
A shell of mass 200 g is ejected from a gun of mass 4 kg by an explosion that generates 1.05 kJ of energy. The velocity of the shell is:
\[(A)102{\text{ }}m{s^{ - 1}}\]
\[(B)82{\text{ }}m{s^{ - 1}}\;\]
\[(C)41{\text{ }}m{s^{ - 1}}\]
\[(D)120{\text{ }}m{s^{ - 1}}\]
Answer
233.1k+ views
Hint: Find a relation between the velocities of the gun and the shell after the explosion from the law of conservation of momentum. Note that the initial velocity of the gun is zero.
Find another relation between these velocities by applying the law of conservation of energy since the final energy is given.
From these two relations find the velocity of the shell as well as the gun.
Formula used:
If ${m_1}$ is the mass of the shell and ${m_2}$ is the mass of the gun and they gained velocities ${v_1}$ and ${v_2}$respectively after the explosion, from the law of conservation of momentum we can write,
${m_1}{v_1} = {m_2}{v_2}$
If $E$ is the final energy, From the law of conservation of energy, we can write
$\dfrac{1}{2}{m_1}{v_1}^2 + \dfrac{1}{2}{m_2}{v_2}^2 = E$
Complete step by step answer:
Let, ${m_1}$ is the mass of the shell and ${m_2}$ is the mass of the gun. After the explosion, if the velocity of the gun is ${v_1}$ and the velocity of the shell is ${v_2}$, then applying the law of the conservation of momentum we may write,
${m_1}{v_1} = {m_2}{v_2}............(1)$ [ since the initial velocity of the shell the gun is zero]
Given, ${m_1} = 200gm = 0.2kg$
${m_2} = 4kg$
Putting the values of ${m_1}$ and ${m_2}$ we get From eq. (1)
$\Rightarrow 0.2{v_1} = 4{v_2}$
$ \Rightarrow {v_2} = \dfrac{{0.2{v_1}}}{4}$
$ \Rightarrow {v_2} = \dfrac{{{v_1}}}{{20}}..............(2)$
They generate $E$ amount of energy after the explosion,
So, From the law of conservation of energy, we can write
$\Rightarrow \dfrac{1}{2}{m_1}{v_1}^2 + \dfrac{1}{2}{m_2}{v_2}^2 = E$
Now putting the value of ${v_2}$ in terms of ${v_1}$ from eq. (2)
$\Rightarrow {m_1}{v_1}^2 + {m_2}\dfrac{{{v_1}^2}}{{400}} = 2E$
Given, ${m_1} = 0.2kg$, ${m_2} = 4kg$
And, $E = 1.05KJ = 1050J$
$ \Rightarrow 0.2 \times {v_1}^2 + 4 \times \dfrac{{{v_1}^2}}{{400}} = 1050$
On dividing the terms and we get,
\[ \Rightarrow 0.2{v_1}^2 + 0.01{v_1}^2 = 2 \times 1050\]
Let us add the term and we get,
\[ \Rightarrow 0.21{v_1}^2 = 2100\]
On dividing the term and we get,
\[ \Rightarrow {v_1}^2 = \dfrac{{2100}}{{0.21}}\]
Hence we get,
\[ \Rightarrow {v_1}^2 = 10000\]
Taking square on both sides, we get
\[ \Rightarrow {v_1} = 100\]
So the velocity of the shell is \[ \Rightarrow {v_1} = 100m/s\].
Hence the right answer is in option $(A)$.
Note: The law of conservation of momentum states that the total momentum remains the same for a whole system. The momentum is the product of the mass and the velocity of an object.
The law of conservation of energy states that the total energy remains the same for a whole system.
Find another relation between these velocities by applying the law of conservation of energy since the final energy is given.
From these two relations find the velocity of the shell as well as the gun.
Formula used:
If ${m_1}$ is the mass of the shell and ${m_2}$ is the mass of the gun and they gained velocities ${v_1}$ and ${v_2}$respectively after the explosion, from the law of conservation of momentum we can write,
${m_1}{v_1} = {m_2}{v_2}$
If $E$ is the final energy, From the law of conservation of energy, we can write
$\dfrac{1}{2}{m_1}{v_1}^2 + \dfrac{1}{2}{m_2}{v_2}^2 = E$
Complete step by step answer:
Let, ${m_1}$ is the mass of the shell and ${m_2}$ is the mass of the gun. After the explosion, if the velocity of the gun is ${v_1}$ and the velocity of the shell is ${v_2}$, then applying the law of the conservation of momentum we may write,
${m_1}{v_1} = {m_2}{v_2}............(1)$ [ since the initial velocity of the shell the gun is zero]
Given, ${m_1} = 200gm = 0.2kg$
${m_2} = 4kg$
Putting the values of ${m_1}$ and ${m_2}$ we get From eq. (1)
$\Rightarrow 0.2{v_1} = 4{v_2}$
$ \Rightarrow {v_2} = \dfrac{{0.2{v_1}}}{4}$
$ \Rightarrow {v_2} = \dfrac{{{v_1}}}{{20}}..............(2)$
They generate $E$ amount of energy after the explosion,
So, From the law of conservation of energy, we can write
$\Rightarrow \dfrac{1}{2}{m_1}{v_1}^2 + \dfrac{1}{2}{m_2}{v_2}^2 = E$
Now putting the value of ${v_2}$ in terms of ${v_1}$ from eq. (2)
$\Rightarrow {m_1}{v_1}^2 + {m_2}\dfrac{{{v_1}^2}}{{400}} = 2E$
Given, ${m_1} = 0.2kg$, ${m_2} = 4kg$
And, $E = 1.05KJ = 1050J$
$ \Rightarrow 0.2 \times {v_1}^2 + 4 \times \dfrac{{{v_1}^2}}{{400}} = 1050$
On dividing the terms and we get,
\[ \Rightarrow 0.2{v_1}^2 + 0.01{v_1}^2 = 2 \times 1050\]
Let us add the term and we get,
\[ \Rightarrow 0.21{v_1}^2 = 2100\]
On dividing the term and we get,
\[ \Rightarrow {v_1}^2 = \dfrac{{2100}}{{0.21}}\]
Hence we get,
\[ \Rightarrow {v_1}^2 = 10000\]
Taking square on both sides, we get
\[ \Rightarrow {v_1} = 100\]
So the velocity of the shell is \[ \Rightarrow {v_1} = 100m/s\].
Hence the right answer is in option $(A)$.
Note: The law of conservation of momentum states that the total momentum remains the same for a whole system. The momentum is the product of the mass and the velocity of an object.
The law of conservation of energy states that the total energy remains the same for a whole system.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

