Which one occupies the maximum volume at STP?
(a) 16g of ${{\text{O}}_{2}}$
(b) 36g of $\text{C}{{\text{l}}_{2}}$
(c) 16g of $\text{C}{{\text{H}}_{4}}$
(d) 14g of ${{\text{N}}_{2}}$
Answer
265.2k+ views
Hint: STP refers to Standard Temperature and Pressure defined by IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry). In these conditions, the volume of 1 mol of a gas is 22.418 liters.
Complete step by step answer:
> STP is commonly used to define standard conditions for temperature and pressure which is important for the measurements and documentation of physical and chemical processes.
> According to the International Union of Pure and Applied Chemistry (IUPAC), the currently accepted values for standard temperature and pressure are 273.15 K (${{0}^{\text{o}}}\text{C}$) and exactly 100kPa (0.986923 atm). The purpose of STP is to provide chemists with a common experimental baseline from which to interpret and compare data.
> As we know that one mole of a gas at STP occupies 22.4 liters of a molecular substance
- 1 mole of ${{\text{O}}_{2}}$ contains 16x2=32g of ${{\text{O}}_{2}}$
32g of ${{\text{O}}_{2}}$=22.4 L
16g of ${{\text{O}}_{2}}$=$\dfrac{22.4}{32}\text{x16=11}\text{.2L}$$\dfrac{22.4}{32}\text{x16=11}\text{.2L}$
- 1 mole of $\text{C}{{\text{l}}_{2}}$ contains 35.45 x 2=70.9g of $\text{C}{{\text{l}}_{2}}$
70.9g of $\text{C}{{\text{l}}_{2}}$=22.4L
36g of $\text{C}{{\text{l}}_{2}}$=$\dfrac{22.4}{70.9}\text{x36}$=11.37L
- 1 mole of $\text{C}{{\text{H}}_{4}}$contains 16g of$\text{C}{{\text{H}}_{4}}$
16g of$\text{C}{{\text{H}}_{4}}$=22.4L
- 1 mole of ${{\text{N}}_{2}}$ contains 28g of ${{\text{N}}_{2}}$
28g of ${{\text{N}}_{2}}$=22.4L
14g of ${{\text{N}}_{2}}$=$\dfrac{22.4}{28}\text{x14=11}\text{.2L}$
Therefore, the answers of above calculations are:
(a) 16g of ${{\text{O}}_{2}}$ =11.2L
(b) 36g of $\text{C}{{\text{l}}_{2}}$ =11.37L
(c) 16g of $\text{C}{{\text{H}}_{4}}$=22.4L
(d) 14g of ${{\text{N}}_{2}}$ =11.2L
Therefore option (c) 16g of $\text{C}{{\text{H}}_{4}}$ is the correct answer.
Note: It should be noted that chemists require STP definitions because the behaviour of a substance varies greatly depending on the temperature and pressure. STP definitions give chemists a common reference point to describe how a gas behaves under “normal” conditions. Scientists use standards like STP definitions for two purposes, to define certain quantitative metrics and to allow for consistent and repeatable experiments.
Complete step by step answer:
> STP is commonly used to define standard conditions for temperature and pressure which is important for the measurements and documentation of physical and chemical processes.
> According to the International Union of Pure and Applied Chemistry (IUPAC), the currently accepted values for standard temperature and pressure are 273.15 K (${{0}^{\text{o}}}\text{C}$) and exactly 100kPa (0.986923 atm). The purpose of STP is to provide chemists with a common experimental baseline from which to interpret and compare data.
> As we know that one mole of a gas at STP occupies 22.4 liters of a molecular substance
- 1 mole of ${{\text{O}}_{2}}$ contains 16x2=32g of ${{\text{O}}_{2}}$
32g of ${{\text{O}}_{2}}$=22.4 L
16g of ${{\text{O}}_{2}}$=$\dfrac{22.4}{32}\text{x16=11}\text{.2L}$$\dfrac{22.4}{32}\text{x16=11}\text{.2L}$
- 1 mole of $\text{C}{{\text{l}}_{2}}$ contains 35.45 x 2=70.9g of $\text{C}{{\text{l}}_{2}}$
70.9g of $\text{C}{{\text{l}}_{2}}$=22.4L
36g of $\text{C}{{\text{l}}_{2}}$=$\dfrac{22.4}{70.9}\text{x36}$=11.37L
- 1 mole of $\text{C}{{\text{H}}_{4}}$contains 16g of$\text{C}{{\text{H}}_{4}}$
16g of$\text{C}{{\text{H}}_{4}}$=22.4L
- 1 mole of ${{\text{N}}_{2}}$ contains 28g of ${{\text{N}}_{2}}$
28g of ${{\text{N}}_{2}}$=22.4L
14g of ${{\text{N}}_{2}}$=$\dfrac{22.4}{28}\text{x14=11}\text{.2L}$
Therefore, the answers of above calculations are:
(a) 16g of ${{\text{O}}_{2}}$ =11.2L
(b) 36g of $\text{C}{{\text{l}}_{2}}$ =11.37L
(c) 16g of $\text{C}{{\text{H}}_{4}}$=22.4L
(d) 14g of ${{\text{N}}_{2}}$ =11.2L
Therefore option (c) 16g of $\text{C}{{\text{H}}_{4}}$ is the correct answer.
Note: It should be noted that chemists require STP definitions because the behaviour of a substance varies greatly depending on the temperature and pressure. STP definitions give chemists a common reference point to describe how a gas behaves under “normal” conditions. Scientists use standards like STP definitions for two purposes, to define certain quantitative metrics and to allow for consistent and repeatable experiments.
Recently Updated Pages
JEE Main Mock Test 2025-26: Principles Related To Practical

JEE Main 2025-26 Experimental Skills Mock Test – Free Practice

JEE Main 2025-26 Electronic Devices Mock Test: Free Practice Online

JEE Main 2025-26 Mock Tests: Free Practice Papers & Solutions

JEE Main 2025-26: Magnetic Effects of Current & Magnetism Mock Test

JEE Main Statistics and Probability Mock Test 2025-26

Trending doubts
JEE Main 2026: Exam Dates, Session 2 Updates, City Slip, Admit Card & Latest News

JEE Main Participating Colleges 2026 - A Complete List of Top Colleges

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Atomic Structure for Beginners

Other Pages
JEE Advanced 2026 Notification Out with Exam Date, Registration (Extended), Syllabus and More

JEE Advanced Percentile vs Marks 2026: JEE Main Cutoff, AIR & IIT Admission Guide

JEE Advanced Marks vs Rank 2025 - Predict Your IIT Rank Based on Score

JEE Advanced Weightage Chapter Wise 2026 for Physics, Chemistry, and Mathematics

NCERT Solutions For Class 11 Chemistry In Hindi Chapter 1 Some Basic Concepts Of Chemistry - 2025-26

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

