
A construction worker’s hamlet slips and falls when he is $78.4\;{\text{m}}$ above the ground. He hears the sound of the helmet hitting the ground $4.23\;{\text{seconds}}$ after it slipped. Find the speed of the sound in the air.
A $340.87\;{\text{m}}/{\text{s}}$
B $350.2\;{\text{m}}/{\text{s}}$
C $349.63\;{\text{m}}/{\text{s}}$
D $186.3\;{\text{m}}/{\text{s}}$
E None of these
Answer
232.8k+ views
Hint: The above problem can be solved by the equation of motion for the object under gravity. The speed of the sound can be found by calculating the time in which the sound travels to the ground.
Complete step by step solution:
Given: The height of the construction worker above the ground is $h = 78.4\;{\text{m}}$, the time for hearing the sound is $T = 4.23\;{\text{s}}$.
The equation to calculate the time taken by the helmet to react the ground is given as:
$h = ut + \dfrac{1}{2}g{t^2}......\left( 1 \right)$
Here, u is the initial speed of the helmet and its value is 0, g is the gravitational acceleration and its value is $9.8\;{\text{m}}/{{\text{s}}^2}$.
Substitute $78.4\;{\text{m}}$for h, 0 for u and $9.8\;{\text{m}}/{{\text{s}}^2}$for g in the equation (1) to find the time in which the helmet reaches to ground.
$78.4\;{\text{m}} = \left( 0 \right)t + \dfrac{1}{2}\left( {9.8\;{\text{m}}/{{\text{s}}^2}} \right){t^2}$
$78.4\;{\text{m}} = \dfrac{1}{2}\left( {9.8\;{\text{m}}/{{\text{s}}^2}} \right){t^2}$
${t^2} = 16\;{{\text{s}}^2}$
$t = 4\;{\text{s}}$
The equation to hear the sound after reaching the helmet to ground is given as:
$\Rightarrow$ ${t_1} = T - t......\left( 2 \right)$
Substitute $4.23\;{\text{s}}$ for T and $4\;{\text{s}}$ for t in the equation (2) to find the time in which the worker hears the sound.
$\Rightarrow$ ${t_1} = 4.23\;{\text{s}} - 4\;{\text{s}}$
${t_1} = 0.23\;{\text{s}}$
The equation to find the speed of the sound is given as:
$v = \dfrac{h}{{{t_1}}}......\left( 3 \right)$
Substitute $78.4\;{\text{m}}$for h and $0.23\;{\text{s}}$ for ${t_1}$ in the equation (3) to find the speed of the sound.
$\Rightarrow$ $v = \dfrac{{78.4\;{\text{m}}}}{{0.23\;{\text{s}}}}$
$\therefore$ $v = 340.87\;{\text{m}}/{\text{s}}$
Thus, the speed of the sound is $340.87\;{\text{m}}/{\text{s}}$ and the option (A) is correct.
Note: Use the value of gravitational acceleration as $9.8\;{\text{m}}/{{\text{s}}^2}$ because the approximate value of gravitational acceleration does not provide the correct answer from the given options. Use the significant digits in the calculated speed of the sound to match the correct option.
Complete step by step solution:
Given: The height of the construction worker above the ground is $h = 78.4\;{\text{m}}$, the time for hearing the sound is $T = 4.23\;{\text{s}}$.
The equation to calculate the time taken by the helmet to react the ground is given as:
$h = ut + \dfrac{1}{2}g{t^2}......\left( 1 \right)$
Here, u is the initial speed of the helmet and its value is 0, g is the gravitational acceleration and its value is $9.8\;{\text{m}}/{{\text{s}}^2}$.
Substitute $78.4\;{\text{m}}$for h, 0 for u and $9.8\;{\text{m}}/{{\text{s}}^2}$for g in the equation (1) to find the time in which the helmet reaches to ground.
$78.4\;{\text{m}} = \left( 0 \right)t + \dfrac{1}{2}\left( {9.8\;{\text{m}}/{{\text{s}}^2}} \right){t^2}$
$78.4\;{\text{m}} = \dfrac{1}{2}\left( {9.8\;{\text{m}}/{{\text{s}}^2}} \right){t^2}$
${t^2} = 16\;{{\text{s}}^2}$
$t = 4\;{\text{s}}$
The equation to hear the sound after reaching the helmet to ground is given as:
$\Rightarrow$ ${t_1} = T - t......\left( 2 \right)$
Substitute $4.23\;{\text{s}}$ for T and $4\;{\text{s}}$ for t in the equation (2) to find the time in which the worker hears the sound.
$\Rightarrow$ ${t_1} = 4.23\;{\text{s}} - 4\;{\text{s}}$
${t_1} = 0.23\;{\text{s}}$
The equation to find the speed of the sound is given as:
$v = \dfrac{h}{{{t_1}}}......\left( 3 \right)$
Substitute $78.4\;{\text{m}}$for h and $0.23\;{\text{s}}$ for ${t_1}$ in the equation (3) to find the speed of the sound.
$\Rightarrow$ $v = \dfrac{{78.4\;{\text{m}}}}{{0.23\;{\text{s}}}}$
$\therefore$ $v = 340.87\;{\text{m}}/{\text{s}}$
Thus, the speed of the sound is $340.87\;{\text{m}}/{\text{s}}$ and the option (A) is correct.
Note: Use the value of gravitational acceleration as $9.8\;{\text{m}}/{{\text{s}}^2}$ because the approximate value of gravitational acceleration does not provide the correct answer from the given options. Use the significant digits in the calculated speed of the sound to match the correct option.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

