
A passenger in an open car travelling at $30m{s^{ - 1}}$ throws a ball out over the bonnet. Relative to the car the initial velocity of the ball is $20m{s^{ - 1}}$ at ${60^\circ }$ to the horizontal. The angle of projection of the ball with respect to the horizontal road will be:
A) ${\tan ^{ - 1}}\left( {\dfrac{2}{3}} \right)$
B) ${\tan ^{ - 1}}\left( {\dfrac{{\sqrt 3 }}{4}} \right)$
C) ${\tan ^{ - 1}}\left( {\dfrac{4}{{\sqrt 3 }}} \right)$
D) ${\tan ^{ - 1}}\left( {\dfrac{3}{4}} \right)$
Answer
233.1k+ views
Hint: In order to find the solution of the given question, we need to find the resultant of the velocities of the car and the ball. After that we need to find the angle of projection of the velocity vectors. Then we can finally conclude with the correct solution of the given question.
Complete step by step solution:
The velocity of the car is given as,${v_c} = 30m{s^{ - 1}}$
And the velocity of ball with respect to the car is given as,${v_{bc}} = 20m{s^{ - 1}}$
Now we need to find the velocity of the ball with respect to the car with its components.
${v_{bc}} = 20\cos {60^\circ }i + 20\sin {60^\circ }j$
$ \Rightarrow {v_{bc}} = 20 \times \dfrac{1}{2}i + 20 \times \dfrac{{\sqrt 3 }}{2}j$
$\therefore {v_{bc}} = 10i + 10\sqrt 3 j$
Now, we know that,
${v_{bc}} = {v_b} - {v_c}$
$ \Rightarrow {v_b} = {v_{bc}} + {v_c}$
$ \Rightarrow {v_b} = 10i + 10\sqrt 3 j + 30i$
$\therefore {v_b} = 40i + 10\sqrt 3 j$
Now we need to find the angle of projection.
$\tan \theta = \dfrac{{10\sqrt 3 }}{{40}}$
$\therefore \theta = {\tan ^{ - 1}}\left( {\dfrac{{\sqrt 3 }}{4}} \right)$
Therefore, the required value of the angle of projection is ${\tan ^{ - 1}}\left( {\dfrac{{\sqrt 3 }}{4}} \right)$.
Hence, option (B), i.e. ${\tan ^{ - 1}}\left( {\dfrac{{\sqrt 3 }}{4}} \right)$ is the correct choice of the given question.
Note: Angle of projection: We define angle of projection as the angle from the surface with which a body is projected. For attaining the maximum range the body should be projected with an angle of ${45^\circ }$. The body can be projected both in horizontal and angular direction. When a body is thrown with an initial velocity in the horizontal direction only, then it is said to be in horizontal projection. Similarly, when the body is thrown with an initial velocity at a particular angle to the horizontal direction, then it is said to be the angular projection.
Velocity of projection: It is defined as the velocity of the body with which the body is projected.
Complete step by step solution:
The velocity of the car is given as,${v_c} = 30m{s^{ - 1}}$
And the velocity of ball with respect to the car is given as,${v_{bc}} = 20m{s^{ - 1}}$
Now we need to find the velocity of the ball with respect to the car with its components.
${v_{bc}} = 20\cos {60^\circ }i + 20\sin {60^\circ }j$
$ \Rightarrow {v_{bc}} = 20 \times \dfrac{1}{2}i + 20 \times \dfrac{{\sqrt 3 }}{2}j$
$\therefore {v_{bc}} = 10i + 10\sqrt 3 j$
Now, we know that,
${v_{bc}} = {v_b} - {v_c}$
$ \Rightarrow {v_b} = {v_{bc}} + {v_c}$
$ \Rightarrow {v_b} = 10i + 10\sqrt 3 j + 30i$
$\therefore {v_b} = 40i + 10\sqrt 3 j$
Now we need to find the angle of projection.
$\tan \theta = \dfrac{{10\sqrt 3 }}{{40}}$
$\therefore \theta = {\tan ^{ - 1}}\left( {\dfrac{{\sqrt 3 }}{4}} \right)$
Therefore, the required value of the angle of projection is ${\tan ^{ - 1}}\left( {\dfrac{{\sqrt 3 }}{4}} \right)$.
Hence, option (B), i.e. ${\tan ^{ - 1}}\left( {\dfrac{{\sqrt 3 }}{4}} \right)$ is the correct choice of the given question.
Note: Angle of projection: We define angle of projection as the angle from the surface with which a body is projected. For attaining the maximum range the body should be projected with an angle of ${45^\circ }$. The body can be projected both in horizontal and angular direction. When a body is thrown with an initial velocity in the horizontal direction only, then it is said to be in horizontal projection. Similarly, when the body is thrown with an initial velocity at a particular angle to the horizontal direction, then it is said to be the angular projection.
Velocity of projection: It is defined as the velocity of the body with which the body is projected.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

