
A weight of the 5 kg required to produce the fundamental frequency of a sonometer wire. What is required to produce its octave?
(A) 20
(B) 32
(C) 26
(D) None of the above
Answer
233.4k+ views
Hint: Sonometer is a device that can be used to produce transverse standing waves and demonstrate the relationship between the frequency of the sound produced by plucking of string and the tension, length and mass per unit length. For production of octaves on the sonometer- wire the necessary condition will be- \[f':f = 2:1\] where $f’$ and $f$ are the octave and fundamental frequency.
Complete step by step solution:
Given
Mass of the load = 5 kg
Formula used: \[f = \dfrac{1}{{2L}}\sqrt {\dfrac{T}{\mu }} \]
Where, f = frequency of the sound wave.
L= length of the wire
T = Tension in the wire and
μ = Mass per unit length of the wire.
For octave: \[f':f = 2:1\]
Since, \[f \propto \sqrt T \] as the wire is the same.
\[\Rightarrow f':f = \sqrt {\dfrac{T’}{T}} = 2:1\]
\[\Rightarrow \dfrac{{T'}}{T} = \dfrac{{m'}}{m} = 4\]
\[ \Rightarrow m' = 4m\]
\[\therefore m' = (4 \times 5)kg = 20kg\]
Hence option (A) is the correct answer.
Note: Velocity of a transverse wave travelling on stretched string of sonometer is given by: \[v = \dfrac{T}{\mu }\] Where T is the tension in the string and μ is the mass per unit length. When the frequency of the applied force is equal to the natural frequency of the sonometer the body vibrates with a very large amplitude with intensity of sound will be maximum. This phenomenon is known as resonance.
Complete step by step solution:
Given
Mass of the load = 5 kg
Formula used: \[f = \dfrac{1}{{2L}}\sqrt {\dfrac{T}{\mu }} \]
Where, f = frequency of the sound wave.
L= length of the wire
T = Tension in the wire and
μ = Mass per unit length of the wire.
For octave: \[f':f = 2:1\]
Since, \[f \propto \sqrt T \] as the wire is the same.
\[\Rightarrow f':f = \sqrt {\dfrac{T’}{T}} = 2:1\]
\[\Rightarrow \dfrac{{T'}}{T} = \dfrac{{m'}}{m} = 4\]
\[ \Rightarrow m' = 4m\]
\[\therefore m' = (4 \times 5)kg = 20kg\]
Hence option (A) is the correct answer.
Note: Velocity of a transverse wave travelling on stretched string of sonometer is given by: \[v = \dfrac{T}{\mu }\] Where T is the tension in the string and μ is the mass per unit length. When the frequency of the applied force is equal to the natural frequency of the sonometer the body vibrates with a very large amplitude with intensity of sound will be maximum. This phenomenon is known as resonance.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

