
A first-order reaction $({t_{\dfrac{1}{2}}} = 1day)$ completes $x\% $ after 4 half-lives. Value of $x$ is:
A. $87.5$
B. $75$
C. $93.75$
D. $50$
Answer
553.5k+ views
Hint: The half lifetime for 4 half-lives will be equal to 4 times the half-life of 1 half-life i.e. 1 day and substituting ${t_{\dfrac{1}{2}}}^\prime = 4(1day) = 4days$ in integrated rate equation for the first-order reaction, we can find the value of $x$ but first of all, we need to find the value of the rate constant $k$. For a first-order reaction, $k = \dfrac{{2.303}}{t}{\log _{10}}\dfrac{a}{{a - x}}$
Here, $a$ is the initial concentration
$x$ is the amount of reactant reacting in time t
Complete step by step answer:
Now, we know that the half-life formula for the first-order reaction is,
${t_{\dfrac{1}{2}}} = \dfrac{{0.693}}{k}$
Here, $k$ is rate constant
For 1 half-life,
${t_{\dfrac{1}{2}}} = 1day$ (Given)
$\therefore $For 4 half-lives,
${t_{\dfrac{1}{2}}}^\prime = 4\left( {{t_{\dfrac{1}{2}}}} \right)$
$ = 4(1)$
${t_{\dfrac{1}{2}}}^\prime = 4days$ ……. (Equation number 1)
Now,
${t_{\dfrac{1}{2}}} = \dfrac{{0.693}}{k}$
So, $k = \dfrac{{0.693}}{{{t_{\dfrac{1}{2}}}}}$
$ \Rightarrow k = \dfrac{{0.693}}{1}$
$k = 0.693da{y^{ - 1}}$ ….. (Equation number 2)
For $t = {t_{\dfrac{1}{2}}}$,
${t_{\dfrac{1}{2}}} = \dfrac{{2.303}}{k}{\log _{10}}\dfrac{a}{{a - x}}$
And for $t = {t_{\dfrac{1}{2}}}^\prime $,
${t_{\dfrac{1}{2}}}^\prime = \dfrac{{2.303}}{k}{\log _{10}}\dfrac{{100}}{{100 - x}}$ …… (Equation number 3)
As the reaction completes $x\% $ after 4 half-lives. (Given)
But ${t_{\dfrac{1}{2}}}^\prime = 4days$ …..(From Equation number 1)
And $k = 0.693da{y^{ - 1}}$ …..(From Equation number 2)
Substituting these values in Equation number 3,
$4 = \dfrac{{2.303}}{{0.693}}{\log _{10}}\dfrac{{100}}{{100 - x}}$
$ \Rightarrow 4 = 3.3232\left[ {{{\log }_{10}}\left( {100} \right) - {{\log }_{10}}\left( {100 - x} \right)} \right]$
$ \Rightarrow 4 = 3.3232\left[ {2 - {{\log }_{10}}\left( {100 - x} \right)} \right]$
$ \Rightarrow \dfrac{4}{{3.3232}} = 2 - {\log _{10}}\left( {100 - x} \right)$
$ \Rightarrow 1.2036 = 2 - {\log _{10}}\left( {100 - x} \right)$
$ \Rightarrow 1.2036 - 2 = - {\log _{10}}\left( {100 - x} \right)$
$ \Rightarrow - 0.7964 = - {\log _{10}}\left( {100 - x} \right)$
$ \Rightarrow 0.7964 = {\log _{10}}\left( {100 - x} \right)$
Now, converting logarithmic form to exponential form,
${10^{0.7964}} = 100 - x$
Taking log on both the sides,
$\log \left( {{{10}^{0.7964}}} \right) = \log \left( {100 - x} \right)$
$0.7964 = {\log _{10}}\left( {100 - x} \right)$
Now taking antilog on both sides,
$A.L.\left( {0.7964} \right) = A.L.\left[ {{{\log }_{10}}\left( {100 - x} \right)} \right]$
$6.2574 = 100 - x$
$ \Rightarrow 6.2574 - 100 = x$
$ \Rightarrow - 93.75 = - x$
$x = 93.75$
Hence, the value of $x$ is $93.75$
So, the correct answer is Option C.
Additional Information:
The concept of half-life was discovered by Ernest Rutherford in 1907. It relates to the time required by radioactive substances for disintegration or the formation of a new substance. It is also known as the half-life period.
Note: The rate constant of a second-order reaction is $k = \dfrac{1}{{2at}}\log \dfrac{x}{{a - x}}$. The first-order rate constant depends on the concentration of only 1 among the reactants. We could see that the half-life of the first order is independent of the reactant concentration. The unit of the first-order reaction is ${\sec ^{ - 1}}$. The unit of half-life is seconds.
Here, $a$ is the initial concentration
$x$ is the amount of reactant reacting in time t
Complete step by step answer:
Now, we know that the half-life formula for the first-order reaction is,
${t_{\dfrac{1}{2}}} = \dfrac{{0.693}}{k}$
Here, $k$ is rate constant
For 1 half-life,
${t_{\dfrac{1}{2}}} = 1day$ (Given)
$\therefore $For 4 half-lives,
${t_{\dfrac{1}{2}}}^\prime = 4\left( {{t_{\dfrac{1}{2}}}} \right)$
$ = 4(1)$
${t_{\dfrac{1}{2}}}^\prime = 4days$ ……. (Equation number 1)
Now,
${t_{\dfrac{1}{2}}} = \dfrac{{0.693}}{k}$
So, $k = \dfrac{{0.693}}{{{t_{\dfrac{1}{2}}}}}$
$ \Rightarrow k = \dfrac{{0.693}}{1}$
$k = 0.693da{y^{ - 1}}$ ….. (Equation number 2)
For $t = {t_{\dfrac{1}{2}}}$,
${t_{\dfrac{1}{2}}} = \dfrac{{2.303}}{k}{\log _{10}}\dfrac{a}{{a - x}}$
And for $t = {t_{\dfrac{1}{2}}}^\prime $,
${t_{\dfrac{1}{2}}}^\prime = \dfrac{{2.303}}{k}{\log _{10}}\dfrac{{100}}{{100 - x}}$ …… (Equation number 3)
As the reaction completes $x\% $ after 4 half-lives. (Given)
But ${t_{\dfrac{1}{2}}}^\prime = 4days$ …..(From Equation number 1)
And $k = 0.693da{y^{ - 1}}$ …..(From Equation number 2)
Substituting these values in Equation number 3,
$4 = \dfrac{{2.303}}{{0.693}}{\log _{10}}\dfrac{{100}}{{100 - x}}$
$ \Rightarrow 4 = 3.3232\left[ {{{\log }_{10}}\left( {100} \right) - {{\log }_{10}}\left( {100 - x} \right)} \right]$
$ \Rightarrow 4 = 3.3232\left[ {2 - {{\log }_{10}}\left( {100 - x} \right)} \right]$
$ \Rightarrow \dfrac{4}{{3.3232}} = 2 - {\log _{10}}\left( {100 - x} \right)$
$ \Rightarrow 1.2036 = 2 - {\log _{10}}\left( {100 - x} \right)$
$ \Rightarrow 1.2036 - 2 = - {\log _{10}}\left( {100 - x} \right)$
$ \Rightarrow - 0.7964 = - {\log _{10}}\left( {100 - x} \right)$
$ \Rightarrow 0.7964 = {\log _{10}}\left( {100 - x} \right)$
Now, converting logarithmic form to exponential form,
${10^{0.7964}} = 100 - x$
Taking log on both the sides,
$\log \left( {{{10}^{0.7964}}} \right) = \log \left( {100 - x} \right)$
$0.7964 = {\log _{10}}\left( {100 - x} \right)$
Now taking antilog on both sides,
$A.L.\left( {0.7964} \right) = A.L.\left[ {{{\log }_{10}}\left( {100 - x} \right)} \right]$
$6.2574 = 100 - x$
$ \Rightarrow 6.2574 - 100 = x$
$ \Rightarrow - 93.75 = - x$
$x = 93.75$
Hence, the value of $x$ is $93.75$
So, the correct answer is Option C.
Additional Information:
The concept of half-life was discovered by Ernest Rutherford in 1907. It relates to the time required by radioactive substances for disintegration or the formation of a new substance. It is also known as the half-life period.
Note: The rate constant of a second-order reaction is $k = \dfrac{1}{{2at}}\log \dfrac{x}{{a - x}}$. The first-order rate constant depends on the concentration of only 1 among the reactants. We could see that the half-life of the first order is independent of the reactant concentration. The unit of the first-order reaction is ${\sec ^{ - 1}}$. The unit of half-life is seconds.
Recently Updated Pages
Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

RNA and DNA are chiral molecules their chirality is class 12 chemistry CBSE

RNA and DNA are chiral molecules their chirality is class 12 chemistry CBSE

