
A string \[2.0m\] long and fixed at its ends is driven by a 240 Hz vibrator. The string vibrates in its third harmonic mode. The speed of the wave and its fundamental frequency are?
(A) 320 m/s, 120 Hz
(B) 180 m/s, 80 Hz
(C) 180 m/s, 120 Hz
(D) 320 m/s, 80 Hz
Answer
232.8k+ views
Hint: A string fixed at its ends signifies that it has nodes at its ends. The third harmonic mode has a frequency which is simply thrice the frequency of the fundamental mode.
Formula used: In this solution we will be using the following formulae;
\[{f_0} = \dfrac{v}{{2l}}\] where \[{f_0}\] is the fundamental frequency of string fixed at both ends. \[v\] is the speed of the wave on the string, and \[l\] is the length of the string.
\[{f_2} = 3{f_0}\] where \[{f_2}\] is the third harmonic frequency (also known as the second overtone frequency)
Complete Step-by-Step Solution:
A particular vibrator at a particular frequency is said to be vibrating a string of a particular length and fixed at its ends. This string is said to vibrate at its third harmonic mode (also commonly called second overtone mode). We are to determine the speed of the wave and the fundamental frequency.
To calculate the fundamental frequency, we shall note that the third harmonics can be given as
\[{f_2} = 3{f_0}\] where \[{f_2}\] is the third harmonic frequency (also known as the second overtone frequency) and \[{f_0}\] is the fundamental frequency, hence,
\[{f_0} = \dfrac{{{f_2}}}{3}\] which by inserting given values, we get,
\[{f_0} = \dfrac{{240}}{3} = 80Hz\]
Now to calculate the velocity, we recall that the fundamental frequency can be given as
\[{f_0} = \dfrac{v}{{2l}}\] where \[v\] is the speed of the wave on the string, and \[l\] is the length of the string.
Hence, we get
\[v = 2l{f_0} = 2 \times 2 \times 80\]
\[ \Rightarrow v = 320m/s\]
Hence, the correct option is D
Note: Alternatively, we could calculate first, the speed of light from
\[{f_2} = 3{f_0} = 3\dfrac{v}{{2l}}\]
Hence, \[v = \dfrac{{2l{f_2}}}{3}\] which by inserting values, we get,
\[v = \dfrac{{2 \times 2 \times 240}}{3} = 320m/s\]
And then the fundamental frequency can be calculated as
\[{f_2} = \dfrac{v}{{2l}} = \dfrac{{320}}{{2 \times 2}} = 80Hz\]
Formula used: In this solution we will be using the following formulae;
\[{f_0} = \dfrac{v}{{2l}}\] where \[{f_0}\] is the fundamental frequency of string fixed at both ends. \[v\] is the speed of the wave on the string, and \[l\] is the length of the string.
\[{f_2} = 3{f_0}\] where \[{f_2}\] is the third harmonic frequency (also known as the second overtone frequency)
Complete Step-by-Step Solution:
A particular vibrator at a particular frequency is said to be vibrating a string of a particular length and fixed at its ends. This string is said to vibrate at its third harmonic mode (also commonly called second overtone mode). We are to determine the speed of the wave and the fundamental frequency.
To calculate the fundamental frequency, we shall note that the third harmonics can be given as
\[{f_2} = 3{f_0}\] where \[{f_2}\] is the third harmonic frequency (also known as the second overtone frequency) and \[{f_0}\] is the fundamental frequency, hence,
\[{f_0} = \dfrac{{{f_2}}}{3}\] which by inserting given values, we get,
\[{f_0} = \dfrac{{240}}{3} = 80Hz\]
Now to calculate the velocity, we recall that the fundamental frequency can be given as
\[{f_0} = \dfrac{v}{{2l}}\] where \[v\] is the speed of the wave on the string, and \[l\] is the length of the string.
Hence, we get
\[v = 2l{f_0} = 2 \times 2 \times 80\]
\[ \Rightarrow v = 320m/s\]
Hence, the correct option is D
Note: Alternatively, we could calculate first, the speed of light from
\[{f_2} = 3{f_0} = 3\dfrac{v}{{2l}}\]
Hence, \[v = \dfrac{{2l{f_2}}}{3}\] which by inserting values, we get,
\[v = \dfrac{{2 \times 2 \times 240}}{3} = 320m/s\]
And then the fundamental frequency can be calculated as
\[{f_2} = \dfrac{v}{{2l}} = \dfrac{{320}}{{2 \times 2}} = 80Hz\]
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

