
A boy moving along a circular path of radius 10m completes ${\dfrac{3}{4}^{th}}$ of the circle in $10s$. The magnitude of speed and velocity are
(A) $4.71m{s^{ - 1}}$ and $47.1m{s^{ - 1}}$
(B) $4.71m{s^{ - 1}}$ and $1.41m{s^{ - 1}}$
(C) $1.41m{s^{ - 1}}$ and $4.71m{s^{ - 1}}$
(D) $1.41m{s^{ - 1}}$ and $1.41m{s^{ - 1}}$
Answer
232.8k+ views
Hint We are given a circular path of a given radius and with a travel of a specific part of the circular trajectory and are asked to find the speed and velocity of the moving body. Thus, we will use the fundamental idea of the speed and velocity. In other words, we will use the formulation of the fundamental definition of speed and velocity of a body.
Formulae used:
$v = \dfrac{s}{t}$
Where,$v$ is the speed of the body, $s$ is the distance travelled by the body and $t$ is the time travelled by the body.
$v = \dfrac{s}{t}$
Where, $v$ is the velocity of the body, $s$ is the displacement of the body and $t$ is the time travelled by the body.
Complete step by step solution:
Here,
We are given that the boy completes${\dfrac{3}{4}^{th}}$ of the circle.
Thus,
The distance travelled by the boy,${s_d} = \dfrac{3}{4} \times 2\pi \left( {10} \right)$
Further, we get
${s_d} = 15\pi $
Then, we get
${s_d} = 47.12m$
Now,
The time of travel,$t = 10s$
Thus,
Speed of the body,${v_s} = \dfrac{{47.12}}{{10}}$
Further, we get
${v_s} = 4.71m{s^{ - 1}}$
Now,
The displacement of the boy,$s = 10\sqrt 2 m$
Further, we get
$s = 14.14m$
Thus,
The velocity of the boy,$v = \dfrac{{14.1}}{{10}}$
Hence,
$v = 1.41m{s^{ - 1}}$
Hence, the correct answer is (2).
Note We are evaluating the answer by using the fundamental definition of speed and velocity. The external factors such as the friction and other parameters remained negligible throughout the evaluation of the solution. If in case, the friction acted on the body, then the velocity and the speed would have been something different.
Formulae used:
$v = \dfrac{s}{t}$
Where,$v$ is the speed of the body, $s$ is the distance travelled by the body and $t$ is the time travelled by the body.
$v = \dfrac{s}{t}$
Where, $v$ is the velocity of the body, $s$ is the displacement of the body and $t$ is the time travelled by the body.
Complete step by step solution:
Here,
We are given that the boy completes${\dfrac{3}{4}^{th}}$ of the circle.
Thus,
The distance travelled by the boy,${s_d} = \dfrac{3}{4} \times 2\pi \left( {10} \right)$
Further, we get
${s_d} = 15\pi $
Then, we get
${s_d} = 47.12m$
Now,
The time of travel,$t = 10s$
Thus,
Speed of the body,${v_s} = \dfrac{{47.12}}{{10}}$
Further, we get
${v_s} = 4.71m{s^{ - 1}}$
Now,
The displacement of the boy,$s = 10\sqrt 2 m$
Further, we get
$s = 14.14m$
Thus,
The velocity of the boy,$v = \dfrac{{14.1}}{{10}}$
Hence,
$v = 1.41m{s^{ - 1}}$
Hence, the correct answer is (2).
Note We are evaluating the answer by using the fundamental definition of speed and velocity. The external factors such as the friction and other parameters remained negligible throughout the evaluation of the solution. If in case, the friction acted on the body, then the velocity and the speed would have been something different.
Recently Updated Pages
JEE Main Books 2026: Best JEE Main Books for Physics, Chemistry and Maths

JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

