
A man wants to reach from A to the opposite corner of the square C (Fig). The sides of the square are 100 m. a central square of 50 m is filled with sand. Outside this sand, he can walk at speed 1 m/s. in the central square, he can walk only at a speed of v m/s (v<1). What is the smallest value of v for which he can reach faster via a straight path through the sand than any path in the square outside the sand?

A) $0.18{\text{ m}}{{\text{s}}^{ - 1}}$
B) $0.87{\text{ m}}{{\text{s}}^{ - 1}}$
C) $0.81{\text{ m}}{{\text{s}}^{ - 1}}$
D) $0.95{\text{ m}}{{\text{s}}^{ - 1}}$
Answer
233.1k+ views
Hint: On this question we have to find the smallest value of v for which the man can reach faster via a straight path through the sand than any path in the square outside the sand. To find this we will use the formula of distance between two points and the formula of time.
Complete step by step solution:
Given:
The side of the square = 100 m
The side of central square = 50 m
The speed of the man outside the central square = 1m/s
The speed of the man in the central square = v m/s
The distance between points A and C, \[AC = \sqrt {{{(100)}^2} + {{(100)}^2}} \]
\[\Rightarrow AC = 100\sqrt 2 {\text{ m}}\]
The distance between points P and Q,\[PQ = \sqrt {{{(50)}^2} + {{(50)}^2}} \]
\[\Rightarrow PQ = 50\sqrt 2 {\text{ m}}\]
$\Rightarrow AP = \dfrac{{AC - PQ}}{2}$
$\Rightarrow AP = \dfrac{{100\sqrt 2 - 50\sqrt 2 }}{2}$
$\Rightarrow AP = 25\sqrt 2 {\text{ m}}$
By using Pythagoras theorem, we can find the values of AR and RC.
$\Rightarrow AR = \sqrt {A{P^2} + P{R^2}} $
\[\Rightarrow AR = \sqrt {{{\left( {25\sqrt 2 } \right)}^2} + {{\left( {50} \right)}^2}} \]
\[\Rightarrow AR = 25\sqrt {10} {\text{ m}}\]
$\Rightarrow RC = \sqrt {Q{R^2} + Q{R^2}} $
\[\Rightarrow RC = \sqrt {{{\left( {25\sqrt 2 } \right)}^2} + {{\left( {50} \right)}^2}} \]
\[\Rightarrow RC = 25\sqrt {10} {\text{ m}}\]
If we consider the path APQC through the sand and the time to travel from A to C is $\Rightarrow {T_{sand}}$ then time to go from A to C will be
$\Rightarrow {T_{sand}} = \dfrac{{AP + QC}}{1} + \dfrac{{PQ}}{v}$
$\Rightarrow {T_{sand}} = \dfrac{{25\sqrt 2 + 25\sqrt 2 }}{1} + \dfrac{{50\sqrt 2 }}{v}$
$\Rightarrow {T_{sand}} = 50\sqrt 2 \left[ {1 + \dfrac{1}{v}} \right]{\text{ s}}$
Outside the central square the shortest path will be an arc ARC. If the time taken to go through the outside path is\[{T_{outside}}\]. Then the time taken from A to C via this path will be
\[\Rightarrow {T_{outside}} = \dfrac{{AR + RC}}{1}\]
\[\Rightarrow {T_{outside}} = \dfrac{{25\sqrt {10} + 25\sqrt {10} }}{1}\]
\[\Rightarrow {T_{outside}} = 50\sqrt {10} {\text{ s}}\]
Since, it is given that the time taken by sand path is less than outside path
\[\Rightarrow {T_{sand}} < {T_{outside}}\]
\[\Rightarrow 50\sqrt 2 \left[ {1 + \dfrac{1}{v}} \right] < 50\sqrt {10} \]
\[\Rightarrow \left[ {1 + \dfrac{1}{v}} \right] < \sqrt 5 \]
\[\Rightarrow \dfrac{1}{v} < \sqrt 5 - 1\]
\[\Rightarrow \dfrac{1}{v} < 2.236 - 1\]
\[\Rightarrow \dfrac{1}{v} < 1.236\]
\[\Rightarrow \dfrac{1}{{1.236}} < v\]
\[\Rightarrow v > 0.809\]
\[\Rightarrow v > 0.81{\text{ m/}}{{\text{s}}^{ - 1}}\]
Hence, the smallest value of v for which he can reach faster via a straight path through the sand than any path in the square outside the sand is \[v > 0.81{\text{ m/}}{{\text{s}}^{ - 1}}\].
Hence, option (C) is correct.
Note: In such questions we have to be careful about the paths taken and about the calculation also. The knowledge of formulas as well as of theories of distance, time and velocity is must. In this question we had to find the smallest value of v. For this we have done relevant steps and one more thing that we should be careful about is the greater than or smaller than symbol.
Complete step by step solution:
Given:
The side of the square = 100 m
The side of central square = 50 m
The speed of the man outside the central square = 1m/s
The speed of the man in the central square = v m/s
The distance between points A and C, \[AC = \sqrt {{{(100)}^2} + {{(100)}^2}} \]
\[\Rightarrow AC = 100\sqrt 2 {\text{ m}}\]
The distance between points P and Q,\[PQ = \sqrt {{{(50)}^2} + {{(50)}^2}} \]
\[\Rightarrow PQ = 50\sqrt 2 {\text{ m}}\]
$\Rightarrow AP = \dfrac{{AC - PQ}}{2}$
$\Rightarrow AP = \dfrac{{100\sqrt 2 - 50\sqrt 2 }}{2}$
$\Rightarrow AP = 25\sqrt 2 {\text{ m}}$
By using Pythagoras theorem, we can find the values of AR and RC.
$\Rightarrow AR = \sqrt {A{P^2} + P{R^2}} $
\[\Rightarrow AR = \sqrt {{{\left( {25\sqrt 2 } \right)}^2} + {{\left( {50} \right)}^2}} \]
\[\Rightarrow AR = 25\sqrt {10} {\text{ m}}\]
$\Rightarrow RC = \sqrt {Q{R^2} + Q{R^2}} $
\[\Rightarrow RC = \sqrt {{{\left( {25\sqrt 2 } \right)}^2} + {{\left( {50} \right)}^2}} \]
\[\Rightarrow RC = 25\sqrt {10} {\text{ m}}\]
If we consider the path APQC through the sand and the time to travel from A to C is $\Rightarrow {T_{sand}}$ then time to go from A to C will be
$\Rightarrow {T_{sand}} = \dfrac{{AP + QC}}{1} + \dfrac{{PQ}}{v}$
$\Rightarrow {T_{sand}} = \dfrac{{25\sqrt 2 + 25\sqrt 2 }}{1} + \dfrac{{50\sqrt 2 }}{v}$
$\Rightarrow {T_{sand}} = 50\sqrt 2 \left[ {1 + \dfrac{1}{v}} \right]{\text{ s}}$
Outside the central square the shortest path will be an arc ARC. If the time taken to go through the outside path is\[{T_{outside}}\]. Then the time taken from A to C via this path will be
\[\Rightarrow {T_{outside}} = \dfrac{{AR + RC}}{1}\]
\[\Rightarrow {T_{outside}} = \dfrac{{25\sqrt {10} + 25\sqrt {10} }}{1}\]
\[\Rightarrow {T_{outside}} = 50\sqrt {10} {\text{ s}}\]
Since, it is given that the time taken by sand path is less than outside path
\[\Rightarrow {T_{sand}} < {T_{outside}}\]
\[\Rightarrow 50\sqrt 2 \left[ {1 + \dfrac{1}{v}} \right] < 50\sqrt {10} \]
\[\Rightarrow \left[ {1 + \dfrac{1}{v}} \right] < \sqrt 5 \]
\[\Rightarrow \dfrac{1}{v} < \sqrt 5 - 1\]
\[\Rightarrow \dfrac{1}{v} < 2.236 - 1\]
\[\Rightarrow \dfrac{1}{v} < 1.236\]
\[\Rightarrow \dfrac{1}{{1.236}} < v\]
\[\Rightarrow v > 0.809\]
\[\Rightarrow v > 0.81{\text{ m/}}{{\text{s}}^{ - 1}}\]
Hence, the smallest value of v for which he can reach faster via a straight path through the sand than any path in the square outside the sand is \[v > 0.81{\text{ m/}}{{\text{s}}^{ - 1}}\].
Hence, option (C) is correct.
Note: In such questions we have to be careful about the paths taken and about the calculation also. The knowledge of formulas as well as of theories of distance, time and velocity is must. In this question we had to find the smallest value of v. For this we have done relevant steps and one more thing that we should be careful about is the greater than or smaller than symbol.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

