
A person decides to use his bathtub water to generate electric power to run a 40W bulb. The bathtub is located at a height of 10m from the ground and it holds 200 litres of water. He installs a water-driven wheel generator on the ground. At what rate should the water drain from the bathtub to light the bulb? How long can he keep the bulb on, if the bathtub was full initially? The efficiency of the generator is 90%. Take $g = 9.8m{s^{ - 2}}$.
Answer
232.8k+ views
Hint: To solve this problem, we have to first calculate the work done by the falling of the water on the water-driven generator on the ground. The total mass of the falling water can be calculated by considering the density of water is $1000kg{m^{ - 3}}$.
Formula Used:
Work done,
$W=mgh$
where m= mass of the water, $g = 9.8m{s^{ - 2}}$ , and h= height.
Complete step by step solution:
We have to calculate the work done by the falling water to get the rate at which the water is to be drained.
Given, in the question, Output power = 40 W, height = 10 m, Volume of water= 200l, Efficiency = 90%, $g = 9.8m{s^{ - 2}}$.
We know that the density of water is ${\rho _w} = 1000kg{m^{ - 3}}$.
Again, Efficiency can be written as, $\eta = \dfrac{{{P_o}}}{{{P_i}}}$,
where ${P_o}$= Output power and ${P_i}$= input power.
Substituting, we get –
$90\% = \dfrac{{40}}{{{P_i}}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{90}}{{100}} = \dfrac{{40}}{{{P_i}}}$
$ \Rightarrow {P_i} = \dfrac{{40 \times 100}}{{90}} = \dfrac{{400}}{9}W$
Now, considering if $d$ kg of water falls from height $h$ , the work done can be given by,
$W = dgh$.
The mass of water can be written as, $d = {\rho _w}V$,
where V= volume of the water.
Thus,
$W = {\rho _w}Vgh$.
The power can be obtained by differentiating work with respect to time.
${P_i} = \dfrac{{dW}}{{dt}}$
$ \Rightarrow {P_i} = \dfrac{{d{\rho _w}Vgh}}{{dt}}$
$ \Rightarrow {P_i} = {\rho _w}gh\left( {\dfrac{{dV}}{{dt}}} \right)$
Substituting the value of power input, ${P_i}$
${\rho _w}gh\left( {\dfrac{{dV}}{{dt}}} \right) = \dfrac{{400}}{9}$
$ \Rightarrow \dfrac{{dV}}{{dt}} = \dfrac{{400}}{{9{\rho _w}gh}} = \dfrac{{400}}{{9 \times 1000 \times 9.8 \times 10}} = 0.000453{m^3}{s^{ - 1}}$
By expressing the volume rate in litres, we get –
$\dfrac{{dV}}{{dt}} = 0.000453 \times 1000l{s^{ - 1}} = 0.453l{s^{ - 1}}$.
Thus, the rate at which the water has to be drained is $0.453l{s^{ - 1}}$
Now, Time for which the bulb will glow if the tank was initially full can be given as,
Time, $T = \dfrac{V}{{\dfrac{{dV}}{{dt}}}} = \dfrac{{200}}{{0.453}} = 441.5s$
Thus, if the tank was initially full with 200l of water then the bulb will glow till 441.5s.
Note: Here, it is mentioned that the efficiency is 90%. The efficiency of an ideal machine is 100% which means there is zero power loss from the input to output. However, it is impossible to obtain an ideal machine with 100% where there is zero loss in power due to friction. Thus, the machines are benchmarked on the basis of this quantity efficiency.
Formula Used:
Work done,
$W=mgh$
where m= mass of the water, $g = 9.8m{s^{ - 2}}$ , and h= height.
Complete step by step solution:
We have to calculate the work done by the falling water to get the rate at which the water is to be drained.
Given, in the question, Output power = 40 W, height = 10 m, Volume of water= 200l, Efficiency = 90%, $g = 9.8m{s^{ - 2}}$.
We know that the density of water is ${\rho _w} = 1000kg{m^{ - 3}}$.
Again, Efficiency can be written as, $\eta = \dfrac{{{P_o}}}{{{P_i}}}$,
where ${P_o}$= Output power and ${P_i}$= input power.
Substituting, we get –
$90\% = \dfrac{{40}}{{{P_i}}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{90}}{{100}} = \dfrac{{40}}{{{P_i}}}$
$ \Rightarrow {P_i} = \dfrac{{40 \times 100}}{{90}} = \dfrac{{400}}{9}W$
Now, considering if $d$ kg of water falls from height $h$ , the work done can be given by,
$W = dgh$.
The mass of water can be written as, $d = {\rho _w}V$,
where V= volume of the water.
Thus,
$W = {\rho _w}Vgh$.
The power can be obtained by differentiating work with respect to time.
${P_i} = \dfrac{{dW}}{{dt}}$
$ \Rightarrow {P_i} = \dfrac{{d{\rho _w}Vgh}}{{dt}}$
$ \Rightarrow {P_i} = {\rho _w}gh\left( {\dfrac{{dV}}{{dt}}} \right)$
Substituting the value of power input, ${P_i}$
${\rho _w}gh\left( {\dfrac{{dV}}{{dt}}} \right) = \dfrac{{400}}{9}$
$ \Rightarrow \dfrac{{dV}}{{dt}} = \dfrac{{400}}{{9{\rho _w}gh}} = \dfrac{{400}}{{9 \times 1000 \times 9.8 \times 10}} = 0.000453{m^3}{s^{ - 1}}$
By expressing the volume rate in litres, we get –
$\dfrac{{dV}}{{dt}} = 0.000453 \times 1000l{s^{ - 1}} = 0.453l{s^{ - 1}}$.
Thus, the rate at which the water has to be drained is $0.453l{s^{ - 1}}$
Now, Time for which the bulb will glow if the tank was initially full can be given as,
Time, $T = \dfrac{V}{{\dfrac{{dV}}{{dt}}}} = \dfrac{{200}}{{0.453}} = 441.5s$
Thus, if the tank was initially full with 200l of water then the bulb will glow till 441.5s.
Note: Here, it is mentioned that the efficiency is 90%. The efficiency of an ideal machine is 100% which means there is zero power loss from the input to output. However, it is impossible to obtain an ideal machine with 100% where there is zero loss in power due to friction. Thus, the machines are benchmarked on the basis of this quantity efficiency.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

