
A very small electric furnace is used for heating metals. The hole nearly acts as a black body. The area of the hole is \[200m{m^2}\] To keep a metal at ${727^ \circ }C$ , heat energy flowing through this hole per sec, in joules is:
[ $\sigma = 5.67 \times {10^{ - 8}}W{m^{ - 2}}{k^{ - 4}}$ ]
(A) $22.68$
(B) $2.268$
(C) $1.134$
(D) $11.34$
Answer
233.1k+ views
Hint: To solve this type of problem we must know about emission phenomena. We should know about the Stefan-Boltzmann law, All bodies radiate energy $W$ depending on temperature, $T$ .
Stefan-Boltzmann law states that the total radiant heat power emitted from the surface of heated matter is proportional to the fourth power of its absolute temperature. This law applies only on black bodies.
Blackbody: theoretical surface that absorbs all incident heat radiation.
Formula used:
$E = \sigma A{T^4}$
Here,
$E = $ The energy radiant heat energy emitted in one second (That is, the power from the unit area).
The Greek letter sigma $\sigma $ represents a constant of proportionality, called the Stefan-Boltzmann constant. This constant has the value, $\sigma = 5.67 \times {10^{ - 8}}W{m^{ - 2}}{k^{ - 4}}$ .
$T$, is the absolute temperature (in kelvins).
Complete step by step solution:
As maintained above the hole acts as a blackbody.
Hence we can apply Stefan-Boltzmann law.
Given,
$\sigma = 5.67 \times {10^{ - 8}}W{m^{ - 2}}{k^{ - 4}}$
$T = {727^ \circ }C = 727 + 273 = 1000K$
$A = 200m{m^2} = 2 \times {10^{ - 4}}{m^2}$
Hence, keeping value above mentioned equation,
$E = 5.67 \times {10^{ - 8}} \times 2 \times {10^{ - 4}} \times {1000^4}$
$ \Rightarrow E = 11.34J.{s^{ - 1}}$
Hence, we find that heat energy flowing through this hole per sec, in joules is, $E = 11.34J.{s^{ - 1}}$ .
So, (d) option is right.
Additional information:
The Greek letter sigma $\sigma $ represents a constant of proportionality, called the Stefan-Boltzmann constant.
It calculated by experimental observation and it calculated by following formula: $\dfrac{{2{\pi ^5}{k_B}^4}}{{15{h^3}{c^2}}}$
Here,
\[{k_B} = \] Boltzmann constant.
$h = $ Plank’s constant.
$c = $ Speed of light in vacuum.
Note:
Always notice in question what is asked as in this question we have to find heat energy flowing through this hole per sec, in joule. So, use $E = \sigma A{T^4}$ But many times heat energy flowing through this hole per unit area per sec, in joules can be asked .So, must use, $E = \sigma {T^4}$ .
Stefan-Boltzmann law states that the total radiant heat power emitted from the surface of heated matter is proportional to the fourth power of its absolute temperature. This law applies only on black bodies.
Blackbody: theoretical surface that absorbs all incident heat radiation.
Formula used:
$E = \sigma A{T^4}$
Here,
$E = $ The energy radiant heat energy emitted in one second (That is, the power from the unit area).
The Greek letter sigma $\sigma $ represents a constant of proportionality, called the Stefan-Boltzmann constant. This constant has the value, $\sigma = 5.67 \times {10^{ - 8}}W{m^{ - 2}}{k^{ - 4}}$ .
$T$, is the absolute temperature (in kelvins).
Complete step by step solution:
As maintained above the hole acts as a blackbody.
Hence we can apply Stefan-Boltzmann law.
Given,
$\sigma = 5.67 \times {10^{ - 8}}W{m^{ - 2}}{k^{ - 4}}$
$T = {727^ \circ }C = 727 + 273 = 1000K$
$A = 200m{m^2} = 2 \times {10^{ - 4}}{m^2}$
Hence, keeping value above mentioned equation,
$E = 5.67 \times {10^{ - 8}} \times 2 \times {10^{ - 4}} \times {1000^4}$
$ \Rightarrow E = 11.34J.{s^{ - 1}}$
Hence, we find that heat energy flowing through this hole per sec, in joules is, $E = 11.34J.{s^{ - 1}}$ .
So, (d) option is right.
Additional information:
The Greek letter sigma $\sigma $ represents a constant of proportionality, called the Stefan-Boltzmann constant.
It calculated by experimental observation and it calculated by following formula: $\dfrac{{2{\pi ^5}{k_B}^4}}{{15{h^3}{c^2}}}$
Here,
\[{k_B} = \] Boltzmann constant.
$h = $ Plank’s constant.
$c = $ Speed of light in vacuum.
Note:
Always notice in question what is asked as in this question we have to find heat energy flowing through this hole per sec, in joule. So, use $E = \sigma A{T^4}$ But many times heat energy flowing through this hole per unit area per sec, in joules can be asked .So, must use, $E = \sigma {T^4}$ .
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

