
A tuning fork of frequency 440 Hz is attached to a long string of linear mass density \[0.01\,kg{m^{ - 1}}\] kept under a tension of 49 N. The fork produces transverse waves of amplitude 0.50 mm on the string.
(a) Find the wave speed and the wavelength of the waves.
(b) Find the maximum speed and acceleration of a particle of the string.
(c) At what average rate is the tuning fork transmitting energy to the string?
Answer
233.1k+ views
Hint: Transverse wave motion occurs when all points on a wave oscillate along pathways that are perpendicular to the wave's advance direction. Transverse waves include surface ripples on water, seismic waves, and electromagnetic (e.g., radio and light) waves. In this problem we are going to apply the expressions of wave equation and wave velocity.
Formula Used:
The formula to find velocity is,
\[v = \sqrt {\dfrac{T}{\mu }} \]
Where, T is tension in wire and \[\mu \] is mass per unit length.
Complete step by step solution:
Consider a tuning fork of frequency \[\nu = 440\,Hz\] that is attached to a long string of linear mass density \[\mu = 0.01\,kg{m^{ - 1}}\]kept under a tension \[T = 49N\]. The fork produces transverse waves of amplitude \[A = 0.50\,mm\] on the string.
(a) To find the wave speed and the wavelength of the waves we have,
\[v = \sqrt {\dfrac{T}{\mu }} \] ………. (1)
Substitute the value of T and \[\mu \]in equation (1) we get,
\[v = \sqrt {\dfrac{{49}}{{0.01}}} \]
\[\Rightarrow v = 70\,m{s^{ - 1}}\]
Also, \[v = f\lambda \]
\[\lambda = \dfrac{v}{f}\]
\[\Rightarrow \lambda = \dfrac{{70 \times {{10}^2}}}{{440}}\]
\[\Rightarrow \lambda = 15.9\,cm\]
\[ \therefore \lambda \simeq 16\,cm\]
Therefore, the wave speed is \[v = 70\,m{s^{ - 1}}\] and the wavelength of the waves is \[\lambda \simeq 16\,cm\].
(b) To find the maximum speed and acceleration of a particle of the string, we have
\[y = A\sin \left( {wt - kx} \right)\]
\[\Rightarrow v = \dfrac{{dy}}{{dt}} = A\omega \cos \left( {\omega t - kx} \right)\]
\[\Rightarrow {v_{\max }} = A\omega \]
\[\Rightarrow {v_{\max }} = A\left( {2\pi f} \right)\]
Now, substitute the value of f and A in above equation, we get
\[{v_{\max }} = 0.50 \times {10^{ - 3}}\left( {2 \times 3.142 \times 440} \right)\]
\[\Rightarrow {v_{\max }} = 1.381m{s^{ - 1}}\]
Now, the acceleration is,
\[a = \dfrac{{dv}}{{dt}}\]
\[\Rightarrow a = - A{\omega ^2}sin\left( {\omega t - kx} \right)\]
\[\Rightarrow {a_{\max }} = A{\omega ^2}\]
\[\Rightarrow {a_{\max }} = A{\left( {2\pi f} \right)^2}\]
\[\Rightarrow {a_{\max }} = 0.50 \times {10^{ - 3}}{\left( {2 \times 3.142 \times 440} \right)^2}\]
\[\therefore {a_{\max }} = 3.82\,km{s^{ - 2}}\]
Hence, the maximum speed is \[{v_{\max }} = 1.381\,m{s^{ - 1}}\] and acceleration of a particle of the string is \[{a_{\max }} = 3.82\,km{s^{ - 2}}\].
(c) To find at what average rate is the tuning fork transmitting energy to the string, we have
The average rate, P is given by,
\[P = 2{\pi ^2}{f^2}v{A^2}\]
Substitute the value of f, v and A we get,
\[P = 2 \times {\left( {3.142} \right)^2} \times \left( {440} \right) \times 70 \times {\left( {0.5 \times {{10}^{ - 3}}} \right)^2}\]
\[\therefore P = 0.67\,W\]
Hence, the average rate is the tuning fork transmitting energy to the string is \[P = 0.67W\].
Note: In this question it is important to remember the formulas for the velocity, acceleration, frequency, wavelength and the general equation of wave. Moreover, wave speed is the distance travelled by a wave in a particular length of time, such as the number of metres per second.
Formula Used:
The formula to find velocity is,
\[v = \sqrt {\dfrac{T}{\mu }} \]
Where, T is tension in wire and \[\mu \] is mass per unit length.
Complete step by step solution:
Consider a tuning fork of frequency \[\nu = 440\,Hz\] that is attached to a long string of linear mass density \[\mu = 0.01\,kg{m^{ - 1}}\]kept under a tension \[T = 49N\]. The fork produces transverse waves of amplitude \[A = 0.50\,mm\] on the string.
(a) To find the wave speed and the wavelength of the waves we have,
\[v = \sqrt {\dfrac{T}{\mu }} \] ………. (1)
Substitute the value of T and \[\mu \]in equation (1) we get,
\[v = \sqrt {\dfrac{{49}}{{0.01}}} \]
\[\Rightarrow v = 70\,m{s^{ - 1}}\]
Also, \[v = f\lambda \]
\[\lambda = \dfrac{v}{f}\]
\[\Rightarrow \lambda = \dfrac{{70 \times {{10}^2}}}{{440}}\]
\[\Rightarrow \lambda = 15.9\,cm\]
\[ \therefore \lambda \simeq 16\,cm\]
Therefore, the wave speed is \[v = 70\,m{s^{ - 1}}\] and the wavelength of the waves is \[\lambda \simeq 16\,cm\].
(b) To find the maximum speed and acceleration of a particle of the string, we have
\[y = A\sin \left( {wt - kx} \right)\]
\[\Rightarrow v = \dfrac{{dy}}{{dt}} = A\omega \cos \left( {\omega t - kx} \right)\]
\[\Rightarrow {v_{\max }} = A\omega \]
\[\Rightarrow {v_{\max }} = A\left( {2\pi f} \right)\]
Now, substitute the value of f and A in above equation, we get
\[{v_{\max }} = 0.50 \times {10^{ - 3}}\left( {2 \times 3.142 \times 440} \right)\]
\[\Rightarrow {v_{\max }} = 1.381m{s^{ - 1}}\]
Now, the acceleration is,
\[a = \dfrac{{dv}}{{dt}}\]
\[\Rightarrow a = - A{\omega ^2}sin\left( {\omega t - kx} \right)\]
\[\Rightarrow {a_{\max }} = A{\omega ^2}\]
\[\Rightarrow {a_{\max }} = A{\left( {2\pi f} \right)^2}\]
\[\Rightarrow {a_{\max }} = 0.50 \times {10^{ - 3}}{\left( {2 \times 3.142 \times 440} \right)^2}\]
\[\therefore {a_{\max }} = 3.82\,km{s^{ - 2}}\]
Hence, the maximum speed is \[{v_{\max }} = 1.381\,m{s^{ - 1}}\] and acceleration of a particle of the string is \[{a_{\max }} = 3.82\,km{s^{ - 2}}\].
(c) To find at what average rate is the tuning fork transmitting energy to the string, we have
The average rate, P is given by,
\[P = 2{\pi ^2}{f^2}v{A^2}\]
Substitute the value of f, v and A we get,
\[P = 2 \times {\left( {3.142} \right)^2} \times \left( {440} \right) \times 70 \times {\left( {0.5 \times {{10}^{ - 3}}} \right)^2}\]
\[\therefore P = 0.67\,W\]
Hence, the average rate is the tuning fork transmitting energy to the string is \[P = 0.67W\].
Note: In this question it is important to remember the formulas for the velocity, acceleration, frequency, wavelength and the general equation of wave. Moreover, wave speed is the distance travelled by a wave in a particular length of time, such as the number of metres per second.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

