
A bullet of mass $50\,g$ is fired from a $5\,kg$ gun with a velocity of $1\,km{s^{ - 1}}$. The speed of recoil of the gun is ?
A. $5\,m{s^{ - 1}}$
B. $1\,m{s^{ - 1}}$
C. $0.5\,m{s^{ - 1}}$
D. $10\,m{s^{ - 1}}$
Answer
233.1k+ views
Hint: The rule of conservation of linear momentum will be used to solve this problem, and after that, equations based on this theory and others will be used to calculate the speed of the gun's recoil.
Formula used:
The principle of conservation of linear momentum says that Initial momentum of a system is always equal to final momentum of a system.
${P_i} = {P_f}$
where $P = mv$ denotes the momentum of a body.
Complete step by step solution:
According to the question, we have given that mass of the bullet is $m = 50g = 0.05kg$ and velocity of the bullet when it’s forced from the gun having mass $M = 5kg$ is $v = 1km{s^{ - 1}} = {10^3}m{s^{ - 1}}$.
So, momentum of the bullet is $mv = 0.05 \times {10^3}\,kgm{s^{ - 1}}$ and momentum of the gun is $MV = - 5V$ where V is the velocity of the recoil of the gun and gun will recoil in opposite direct as compared to direction of bullet, so equating momentum of bullet and the gun as we get,
$- 5V = 0.05 \times {10^3} \\
\therefore V = - 10\,m{s^{ - 1}}$
So, the magnitude of the velocity of the recoil of the gun is $10\,m{s^{ - 1}}$.
Hence, the correct answer is option D.
Note: It should be remembered that, backward momentum of the recoil gun is equal to the forward momentum of the bullet because initially the gun and bullet were at rest so final momentum must be equal to the final momentum of the system as per law of conservation of linear momentum.
Formula used:
The principle of conservation of linear momentum says that Initial momentum of a system is always equal to final momentum of a system.
${P_i} = {P_f}$
where $P = mv$ denotes the momentum of a body.
Complete step by step solution:
According to the question, we have given that mass of the bullet is $m = 50g = 0.05kg$ and velocity of the bullet when it’s forced from the gun having mass $M = 5kg$ is $v = 1km{s^{ - 1}} = {10^3}m{s^{ - 1}}$.
So, momentum of the bullet is $mv = 0.05 \times {10^3}\,kgm{s^{ - 1}}$ and momentum of the gun is $MV = - 5V$ where V is the velocity of the recoil of the gun and gun will recoil in opposite direct as compared to direction of bullet, so equating momentum of bullet and the gun as we get,
$- 5V = 0.05 \times {10^3} \\
\therefore V = - 10\,m{s^{ - 1}}$
So, the magnitude of the velocity of the recoil of the gun is $10\,m{s^{ - 1}}$.
Hence, the correct answer is option D.
Note: It should be remembered that, backward momentum of the recoil gun is equal to the forward momentum of the bullet because initially the gun and bullet were at rest so final momentum must be equal to the final momentum of the system as per law of conservation of linear momentum.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

