
A particle of mass 15kg is moving with 5 m/sec along a straight line and a force of 30N is acting on it opposite to the direction of its velocity. The work done by the force during the third second of motion of the particle is:
A) $5J$
B) $0J$
C) $6J$
D) $75J$
Answer
233.1k+ views
Hint: The work done in the third second is computed by obtaining the values of work done in three seconds and work done in two seconds. The difference between the work done in the three second and the two seconds will give the work done in the third second.
Work done in the third second,
${W_{third}} = {W_3} - {W_2}$
where ${W_2}$= work done in 2 seconds and ${W_3}$= work done in 3 seconds.
Complete step by step solution:
In the problem, the given quantities are:
Mass, $m = 15kg$
Initial velocity, $u = 5m{s^{ - 1}}$
Force, $F = 30N$
The acceleration of the particle is calculated by the formula –
$F = ma$
$ \Rightarrow a = \dfrac{F}{m} = \dfrac{{30}}{{15}} = - 2m{s^{ - 2}}$
The negative sign for the acceleration is because the force is acting in the opposite direction of the motion.
Since force is acting in the direction opposite to the motion, the velocity decreases to zero in time t and there is velocity in the opposite direction.
To calculate the time t,
Final velocity, $v = 0m{s^{ - 1}}$
Initial velocity, $u = 5m{s^{ - 1}}$
Acceleration, $a = - 2m{s^{ - 2}}$
The time, t is calculated by the formula –
$v = u + at$
$0 = 5 - 2t$
$ \Rightarrow 2t = 5$
$ \Rightarrow t = \dfrac{5}{2} = 2 \cdot 5s$
Therefore, upto 2.5 seconds, the velocity of the particle reduces to zero and upto 3 seconds, the velocity is in the opposite direction due to application of the force.
Hence, the net displacement is the displacement caused in the first 2.5 seconds and displacement in the reverse direction in 3 seconds.
The formula used for calculating the displacement is:
$s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
Displacement in 2.5 seconds,
$\Rightarrow {s_1} = 5 \times 2 \cdot 5 - \dfrac{1}{2} \times 2 \times 2 \cdot {5^2}$
$\Rightarrow {s_1} = 12 \cdot 5 - 6 \cdot 25 = 6 \cdot 25m$
The displacement in the 0.5 seconds in the opposite direction is,
$\Rightarrow {s_2} = 0 - \dfrac{1}{2} \times 2 \times 0 \cdot {5^2} = - 0 \cdot 25m$
Total displacement, $s = {s_1} + {s_2} = 6 \cdot 25 - 0 \cdot 25 = 6m$
Work done in total displacement in 3 seconds,
$\Rightarrow {W_3} = 30 \times 6 = 180J$
Using the above formula of displacement, displacement in 2 seconds,
$\Rightarrow s = 5 \times 2 - \dfrac{1}{2} \times 2 \times {2^2} = 6m$
Work done for displacement in 2 seconds,
$\Rightarrow {W_2} = 30 \times 6 = 180J$
The work done in the third second is the difference between the work done in 3 seconds and the work done in 2 seconds.
$\Rightarrow {W_{third}} = {W_3} - {W_2} = 180 - 180 = 0J$
Therefore, the work done in the third second is zero.
Hence, the correct option is Option B.
Note: The negative directions on the force and work always, indicate the relative direction of the force with respect to the motion of the body. However, the magnitude of the force and work are never negative.
Work done in the third second,
${W_{third}} = {W_3} - {W_2}$
where ${W_2}$= work done in 2 seconds and ${W_3}$= work done in 3 seconds.
Complete step by step solution:
In the problem, the given quantities are:
Mass, $m = 15kg$
Initial velocity, $u = 5m{s^{ - 1}}$
Force, $F = 30N$
The acceleration of the particle is calculated by the formula –
$F = ma$
$ \Rightarrow a = \dfrac{F}{m} = \dfrac{{30}}{{15}} = - 2m{s^{ - 2}}$
The negative sign for the acceleration is because the force is acting in the opposite direction of the motion.
Since force is acting in the direction opposite to the motion, the velocity decreases to zero in time t and there is velocity in the opposite direction.
To calculate the time t,
Final velocity, $v = 0m{s^{ - 1}}$
Initial velocity, $u = 5m{s^{ - 1}}$
Acceleration, $a = - 2m{s^{ - 2}}$
The time, t is calculated by the formula –
$v = u + at$
$0 = 5 - 2t$
$ \Rightarrow 2t = 5$
$ \Rightarrow t = \dfrac{5}{2} = 2 \cdot 5s$
Therefore, upto 2.5 seconds, the velocity of the particle reduces to zero and upto 3 seconds, the velocity is in the opposite direction due to application of the force.
Hence, the net displacement is the displacement caused in the first 2.5 seconds and displacement in the reverse direction in 3 seconds.
The formula used for calculating the displacement is:
$s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
Displacement in 2.5 seconds,
$\Rightarrow {s_1} = 5 \times 2 \cdot 5 - \dfrac{1}{2} \times 2 \times 2 \cdot {5^2}$
$\Rightarrow {s_1} = 12 \cdot 5 - 6 \cdot 25 = 6 \cdot 25m$
The displacement in the 0.5 seconds in the opposite direction is,
$\Rightarrow {s_2} = 0 - \dfrac{1}{2} \times 2 \times 0 \cdot {5^2} = - 0 \cdot 25m$
Total displacement, $s = {s_1} + {s_2} = 6 \cdot 25 - 0 \cdot 25 = 6m$
Work done in total displacement in 3 seconds,
$\Rightarrow {W_3} = 30 \times 6 = 180J$
Using the above formula of displacement, displacement in 2 seconds,
$\Rightarrow s = 5 \times 2 - \dfrac{1}{2} \times 2 \times {2^2} = 6m$
Work done for displacement in 2 seconds,
$\Rightarrow {W_2} = 30 \times 6 = 180J$
The work done in the third second is the difference between the work done in 3 seconds and the work done in 2 seconds.
$\Rightarrow {W_{third}} = {W_3} - {W_2} = 180 - 180 = 0J$
Therefore, the work done in the third second is zero.
Hence, the correct option is Option B.
Note: The negative directions on the force and work always, indicate the relative direction of the force with respect to the motion of the body. However, the magnitude of the force and work are never negative.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

