000gram$
$ \Rightarrow 1L = 1kg$
$ \Rightarrow 1kL = 1000kg$
Thus, we get,
$V = 36kL$
Therefore the amount of water is 36 kiloliters.
Note:Unit conversion is something you must be very careful while doing.
The force drawing the water upwards is equal to the gravitational pulling force
This is because the net acceleration of the system is zero.
Complete step by step solution:
Power:
The work done by a certain force with respect to time is called power. A more appropriate definition is that the work done per unit time. Mathematically, it can be written as;
$P = \dfrac{W}{t}$
Here P is the power dissipated and W is the work done in time t.
So, we are given the power of the machine,
$P = 4.9kW$.
$ \Rightarrow P = 4900W$ (Given)
Also work is defined as the force done in moving the body by a certain distance.
Thus, mathematically, $W = F.x$
Now, we all know that the force here is mg and the distance is h,
So $P = \dfrac{{mgh}}{t}$
$ \Rightarrow P = \dfrac{{m(9.8)(50)}}{{3600}}$
$ \Rightarrow 4900 = \dfrac{{m(490)}}{{3600}}$
$ \Rightarrow m = \dfrac{{4900 \times 3600}}{{490}}$
$ \Rightarrow m = 36000kg$
Now let us convert the units;
$1L = 1000gram$
$ \Rightarrow 1L = 1kg$
$ \Rightarrow 1kL = 1000kg$
Thus, we get,
$V = 36kL$
Therefore the amount of water is 36 kiloliters.
Note:Unit conversion is something you must be very careful while doing.
The force drawing the water upwards is equal to the gravitational pulling force
This is because the net acceleration of the system is zero.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

