
Two bodies of masses 1 kg and 4 kg are connected to a vertical spring, as shown in the figure. The smaller mass executes simple harmonic motion of angular frequency 25 rad/s, and amplitude 1.6 cm while the bigger mass remains stationary on the ground. The maximum force exerted by the system on the floor is (take $g = 10m/{s^2}$)

(A). 20 N
(B). 10 N
(C). 60 N
(D). 40 N
Answer
232.5k+ views
Hint: The total force on the ground is due the two masses and the force due to Hooke’s law. We know the frequency of oscillation of smaller mass from which we can calculate the value of spring constant using the time period equation of a spring mass system.
Formula used:
Time period of oscillation of a spring mass system is given as
$T = 2\pi \sqrt {\dfrac{m}{k}} {\text{ }}...{\text{(i)}}$
where m signifies the mass of the oscillating body and k denotes the spring constant.
Hooke’s law is given as
$F = - kx$
where F is the restoring force and x denotes the displacement due to spring of spring constant k.
Complete step-by-step answer:
We are given two masses whose values are
$
M = 4kg \\
m = 1kg \\
$
They are attached through a spring. Let its spring constant is k. Smaller mass is oscillating with frequency given as
$\omega = 25rad/s$
We know the time period of oscillation for a spring-mass system given by equation (i). We can rewrite the equation using
$T = \dfrac{{2\pi }}{\omega }$
In the following way
$
\dfrac{{2\pi }}{\omega } = 2\pi \sqrt {\dfrac{m}{k}} \\
\Rightarrow \dfrac{1}{\omega } = \sqrt {\dfrac{m}{k}} \\
$
The smaller mass is oscillating, so we substitute the known values and get
$
\dfrac{1}{{25}} = \sqrt {\dfrac{1}{k}} \\
\Rightarrow \sqrt k = 25 \\
$
Squaring both sides, we get
$k = 625N/m$
Now the maximum force exerted by the system on the floor is due to the two masses and the restoring force due to Hooke’s law given as
$F = Mg - \left( { - kx} \right) + mg{\text{ }}...{\text{(iii)}}$
The value of amplitude is given as
$x = 1.6cm = 0.016m$
Now substituting all the known values in equation (iii), we get
$
F = 4 \times 10 + 625 \times 0.016 + 1 \times 10 \\
= 40 + 10 + 10 \\
= 60N \\
$
The correct answer is option C.
Note: 1. The Hooke’s law has negative signs because the restoring force always acts in the direction opposite to the applied force.
2. The restoring force is subtracted in expression for total force because this force is acting in the upward direction opposite to the weight of the smaller mass.
Formula used:
Time period of oscillation of a spring mass system is given as
$T = 2\pi \sqrt {\dfrac{m}{k}} {\text{ }}...{\text{(i)}}$
where m signifies the mass of the oscillating body and k denotes the spring constant.
Hooke’s law is given as
$F = - kx$
where F is the restoring force and x denotes the displacement due to spring of spring constant k.
Complete step-by-step answer:
We are given two masses whose values are
$
M = 4kg \\
m = 1kg \\
$
They are attached through a spring. Let its spring constant is k. Smaller mass is oscillating with frequency given as
$\omega = 25rad/s$
We know the time period of oscillation for a spring-mass system given by equation (i). We can rewrite the equation using
$T = \dfrac{{2\pi }}{\omega }$
In the following way
$
\dfrac{{2\pi }}{\omega } = 2\pi \sqrt {\dfrac{m}{k}} \\
\Rightarrow \dfrac{1}{\omega } = \sqrt {\dfrac{m}{k}} \\
$
The smaller mass is oscillating, so we substitute the known values and get
$
\dfrac{1}{{25}} = \sqrt {\dfrac{1}{k}} \\
\Rightarrow \sqrt k = 25 \\
$
Squaring both sides, we get
$k = 625N/m$
Now the maximum force exerted by the system on the floor is due to the two masses and the restoring force due to Hooke’s law given as
$F = Mg - \left( { - kx} \right) + mg{\text{ }}...{\text{(iii)}}$
The value of amplitude is given as
$x = 1.6cm = 0.016m$
Now substituting all the known values in equation (iii), we get
$
F = 4 \times 10 + 625 \times 0.016 + 1 \times 10 \\
= 40 + 10 + 10 \\
= 60N \\
$
The correct answer is option C.
Note: 1. The Hooke’s law has negative signs because the restoring force always acts in the direction opposite to the applied force.
2. The restoring force is subtracted in expression for total force because this force is acting in the upward direction opposite to the weight of the smaller mass.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

