
A body dropped from the top of a tower fell through 60 m during the last 2s of its fall. Then find the height of the tower. (take, \[g = 10\,m{s^{ - 2}}\])
A. 95 m
B. 60 m
C. 80 m
D. 90 m
Answer
233.1k+ views
Hint: If a body or an object falls towards earth due to the gravitational force of earth and without any other force acting on it is called free fall. As this freely falling body moves under acceleration due to gravity, therefore, its acceleration remains constant. So, it is said to be a uniformly accelerated motion.
Formula Used:
From the second equation of motion we have,
\[S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}\]
Where, S is distance covered or displacement, u is initial velocity, a is acceleration, t is time of motion and \[\lambda \] is threshold wavelength.
Complete step by step solution:
Consider a body that is dropped from the top of a tower that fell through 60 m during the last 2s of its fall. Then we need to find the height of the tower. The distance covered in the last 2seconds is \[{S^1} = 60m\]. Let’s assume the total time of free fall is t seconds, and the total distance covered is $S$.
Now to calculate the total time t of the free fall given by the second equation of motion,
\[S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}\]
Here, \[u = 0\], \[t = t\] and \[a = g = 10\,m{s^{ - 2}}\]
Substitute the above values in the above equation we get,
\[S = \left( 0 \right)t + \dfrac{1}{2}\left( {10} \right){t^2}\]
\[\Rightarrow S = 5{t^2}\]………… (1)
The distance covered by a body in the last 2s is,
\[{S_1} = u\left( {t - 2} \right) + \dfrac{1}{2}a{\left( {t - 2} \right)^2}\]
\[\Rightarrow {S_1} = \left( 0 \right)\left( {t - 2} \right) + \dfrac{1}{2}\left( {10} \right){\left( {t - 2} \right)^2}\]
\[\Rightarrow {S_1} = 5{\left( {t - 2} \right)^2}\]………….. (2)
Now, we can write as,
\[S - {S_1} = {S^1}\]
Substitute the value of S,\[{S_1}\] and \[S'\] in above equation, we get,
\[5{t^2} - 5{\left( {t - 2} \right)^2} = 60\]
\[\Rightarrow 5{t^2} - 5{\left( {{t^2} - 2\left( 2 \right)t + {2^2}} \right)^2} = 60\]
\[\Rightarrow 5{t^2} - 5{\left( {{t^2} - 4t + 4} \right)^2} = 60\]
\[\Rightarrow 5{t^2} - 5{t^2} + 20t - 20 = 60\]
\[\Rightarrow 20t = 80\]
\[\Rightarrow t = 4s\]
Now substitute the value of t in equation (1) we get,
\[S = 5{\left( 4 \right)^2}\]
\[\therefore S = 80\,m\]
Therefore, the height of the tower is 80m
Hence, option C is the correct answer.
Note:Here we need to remember the equation of motion for the displacement or the total distance travelled. The free fall of the body is influenced by the gravitational force acting on the body. Here the factors affecting the motion of the body in the vertical direction also need to be considered to resolve the given problem.
Formula Used:
From the second equation of motion we have,
\[S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}\]
Where, S is distance covered or displacement, u is initial velocity, a is acceleration, t is time of motion and \[\lambda \] is threshold wavelength.
Complete step by step solution:
Consider a body that is dropped from the top of a tower that fell through 60 m during the last 2s of its fall. Then we need to find the height of the tower. The distance covered in the last 2seconds is \[{S^1} = 60m\]. Let’s assume the total time of free fall is t seconds, and the total distance covered is $S$.
Now to calculate the total time t of the free fall given by the second equation of motion,
\[S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}\]
Here, \[u = 0\], \[t = t\] and \[a = g = 10\,m{s^{ - 2}}\]
Substitute the above values in the above equation we get,
\[S = \left( 0 \right)t + \dfrac{1}{2}\left( {10} \right){t^2}\]
\[\Rightarrow S = 5{t^2}\]………… (1)
The distance covered by a body in the last 2s is,
\[{S_1} = u\left( {t - 2} \right) + \dfrac{1}{2}a{\left( {t - 2} \right)^2}\]
\[\Rightarrow {S_1} = \left( 0 \right)\left( {t - 2} \right) + \dfrac{1}{2}\left( {10} \right){\left( {t - 2} \right)^2}\]
\[\Rightarrow {S_1} = 5{\left( {t - 2} \right)^2}\]………….. (2)
Now, we can write as,
\[S - {S_1} = {S^1}\]
Substitute the value of S,\[{S_1}\] and \[S'\] in above equation, we get,
\[5{t^2} - 5{\left( {t - 2} \right)^2} = 60\]
\[\Rightarrow 5{t^2} - 5{\left( {{t^2} - 2\left( 2 \right)t + {2^2}} \right)^2} = 60\]
\[\Rightarrow 5{t^2} - 5{\left( {{t^2} - 4t + 4} \right)^2} = 60\]
\[\Rightarrow 5{t^2} - 5{t^2} + 20t - 20 = 60\]
\[\Rightarrow 20t = 80\]
\[\Rightarrow t = 4s\]
Now substitute the value of t in equation (1) we get,
\[S = 5{\left( 4 \right)^2}\]
\[\therefore S = 80\,m\]
Therefore, the height of the tower is 80m
Hence, option C is the correct answer.
Note:Here we need to remember the equation of motion for the displacement or the total distance travelled. The free fall of the body is influenced by the gravitational force acting on the body. Here the factors affecting the motion of the body in the vertical direction also need to be considered to resolve the given problem.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

